Chińscy dostawcy IoT narażają brytyjskie firmy na szpiegostwo i kradzież danych


Chińskie firmy technologiczne dostarczają komponenty wykorzystywane w szerokiej gamie inteligentnych urządzeń przemysłowych i domowych, które mogą narazić firmy i rządy na szpiegostwo elektroniczne ze strony chińskiego państwa.

Rozwój w Chinach modułów komórkowego internetu rzeczy (IoT), które są szeroko stosowane w inteligentnych urządzeniach w rolnictwie, produkcji, transporcie i telewizji przemysłowej, stanowi poważne, ale w dużej mierze nierozpoznane ryzyko, według eksperta ds. badanie opublikowane dzisiaj.

Badanie wg Charliego Partonawiodący ekspert ds. Chin z 37-letnim stażem w służbie dyplomatycznej, ostrzega, że ​​w dłuższej perspektywie poleganie na chińskich modułach w IoT stwarza większe ryzyko niż chińska technologia 5G, którą dostarczał Huawei – do czasu jej zakazania w grudzień 2020 r.

Parton twierdzi, że zagrożenia są realne. Na przykład w styczniu urzędnicy rządowi odkryli chiński komórkowy moduł IoT, używany jako urządzenie śledzące w samochodzie używanym przez starszych ministrów, który był ukryty w częściach od chińskich dostawców, zgodnie z raportem w ja Gazeta.

Rozwój chińskich dostawców IoT

Dwóch dominujących chińskich dostawców modułów IoT, Quectel i Fibocom Wireless, dostarcza moduły IoT wielu chińskim firmom technologicznym. Należą do nich producent kamer monitorujących HikVision; HiSilicon, która projektuje chipy krzemowe; DJI, producent dronów; oraz dostawca sprzętu telekomunikacyjnego ZTE – z których każdy podlega kontroli eksportu w USA.

Fibocom rozszerzył swoją działalność na Kanadę i Stany Zjednoczone poprzez przejęcia i zdobył kontrakty na dostawy dla producentów komputerów osobistych, takich jak Lenovo, Dell i HP, którzy używają modułów Fibocom w swoich komputerach.

Reklama

Qualtec celuje w Stany Zjednoczone i Amerykę Łacińską i próbuje wejść na zagraniczny rynek motoryzacyjny.

Podobnie jak inne chińskie firmy, Quectel i Fibocom podlegają chińskim przepisom dotyczącym bezpieczeństwa narodowego, które wymagają od nich przestrzegania żądań chińskiego państwa.

Szpiegostwo elektroniczne

Raport ostrzega, że ​​Komunistyczna Partia Chin (KPCh) może wykorzystywać moduły IoT do zbierania danych do celów wywiadowczych.

Może to obejmować wykorzystanie modułów IoT osadzonych w łańcuchach dostaw i systemach logistycznych wykorzystywanych przez producentów obronnych do tworzenia obrazu tego, ile części zamiennych i systemów uzbrojenia zostało dostarczonych i gdzie.

Dane z modułów IoT mogą być również wykorzystywane do identyfikacji osób, które mogą być podatne na rekrutację przez chińskie agencje wywiadowcze.

Łącząc dane z wielu różnych źródeł, możliwe byłoby zidentyfikowanie kluczowych pracowników rządowych i ich potencjalnych słabych punktów.

„Przedsięwzięty komunizm”

Chińska polityka przemysłowa ma na celu zapewnienie dominacji chińskich firm w nowych technologiach i gałęziach przemysłu.

To, co Parton nazywa „komunizmem venture”, zachęca chińskie firmy do wykupywania zagranicznych firm, zwłaszcza startupów, które nie są chronione przez brytyjską Ustawa o inwestycjach w bezpieczeństwo narodowerozwijać się, pozyskiwać technologię i własność intelektualną lub ograniczać konkurencję.

Twierdzi, że Chiny mogłyby uzyskiwać dostęp do danych z modułów IoT w systemach logistycznych, produkcyjnych i transportowych w celu monitorowania przemysłowych łańcuchów dostaw.

Dane te dostarczyłyby wglądu w produktywność, ilość materiałów zużywanych przez firmy i ich wydajność.

Złośliwy aktor mógłby wykorzystać te informacje do „dostrojenia” swoich ofert dotyczących projektów infrastrukturalnych lub ofert dla konkurentów, mówi Parton, lub do uzyskania innych strategicznych przewag nad swoimi konkurentami.

