Chipy „Arrow Lake” firmy Intel do komputerów stacjonarnych i przenośnych zawierają różne wersje Xe-LPG


Pod koniec 2024 roku Intel zaktualizuje swój zestaw procesorów klienckich, wprowadzając nową mikroarchitekturę „Arrow Lake” przeznaczoną zarówno dla segmentu komputerów stacjonarnych, jak i urządzeń mobilnych. Jeśli chodzi o komputery stacjonarne, będzie to zwiastować nowe gniazdo LGA1851 z większą liczbą połączeń SoC przeniesionych do procesora; a po stronie mobilnej nastąpi bardzo potrzebne zwiększenie liczby rdzeni procesora z obecnego 6P+8E+2LP. Ta niska maksymalna liczba rdzeni w „Meteor Lake” jest powodem, dla którego Intel nie mógł zadebiutować na platformie desktopowej ani wykorzystać go do zasilania entuzjastycznych procesorów mobilnych z segmentu HX – musiał sięgnąć po „Raptor” Lake Refresh” i po raz ostatni użyj starszej nomenklatury rdzeni 14. generacji.

Wszystkie nadzieje pokłada się obecnie w „Arrow Lake”, które może stanowić drugą linię procesorów mobilnych Intel Core Ultra; swój pierwszy komputer stacjonarny Core Ultra i prawdopodobnie wypchnie „Meteor Lake” na poziom inny niż Ultra. „Arrow Lake” kontynuuje architekturę graficzną Xe-LPG dla iGPU, którą Intel zadebiutował w „Meteor Lake”, ale istnieje kluczowa różnica między chipami „Arrow Lake” do komputerów stacjonarnych i mobilnych, dotycząca tego iGPU i nie musi ona tylko zrobić z liczbą rdzeni Xe. Okazuje się, że choć desktopowy procesor „Arrow Lake-S” wyposażony jest w iGPU oparty na architekturze graficznej Xe-LPG; mobilne chipy „Arrow Lake” obejmujące segmenty U, P i H będą wykorzystywać nowszą wersję tej architektury, zwaną Xe-LPG +.

Intel ma tendencję do zapewniania swoim procesorom z segmentu S do komputerów stacjonarnych i entuzjastom mobilnym z segmentu HX najmniejsze poziomy jednostek iGPU, aby obsłużyć stosunkowo większą liczbę rdzeni procesora. Dla porównania, ma tendencję do zapewniania mobilnym segmentom U, P i H lepiej wyposażonych iGPU w większą liczbę modułów cieniujących, przy czym naczelną zasadą jest to, że w tych notebookach zazwyczaj brakuje oddzielnej karty graficznej, dlatego warto zapewnić użytkownikom to, co najlepsze możliwa grafika z procesora.

Jest prawdopodobne, że Intel rozszerzy tę zasadę nawet na architektury graficzne swoich przyszłych układów iGPU. W tym momencie nie wiemy dokładnie, co stanowi „+” w Xe-LPG+. Jedna z spekulacji głosi, że Intel może aktualizować akceleratory multimediów i silniki wyświetlania w iGPU, zachowując jednocześnie Xe-LPG ISA dla rdzeni Xe. Okazuje się jednak, że Intel postąpił odwrotnie — artykuł w Coelacanth’s Dream stwierdza, że ​​Xe-LPG+ to aktualizacja strony ISA, a nie urządzeń pomocniczych, takich jak multimedia czy wyświetlacze.

Najwyraźniej LPG+ otrzymuje wsparcie dla DPAS (dot Product Akumuluj skurczowe), coś, co jest już dostępne w Xe-HPG, ale czego brakuje w oryginalnej wersji Xe-LPG. DPAS umożliwia mnożenie FP16, BF16 i INT4 z akumulacją 16 lub 32 bitów. Xe-LPG stanowi rozwiązanie pośrednie w stosunku do architektury Xe-LP obsługującej procesory Intel iGPU starszej generacji; oraz Xe-HPG zasilający oddzielne procesory graficzne Arc. Xe-LPG zawiera pełną technologię DirectX 12 Ultimate z Xe-HPG, ale brakuje mu silnika akcelerującego XMX AI. XeSS powraca do ścieżki kodowej DP4a na Xe-LPG.

Oczekuje się, że Intel zadebiutuje „Arrow Lake” w czwartym kwartale 2024 roku.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Senat ponownie zatwierdza program szpiegowski FISA, ale nie przed jego wygaśnięciem o północy

Senat przyjął ustawę ponownie zatwierdzającą art. 720 ustawy o nadzorze wywiadu zagranicznego (FISA), kontrowersyjny program umożliwiający szpiegowanie zagranicznych „celów” bez nakazu ale długa,...

Przewodnik po Dniu Społeczności Pokémon Go Bellsprout

PokemonGo organizuje wydarzenie z okazji Dnia Społeczności Bellsprout 20 kwietnia od 14:00 do 17:00 czasu lokalnego. Zgodnie z oczekiwaniami w przypadku...

Co oznacza restrukturyzacja Google dla Pixela i Androida?

Kluczowe dania na wynos Wewnętrzne zmiany Google pod rządami Ricka Osterloha mają na celu usprawnienie działania Pixela i Androida oraz usprawnienie...
Advertisment