Chinatown spotyka Ghost in the Shell w animowanym filmie science-fiction Mars Express


Science fiction zawsze było płodnym gatunkiem do opowiadania historii krążących wokół tajemnic. Z klasyka Ridleya Scotta Łowca androidów do anime Mamoru Oshii z 1995 roku Duch w skorupiescience fiction i tajemnica pasują do siebie tak doskonale, jak dłoń sprawcy w zakrwawionej rękawiczce. Ekspres Marsdebiutancki film francuskiego animatora i reżysera Jérémiego Périna, jest kolejnym dowodem na powiązanie, wykorzystując podstawowe elementy filmu Chinatown-historia w stylu zaginionej osoby i śmiercionośnego spisku oraz jej powtarzanie w odległym świecie skolonizowanej przestrzeni wypełnionej czującymi maszynami i najnowocześniejszą technologią.

Akcja filmu rozgrywa się w XXII wieku i opowiada historię Aline Ruby i Carlosa Rivery, pary prywatnych detektywów wysłanych na Ziemię, aby schwytać hakera oskarżonego o łamanie więzienia robotów, skutecznie uwalniając je od zabezpieczeń stworzonych w celu zapewnienia ich posłuszności i podporządkowania się ludziom. Kiedy ich śledztwo trafia w nieoczekiwany ślepy zaułek, Aline i Carlos przyjmują kolejną sprawę, tym razem dotyczącą studentki, która w tajemniczy sposób zaginęła po zamordowaniu jej współlokatorki w ich pokoju w akademiku. W prawdziwie noirowym stylu para stopniowo odkrywa, że ​​te dwie pozornie odrębne sprawy są nie tylko głęboko ze sobą powiązane, ale także powiązane z fabułą zagrażającą podstawom społeczeństwa ludzi i robotów.

Reklama

Zdjęcie: Wszyscy na pokładzie/GKIDS

Od końca XXI wieku Périn stale wyrobił sobie opinię jednego z najbardziej kreatywnych i przekraczających granice reżyserów francuskiej animacji dzięki pracy nad serialami, w tym m.in. Ostatni człowiekanimowany krótki serial komediowy Miłosierdzie SzatanaI Teledyski NSFW dla artystów takich jak Flaming Lips, DyE i Flairs. Z Ekspres MarsPérin całkowicie opiera się na swojej wrażliwości i estetyce inspirowanej anime, aby stworzyć dojrzały, ugruntowany i dokładnie wyobrażony cyberpunkowy wszechświat pełen podejrzanych postaci, olśniewających widoków metropolii i elektryzujących sekwencji akcji. To nie tylko zabawny thriller science-fiction, to także wnikliwe rozważania na temat przyszłości ludzkiej pracy, planowanego starzenia się i niepokojącego potencjału technologicznej osobliwości.

Fani 2023 roku Królują padlinożercy bez wątpienia będzie wibrować Ekspres Mars‘ kierunek sztuki. Choć do filmu daleko Królują padlinożercyekologicznie skupionego thrillera o przetrwaniu, zarówno film Périna, jak i serial animowany Joe Bennetta i Charlesa Huettnera mają wspólny punkt styczny w swoich Linia Claire-wpływ na projekty postaci i środowiska. Ekspres MarsWizja dalekiej przyszłości jest w dużym stopniu zadłużona w naszej teraźniejszości, z modernizmem Zahy Hadid-eska architektura stolicy Marsa, Noctis, zestawiona z zanieczyszczonym miejskim rozrostem Ziemi.

Kobieta w żółtym płaszczu przeciwdeszczowym idąca oświetloną neonami ulicą w futurystycznym mieście w Mars Express.

Zdjęcie: Wszyscy na pokładzie/GKIDS

Dbałość o szczegóły poświęcona budowaniu świata w filmie dotyczy także wielu postaci androidów, z których każda ma swój własny, niepowtarzalny wygląd i osobowość. Porównanie do Królują padlinożercy nie jest arbitralne: Jonathan Djob Nkondo, który pracował przy tej serii jako artysta postaci i projektant, również przyczynił się do powstania projektów robotów do Ekspres Mars.

Bohaterowie filmu są fascynujący i charyzmatyczni, ale odzwierciedlają także zamiar twórców filmu, by stworzyć kryminał science-fiction noir, który popycha gatunek do przodu. Aline Ruby to sympatyczny bałagan w sposób niezwykły dla animowanych postaci kobiecych. Aline, wracająca do zdrowia alkoholiczka ze śmiertelnie poważnym poczuciem humoru i niezachwianym oddaniem swojej pracy, emanuje samotnością i tęsknotą za kontaktem międzyludzkim w sposób, który sprawia, że ​​jej oglądanie jest fascynujące.

Robot z holograficzną głową i czerwonym ramieniem wskazuje ekran obok blond kobiety w trenczu w futurystycznym pojeździe w Mars Express.

Zdjęcie: Wszyscy na pokładzie/GKIDS

Ten sam urok dorównuje, jeśli nie całkowicie przyćmiony, jej partner Carlos, choćby dlatego, że jest wskrzeszoną świadomością jej zmarłego partnera, holograficznie zachowaną w ciele androida. Carlos, ogólnie rzecz biorąc, jest nieruchomy Carlos, ale jego nowe życie jako istoty cybernetycznej komplikuje jego materialną egzystencję i prawa w społeczeństwie ludzi/robotów, a także jego ogólne poczucie tożsamości. Oddzielony od swojej byłej żony i uparty przez niepewność co do swojego miejsca w świecie, Carlos odgrywa kluczową rolę w utwierdzaniu zrozumienia publiczności Ekspres Mars„motywy i pomysły”.

Ekspres Mars to rzadki przykład filmu animowanego, który wymaga niemal natychmiastowego ponownego obejrzenia po ukończeniu, choćby po to, by docenić kunszt jego prezentacji. To gęsto ułożona opowieść science-fiction, w której nie ma rzeczowników własnych, ale jest dużo podtekstów. Akcja rozgrywa się w świecie, który nie tyle mówi, ile pokazuje głębię narracji i budowania świata, ufając widzom, że zwrócą szczególną uwagę i połączą wątki u bohaterów filmu. Krótko mówiąc, jest to rzadki przykład animacji „dla dorosłych”, która traktuje widzów jak dorosłych, a jej wykonanie podnosi jej założenia, aż z całą pewnością stanie się jednym z najlepszych filmów animowanych roku.

Ekspres Mars otwiera się w wybrane kina w całym kraju 3 maja.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Zdobądź certyfikaty IT CompTIA, a ten pakiet przygotowawczy kosztuje tylko 59,97 USD

Istnieje więcej niż jeden sposób szkolenia na specjalistę IT. Chociaż formalny dyplom może otworzyć wiele drzwi, nadal istnieją wiarygodne zasoby, do których...

Gra na iPoda Tetris sterowana za pomocą kółka przewijania znalezionego w prototypie

Niepublikowany iPoda Na prototypie modelu 3. generacji odnaleziono grę Tetris, sterowaną za pomocą kółka przewijania… Klon Tetrisa został znaleziony przez użytkownika X AppleDemoYTktóra...

VANKYO przedstawia nowości projektorów na rok 2024 z inteligentnymi funkcjami

VANKYO, wiodąca na świecie marka innowacyjnych projektorów, wypuszcza na rynek trzy projektory domowe w sam raz na Dzień Pamięci: Leisure L470 Neo, Leisure...
Advertisment