Chiny jako pierwsze pobiorą próbki gleby z niewidocznej strony Księżyca


Chińska sonda kosmiczna Chang’e 6 wystartowała dziś z powierzchni Księżyca, przywożąc ze sobą pierwsze próbki pobrane z niewidocznej strony Księżyca.

Wzlot Chang’e 6 wystrzelony z tyłu Księżyca, strony odwróconej od Ziemi, o godzinie 7:38 czasu pekińskiego. Statek kosmiczny miał wylądował tam, w dorzeczu Bieguna Południowego – Aitken, około dwa dni wcześniej. Na lądowniku znajdowały się kamery, detektor struktury gleby i spektrometr minerałów do analizy próbek geologicznych. Do pobierania próbek sonda wykorzystywała ramię robota i narzędzia wiertnicze. Chang’e 6 przewoził także ładunki od Europejskiej Agencji Kosmicznej, Francji i Włoch dla „eksploracja naukowa.”

Rządy chcą wiedzieć, czy mogą wykorzystać minerały księżycowe do założenia baz na Księżycu, aby ułatwić długoterminowe misje, Reutera raporty. Oczekuje się, że zebrane próbki pomogą badaczom lepiej zrozumieć, w jaki sposób mniej więcej powstały Układ Słoneczny i Księżyc 4,5 miliarda lat temu i czym różni się jego druga strona od strony, którą widzimy z Ziemi.

Dużo trudniej jest dostać się na niewidoczną stronę Księżyca, która jest bardziej wyboista. Sam Księżyc blokuje również sygnały radiowe docierające do odległej strony, co utrudnia pobieranie tam próbek. Chińska sonda Chang’e 4 stała się pierwszym statkiem kosmicznym, któremu udało się dotrzeć na niewidoczną stronę Księżyca wylądował w 2019 roku. Rok wcześniej wystrzelił satelitę księżycowego, aby ułatwić komunikację między Ziemią a łazikami po niewidocznej stronie Księżyca.

Drugi satelita księżycowy, Queqiao-2, który został wystrzelony na początku tego roku, przesłał dane z sondy z powrotem do naukowców, umożliwiając im podejmowanie decyzji dotyczących pobierania próbek z Ziemi. Satelita ten odegrał również kluczową rolę podczas dzisiejszego wystrzelenia wznoszącego się Chang’e 6. Brakuje mu stałej wieży startowej i wsparcia kontroli naziemnej. Zamiast tego Chang’e 6 wykorzystał swój lądownik jako tymczasową wieżę i polegał na własnych czujnikach i satelicie Queqiao-2, aby autonomicznie ustawić się przed startem.

Chang’e 6 ma spotkać się z oddzielnym statkiem kosmicznym na orbicie księżycowej, a następnie poczekać na najlepszy czas, aby powrócić na Ziemię w miejscu lądowania w Mongolii Wewnętrznej.

ReklamaSource link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Dom Smoka, sezon 2, poprawia makabryczne zabójstwa opisane w książce

Dom Smoka zawsze mówił o tym, jak najmniejsze decyzje mogą mieć nieprzewidziane konsekwencje, ale rzadko ten temat był tak jasny, jak...

iOS 18: 18 najważniejszych funkcji i zmian dla iPhone’a [Video]

W tym wstępnym, praktycznym przewodniku omawiam 18 moich ulubionych nowych zmian i funkcji z pierwszej wersji beta systemu iOS 18 dla iPhone'a. ...

Przeglądarka Chrome na Androidzie może czytać strony internetowe na głos z poziomu aplikacji

Google wprowadza nową opcję o nazwie „Posłuchaj tej strony”, która umożliwia odczytanie strony internetowej na głos w przeglądarce Chrome na Androidzie. Ta...
Advertisment