Christopher Nolan zdobywa Oscara za Oppenheimera, na który zasłużył już dawno temu


Mroczny rycerz został całkowicie odrzucony w nominacji dla najlepszego filmu w 2009 roku, ale cóż, przynajmniej Oscary zmądrzały w sprawie Christophera Nolana. W niedzielny wieczór dostawca rozrywki na dużym ekranie zdobył wreszcie Oscara za reżyserię Oppenheimera. Film biograficzny, który zbierał nagrody przez cały wieczór, miał dobrą pozycję przed ceremonią, a zwycięstwo reżyserskie Nolana było oczekiwane zarówno przez fanów, jak i prognostyków nagród. Jednak dla reżysera, który został zaskakująco pominięty przez branżę, na zwycięstwo trzeba było długo czekać.

Zwycięstwo Nolana wynika z przeszłości, która obejmuje niewielką liczbę nominacji i zero wcześniejszych zwycięstw. Reżyser został po raz pierwszy nominowany wraz ze swoim bratem – i przyszły Opad Reżyser telewizyjny — Jonathanowi Nolanowi za pracę nad Memento. Duet przegrał z Julianem Fellowsem Parku Gosforda.

Zakładając, że w 2008 roku w Hollywood było głośno Mroczny rycerz nie tylko zapewni reżyserowi uznanie, ale także włamie się do pierwszej piątki najlepszego filmu, burząc przekonanie, że historie o superbohaterach nie mają miejsca w prestiżowych annałach historii Oscarów. Ale tak się nie stało. Oscary by się przydały natychmiast się przerobić aby nigdy więcej nie wąchać tak mocno.

2011 rok Początek ponownie włączył Nolana do rozmowy o nagrodach, co zapewniło mu nominacje w kategorii najlepszy scenariusz i film. Ale nadal nie ma miłości do reżyserii. Mężczyzna rozbił pociąg na ulicy miasta – czego więcej chcieli ci ludzie?! Odpowiedzią były filmy wojenne; Smukły, wredny thriller Nolana o II wojnie światowej Dunkierka zapewnił mu miejsce przy stole reżyserskim obok Guillermo del Toro (Kształt wody), Grety Gerwig (Pani Ptak), Jordan Peele (Wysiadać) i Paula Thomasa Andersona (Widmowy wątek). Del Toro odebrał nagrodę, ale czas Nolana przyszedł zaledwie kilka lat później.

„Filmy mają nieco ponad 100 lat” – powiedział w swoim przemówieniu z okazji przyjęcia nagrody Oppenheimera. „Wyobrażam sobie, że maluję teatr od 100 lat. Nie wiemy, dokąd zmierza ta niesamowita podróż, ale świadomość, że myślisz, że jestem jej znaczącą częścią, znaczy dla mnie cały świat”.

Nolan przychodzi do swojego Oppenheimera chwili nie tylko jako utalentowany filmowiec, ale także jako lider branży wokalnej w zakresie doświadczeń teatralnych, kręcąc zdjęcia na celuloidzie, wysadzając powietrze w prawdziwym życiu, projekując w IMAX i jak bardzo to było do bani, gdy Warner Bros. przez cały rok umieszczało wszystkie swoje filmy w HBO Max. Przez lata miał potargane pióra i rzadko ulegał pokusom, co może być powodem, dla którego tak długo zajęło mu zdobycie Oscara opartego na osobowości. Ale to zaangażowanie w rzemiosło stworzyło wokół niego kult jednostki, który wykroczył daleko poza zwykłą społeczność filmowych nerdów; podczas lata hitów kinowych na jego trzygodzinny film biograficzny historyczny przyjdzie więcej widzów niż na kolejny film Transformers. Jego zdobywca Oscara jest zwycięstwem artystów zmagających się z biznesem, który wydaje się preferować więcej… sztuczny inteligencja.

Reklama

Jeśli Mroczny rycerz podniosły oczekiwania, może wygrana Nolana Oppenheimera będzie miało podobny efekt. Gdy Akademia Sztuki i Nauki Filmowej stara się wymyślić, jak co roku zwabić więcej młodych ludzi na transmisję telewizyjną rozdania Oscarów — pamiętaj, kiedy prawie dotarliśmy najpopularniejsza kategoria? — a studia filmowe przeszukują swoje kosze z plikami IP w poszukiwaniu wszelkich zabawek, na które mogą wydać 200 milionów dolarów, rozwiązanie wielu nieszczęść branży rozrywkowej wydaje się stawiać wszystkim czoła.

Nolan właśnie zdobył Oscara za robienie tego, czego zapragnęło jego serce. Wyobraź sobie, że więcej osób dostałoby szansę?Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Senat ponownie zatwierdza program szpiegowski FISA, ale nie przed jego wygaśnięciem o północy

Senat przyjął ustawę ponownie zatwierdzającą art. 720 ustawy o nadzorze wywiadu zagranicznego (FISA), kontrowersyjny program umożliwiający szpiegowanie zagranicznych „celów” bez nakazu ale długa,...

Przewodnik po Dniu Społeczności Pokémon Go Bellsprout

PokemonGo organizuje wydarzenie z okazji Dnia Społeczności Bellsprout 20 kwietnia od 14:00 do 17:00 czasu lokalnego. Zgodnie z oczekiwaniami w przypadku...

Co oznacza restrukturyzacja Google dla Pixela i Androida?

Kluczowe dania na wynos Wewnętrzne zmiany Google pod rządami Ricka Osterloha mają na celu usprawnienie działania Pixela i Androida oraz usprawnienie...
Advertisment