Zwiększenie wykorzystania technologii wirtualizacji w europejskich centrach danych może doprowadzić do 55% redukcja emisji dwutlenku węgla do 2040 r., podczas gdy obecne poziomy rozmieszczenia nie zmieniłyby się, emisje wzrosłyby o ponad 250% w ciągu następnych 20 lat.
Tak wynika z raportu opracowanego przez obserwatora rynku Aurora Energy Research, w którym analizuje się, w jaki sposób rosnący popyt na usługi w chmurze i usługi online może wpłynąć na zużycie energii elektrycznej i emisje dwutlenku węgla w centrach danych w całej Europie.
W ramach tych prac, zleconych przez VMware, autorzy raportu opracowali scenariusz Zero Progress, w którym przewidziano, jak wpłynie to na emisje generowane przez komputery, jeśli poziom przyjęcia i penetracji oprogramowania do wirtualizacji pozostanie „w stagnacji” do roku 2040 .
Oprócz tego opracowano scenariusz ciągłej poprawy, który sprawdzał, w jaki sposób poziom emisji zostanie zmieniony w tym samym okresie, przy założeniu „rozsądnego” przyjęcia i wdrożenia tych samych technologii.
„Nasza analiza sugeruje, że europejskie emisje komputerów wzrosłyby o 250% w ciągu następnych 20 lat w scenariuszu zerowego postępu, ale ciągłe ulepszanie technologii wirtualizacji i jej penetracji, będące podstawą scenariusza ciągłego doskonalenia, może umożliwić skumulowaną emisję CO pochodzącą z efektywności energetycznej.2 redukcja o 454 mln ton do 2040 r., czyli 55% redukcja w porównaniu do scenariusza bazowego ”- czytamy w raporcie.
„Chociaż scenariusz zerowego postępu jest mało prawdopodobny, scenariusz ten podkreśla znaczenie ciągłych innowacji w informatyce i ich wpływ na emisje dwutlenku węgla. W związku z tym inicjatywy polityczne, które hamują kontynuację tempa innowacji obserwowanego w przeszłości w tym sektorze, mogą mieć bezpośredni wpływ na emisje ”.
Autorzy twierdzą, że czas publikacji raportu jest ważny, biorąc pod uwagę fakt, że jego publikacja przypada na czas, w którym przedsiębiorstwa w całej Europie są w trakcie realizacji projektów transformacji cyfrowej, które mogą spowodować, że zwiększą one wykorzystanie technologii wymagających dużej mocy obliczeniowej, takich jak uczenie maszynowe, sztuczna inteligencja. inteligencja i blockchain.
Jednocześnie wiele organizacji musiało zwiększyć wykorzystanie usług w chmurze od czasu wybuchu pandemii koronawirusa Covid-19, aby umożliwić pracę zdalną.
Rozszerzając ten punkt, raport twierdzi, że pandemia doprowadziła do „ogromnego spadku” ilości dwutlenku węgla generowanego podczas dojazdów do pracy, ale „z dnia na dzień” przyjęcie pracy zdalnej i uczenia się online, na przykład, spowodowało, że ilość energii zużywanej przez rosną centra danych.
„Rosnące uzależnienie od technologii cyfrowych, takich jak mobilne, brzegowe i prywatne / publiczne przetwarzanie w chmurze, jeszcze bardziej przyspieszyło ogromne zużycie energii przez centra danych – a tym samym pilną potrzebę podjęcia działań w celu dekarbonizacji” – dodano w raporcie.
W ostatnich miesiącach, różnych głównych graczy w europejskiej przestrzeni kolokacyjnej i hiperskalowej w chmurze upublicznili swoje plany ograniczenia emisji dwutlenku węgla po Komisja Europejska wezwała do tego, aby sektor centrów danych stał się neutralny dla klimatu do 2030 r.
Potwierdzając to, raport stwierdza, że liderzy biznesowi i decydenci podjęli kroki, aby pandemia nie spowodowała, że stracili z oczu ich „agresywne cele w zakresie zrównoważonego rozwoju i emisji dwutlenku węgla, aby pomóc złagodzić zmiany klimatyczne”.
Mimo to modelowanie i prognozy przedstawione w raporcie podkreślają, dlaczego ważne jest, aby sektor robił wszystko, co w jego mocy, aby jego rozwój nie odbywał się kosztem środowiska.
Oprócz zwiększania wdrażania technologii wirtualizacji w chmurze publicznej i lokalnych centrach danych, raport zaleca również, aby operatorzy musieli zwiększyć liczbę obsługiwanych przez siebie centrów danych zasilanych ze źródeł odnawialnych.
Co więcej, przemawia za tym, że przedsiębiorstwa i operatorzy chmury rozważą przeniesienie swoich potrzeb obliczeniowych do centrów danych, w których występuje mnóstwo odnawialnych źródeł energii o niższej emisji dwutlenku węgla.
„Centra danych mogą pomóc w integracji odnawialnych źródeł energii z siecią, wykorzystując ich zapasowe, awaryjne baterie akumulatorowe, aby pomóc zrównoważyć podaż i popyt w sieci; optymalizacja chłodzenia infrastruktury IT w celu zapewnienia elastyczności sieci; oraz angażowanie się w reagowanie na popyt poprzez zmniejszanie zużycia energii przez centra danych, aby lepiej dopasować się do obecnych lokalnych podaży odnawialnych źródeł energii ”- dodaje raport.
Ana Barillas, szefowa Iberia w Aurora Energy Research, powiedziała, że raport służy podkreśleniu pozytywnego wpływu, jaki może mieć inwestowanie w ciągłe modernizacje centrów danych na ich przyjazność dla środowiska.
„Pandemia Covid-19 bardzo wyraźnie pokazała, że polegamy na chmurze. Oczekuje się, że zapotrzebowanie na komputery w całej Europie wzrośnie dopiero w ciągu najbliższych 20 lat, a także sposób, w jaki będziemy radzić sobie z jego wpływem na emisję CO22 emisje będą coraz ważniejsze ”- powiedział Barillas.
„Ciągłe doskonalenie i wdrażanie technologii wirtualizacji może umożliwić 40-procentowy wzrost zużycia energii elektrycznej z europejskich technologii informatycznych w ciągu następnych dwóch dekad bez odpowiedniego wpływu na emisje”.
Luigi Freguia, starszy wiceprezes i dyrektor generalny na Europę, Bliski Wschód i Afrykę (EMEA) w firmie VMware, dodał: „Raport Aurora Energy Research pokazuje, że zwiększone wdrażanie i ciągłe ulepszanie technologii wirtualizacji pozwala na znacznie więcej obliczeń przy mniejszym zużyciu energii i ma szansę na zmniejszenie potencjalnej przyszłej emisji komputerów w Europie o 55% do 2040 r. ”.