Chińskie cła importowe mogą sprawić, że Apple uwikła się w nową wojnę handlową


Biały Dom zapowiedział gwałtowne podwyżki w wielu przypadkach chiński cła importowe, co zwiększa ryzyko kolejnej wojny handlowej między obydwoma krajami.

Ostatnim razem zdarzyło się to bezpośrednio w Chinach zagroził, że wykorzysta Apple jako kartę przetargową w odpowiedzi na nowe cła nałożone przez poprzednią administrację…

Ogłoszono wyższe chińskie cła importowe

The „Financial Times”. donosi, że Biały Dom ogłosił obecnie gwałtowne podwyżki ceł importowych na niektóre chińskie towary.

Administracja Bidena gwałtownie zwiększa cła na import z Chin, w tym pojazdy elektryczne, akumulatory i półprzewodniki, starając się chronić miejsca pracy w USA przed listopadowymi wyborami.

Podwyżki są dramatyczne. Na przykład obecna stawka na chińskie samochody elektryczne wynosi 25%; jeszcze w tym roku stawka ta zostanie zwiększona do 100%. Cła importowe na chipy i ogniwa słoneczne podwoją się, a stawka na aluminiowe, stalowe i litowo-jonowe akumulatory EV potroi się.

Chiny reagują gniewnie

Chiński rząd oskarżył Stany Zjednoczone o próbę „stłumienia” swojej gospodarki i zagroził dziś bliżej nieokreślonymi reakcjami.

Rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Wang Wenbin powiedział, że „Chiny konsekwentnie sprzeciwiają się jednostronnym podwyżkom ceł, które naruszają WTO [World Trade Organization] zasad i podejmie wszelkie niezbędne środki w celu ochrony swoich uzasadnionych praw i interesów”.

Reklama

Ostatnim razem, gdy coś takiego miało miejsce, Apple bezpośrednio groziło

W 2018 roku administracja Trumpa ogłosiła wysokie cła importowe na stal i aluminium i zagroziła, że ​​zrobi to samo w przypadku elektroniki użytkowej. Rozpoczęło to wojnę handlową, w wyniku której Chiny zemściły się, wprowadzając własne cła importowe na import z USA.

Jabłko była jedną z wielu firm którzy lobbowali przeciwko dalszej eskalacjiz dyrektorem generalnym Tim Cook spotkał się osobiście z Trumpem w Gabinecie Owalnym.

Zagrożenie dla Apple został nakręcony w państwowym chińskim serwisie informacyjnym jeszcze w tym samym roku.

Producent iPhone’a nadal jest w ogromnym stopniu zależny od Chin

Chociaż Apple podejmuje coraz większe wysiłki, aby dywersyfikować swój łańcuch dostaw poza Chinami, a Indie są obecnie znaczącym drugorzędnym centrum dostaw, wielkość zadania sprawia, że ​​jest to bardzo powolny proces.

Zdecydowana większość iPhone’ów nadal jest produkowana w Chinach i ostatnim razem obawiano się, że tamtejszy rząd może ingerować w produkcję, stosując na przykład fałszywe kontrole.

Główną ochroną Apple jest to, że generuje dużą część działalności produkcyjnej dla Chin, ale napięcia między obydwoma krajami z pewnością doprowadzą do pewnej nerwowości w Cupertino.

zdjęcie zrobione przez Christian Lue NA Usuń rozpryski

FTC: Korzystamy z automatycznych linków partnerskich generujących dochód. Więcej.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

YouTube Music umożliwia wyszukiwanie poprzez nucenie do telefonu z Androidem

W aplikacji YouTube Music na Androida dostępna jest funkcja, która będzie po części Shazamem i po części Twoim przyjacielem, gdy powiesz „hej, co...

9to5Mac Overtime 019: Spójrz na te ramki, stary

Jeff jest szefem produkcji treści wideo w 9to5. Początkowo dołączył do 9to5Mac w 2016 roku, tworząc filmy, solucje, poradniki, pisemne samouczki i...

Ława przysięgłych przyznaje Bungie zwycięstwo na mocy przełomowej decyzji przeciwdziałającej oszustwom

Wczorajsza decyzja jury przyznała Bungie (PDF) porządną sumę 63 210 dolarów. – powiedział doradca Bungie, James Barker, w oświadczeniu przesłanym e-mailem na...
Advertisment