CMA koncentruje się na danych dla modelu podstawowego AI


Odpowiedzialność, dostęp, różnorodność, wybór, elastyczność i przejrzystość to jedne z kluczowych zasad Urząd ds. Konkurencji i Rynków (CMA) przedstawiła w swoim wstępnym raporcie na temat podstawowych modeli sztucznej inteligencji.

Omawiając raport, Sarah Cardell, dyrektor generalna CMA, powiedziała: „Szybkość, z jaką sztuczna inteligencja staje się częścią codziennego życia ludzi i firm, jest dramatyczna. Technologia ta kryje w sobie prawdziwy potencjał zwiększenia produktywności i ułatwienia milionów codziennych zadań, ale nie możemy pozwolić sobie na to pozytywna przyszłość za pewnik.

„Pozostaje realne ryzyko, że wykorzystanie sztucznej inteligencji rozwinie się w sposób podważający zaufanie konsumentów lub zostanie zdominowane przez kilku graczy dysponujących siłą rynkową uniemożliwiającą odczucie pełnych korzyści w całej gospodarce”.

CMA stwierdziła, że proponowane zasady mają na celu kierowanie ciągłym rozwojem i wykorzystaniem podstawowych modeli sztucznej inteligencji, aby pomóc ludziom, przedsiębiorstwom i gospodarce w pełni korzystać z innowacji i wzrostu, jakie mogą zaoferować.

W raporcie CMA omawia niepewność co do tego, w jaki sposób firmy opracowujące podstawowe modele mogą uzyskać dostęp do coraz większych ilości potrzebnych im danych szkoleniowych. Jedno z podejść polega na tym, że twórca modelu podstawowego uzyskuje lub identyfikuje wysokiej jakości dane z przeszukiwania sieci.

Autorzy raportu zauważają jednak, że dostęp do dużych ilości zastrzeżonych źródeł danych może okazać się niezbędny do opracowania najbardziej konkurencyjnych modeli podstawowych. W związku z tym może to stać się kluczowym czynnikiem wpływającym na konkurencję, ale może pobudzić dynamiczny rynek dostawców danych, którzy dostarczają dane na uczciwych i równych warunkach szerokiemu gronu twórców podstawowych modeli.

Reklama

CMA ostrzegło jednak, że konkurencja może zostać potencjalnie stłumiona, jeśli najbardziej przydatne źródła zastrzeżonych danych do celów szkoleniowych będą dostępne jedynie dla niewielkiej liczby istniejących programistów. Kwestie praw autorskich będą miały również wpływ na podstawowe modele opierające się na zastrzeżonych danych.

CMA poinformowało, że dostęp dużych firm technologicznych do ogromnych ilości danych i zasobów może zapewnić im przewagę nie do pokonania nad mniejszymi organizacjami, utrudniając im konkurencję. Autorzy raportu zauważyli jednak, że zakres tej przewagi jest niepewny, ponieważ zależy od wielu czynników, w tym korzyści skali, korzyści zakresu i efektu sprzężenia zwrotnego.

CMA przyjrzało się także podstawowemu modelowi zamkniętego i otwartego oprogramowania. Autorzy raportu zauważyli, że zamknięte źródło prawdopodobnie doprowadzi do powstania najskuteczniejszych modeli podstawowych.

Jeśli jednak aplikacje oparte na sztucznej inteligencji będą w stanie wykorzystywać podstawowe modele o różnych poziomach wydajności, obniży to bariery wejścia. Takie modele o niższej wydajności wymagałyby mniej obliczeń, mniejszej wiedzy specjalistycznej i potencjalnie innych danych niż w przypadku najnowocześniejszych modeli.

Według CMA może to być obszar, w którym modele open source mogą potencjalnie stanowić konkurencję dla modeli o zamkniętym kodzie źródłowym, nawet jeśli w przyszłości open source nie będzie w stanie osiągnąć najnowocześniejszej wydajności.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Tesla wprowadza na rynek chiński zaktualizowany Model Y, zachowując tę ​​samą cenę początkową

Chińskie ramię Tesli zostało ogłoszone w Wpis na WeChacie W niedzielę rano wypuścił nowy Model Y z ulepszeniami konstrukcyjnymi i wydajnościowymi, które utrzymują...

Zagrajmy w Heat: Pedal to the Metal w najnowszym odcinku Overboard

Istnieje wiele gier planszowych ze świetnymi motywami i wiele gier planszowych ze świetną mechaniką, ale rzadko zdarza się, aby gra łączyła...

Every movie and show coming to Netflix in October

Even with Netflix’s recommendation algorithm serving you new movies, new TV shows, and original programming tailored to your viewing habits, the...
Advertisment