Zagrożenia dla prywatności osób fizycznych

Komunistyczna Partia Chin mogłaby również naruszyć prywatność społeczeństwa, zbierając dane z wyprodukowanych w Chinach modułów IoT stosowanych na przykład w urządzeniach do noszenia, takich jak smartwatche, inteligentne urządzenia kuchenne, kamery przy drzwiach oraz liczniki energii elektrycznej i gazu.

Zbierając dane generowane podczas interakcji ludzi z urządzeniami IoT, w szczególności płatności elektroniczne i informacje o podróżach, można dowiedzieć się, kto spotykał się z kim i gdzie.

W połączeniu z uczeniem maszynowym możliwe będzie przewidywanie, gdzie dana osoba może się znajdować lub jak może się zachować w określonym czasie.

„Taka zdolność stanowi zagrożenie nie tylko dla wolności jednostki i swobody wyboru, ale także dla bezpieczeństwa poprzez zwiększone ryzyko skutecznych kampanii szantażu” – czytamy w raporcie.

Inteligentne miasta

Technologia od chińskich dostawców stanowi podstawę rozwoju inteligentnych miast, które zapewniają władzom miast lepsze sposoby zarządzania transportem i infrastrukturą.

Jednak opiera się na pracy zleconej przez Komunistyczną Partię Chin w celu pilnowania mniejszości, takich jak Ujgurowie, którzy byli przetrzymywani w obozach internowania w Chinach.

Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa, filia GCHQ, ostrzegane rady w 2019 roku, że dostawcy technologii inteligentnych miast mogą znaleźć się pod presją, by eksfiltrować dane ze służb wywiadowczych w ich krajach.

Rada Hrabstwa Bournemouth porzucone plany na projekt inteligentnego miasta z chińskim dostawcą Alibaba po interwencji rządu, podczas gdy Milton Keynes anulował projekt inteligentnego miasta z Huawei, Financial Times zgłoszone.

Ryzyko uzależnienia

Według raportu trzy chińskie firmy mają ponad połowę międzynarodowego rynku, w tym duży chiński rynek krajowy, na komórkowe moduły IoT.

Ponieważ Chiny postrzegają internet rzeczy jako technologię strategiczną, firmy te korzystają z dostępu do dotacji, preferencyjnych cen i rynku krajowego, który wyklucza międzynarodową konkurencję.

Jeśli chińskie firmy będą nadal zwiększać udział w rynku światowym i wyprzedzać zagranicznych konkurentów, inne firmy staną się zależne od Chin w zakresie komórkowych modułów IoT.

„Biorąc pod uwagę ogromne znaczenie tych modułów dla współczesnego przemysłu i życia, spowodowałoby to, że inne kraje byłyby bardzo narażone na groźbę wstrzymania dostaw” – czytamy w raporcie opublikowanym przez waszyngtońską firmę konsultingową OODA.

Kraje muszą podjąć działania

Parton twierdzi, że kraje zachodnie muszą podjąć działania w celu ochrony swoich producentów IoT w obliczu chińskiej konkurencji, które podjęły już działania w sprawie 5G i półprzewodników.

„Im dłuższe opóźnienie w ograniczeniu chińskich komórkowych modułów IoT, tym trudniejsza i bardziej kosztowna staje się ich wymiana. Okno możliwości się zamyka, ale wciąż jest otwarte” – mówi.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

SilverStone Intros RM51 5U Rackmount Case, którą można przechylić w wieżę

SilverStone wprowadził RM51, obudowę rackową 5U przeznaczoną dla serwerów i stacji roboczych, którą można przechylić wzdłuż boku, aby używać jej jako obudowy typu...

GIGABYTE oficjalnie wprowadza na rynek dyski SSD AORUS Gen5 serii 10000 NVMe

GIGABYTE oficjalnie wprowadził na rynek swoje flagowe dyski SSD AORUS Gen5 z serii 10000 M.2 NVMe, które wykorzystują interfejs PCI-Express 5.0 x4. ...

Kim jest dzieciak kończący odcinek 5 Last of Us? Poznaj Sama z gier.

HBO Ostatni z nas kończy swój czwarty odcinek z cliffhangerem — Ellie (Bella Ramsey) i Joel (Pedro Pascal) budząc się...
Advertisment

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Bardzo chcielibyśmy usłyszeć od Ciebie! Podaj swoje dane, a pozostaniemy w kontakcie. To takie proste!