Ceny pamięci flash rosną o 25% w związku z pogonią producentów za rentownością


Ceny dysków flash wzrosły o nieco ponad 25% w ostatnim kwartale 2023 r. i przewiduje się, że w 2024 r. wzrosną jeszcze bardziej, głównie w wyniku ograniczania podaży przez producentów w celu podniesienia cen.

Do października 2023 r. Ceny pendrive’ów spadła do średnio 0,075 USD/GB od tego czasu w zeszłym roku. Jednak od tego czasu ceny dysków SSD za GB poszybowały w górę, osiągając w tym tygodniu średnio 0,095 USD/GB (wzrost o 26,67%).

Tymczasem ceny dysków twardych z dyskiem twardym za gigabajt w dużej mierze pozostały niezmienne i kształtują się na poziomie nieco poniżej 0,05 dolara za gigabajt SAS i po cenie 0,035 USD/GB za SATA jeździ.

Analityk rynku Trendforce posunął się nawet do stwierdzenia, że ​​na początku tego roku „tanie dyski SSD mogły stać się przeszłością” w związku z gwałtownym wzrostem cen dysków SSD. Przytoczył doniesienia, że ​​producenci pamięci zmniejszyli ilość pamięci flash NAND dostępnej na rynku i podnieśli ceny. Wszystko to najwyraźniej miało na celu osiągnięcie progu rentowności i rentowności.

W przypadku klienta planującego wdrożenie pamięci flash o pojemności 20 TB, w oparciu o te ceny, będzie to kosztować o 400 dolarów więcej niż sześć miesięcy temu. Jeśli to wdrożenie obejmowałoby 100 TB, kosztowałoby o 2000 USD więcej, a w przypadku 1 PB – o 20 000 USD więcej.

Liczby te są wynikiem ekskluzywnej analizy przeprowadzonej przez Computer Weekly, która co tydzień zbierała ceny dysków z Amazon.com i agregowała według cenydysków.com. W ciągu 12 miesięcy zebrano ponad 30 000 cen i specyfikacji dysków, a co tydzień obliczano średnie dla ogniw trójpoziomowych (TLC), komórka czteropoziomowa (QLC) i wielopoziomowe (MLC)/nieokreślone dyski flash, a także Dysk obrotowy SAS i SATA.

Reklama

Liczby pokazują, że ceny dysków flash spadły do ​​najniższego poziomu około 0,075 USD/GB w październiku 2023 ra następnie szybko wzrosła w tym roku do poziomu blisko 1 centa za GB.

Co ciekawe, kiedy w październiku i listopadzie ceny dysków SSD zaczęły rosnąć, pociągnęły za sobą na jakiś czas ceny dysków obrotowych SAS. Pod koniec października średnie ceny dysków SAS osiągnęły poziom 0,055 USD/GB, po czym spadły poniżej, do poziomu bliższego 0,045 USD/GB.

W analizie wykorzystano dane zebrane przez stronę discprices.com dotyczące cen nowych dysków pobrane z witryny Amazon.com, przy czym tygodniowo zbieranych jest średnio ponad 625 cen i specyfikacji. Dane rozróżniane są ze względu na rodzaj dysku flash i wirującego oraz średnią cenę za gigabajt obliczoną tygodniowo.

Dane dotyczą dysków o pojemności od mniejszej niż 1 TB (terabajt) do 24 TB (dysk twardy/HDD) i 8 TB (dysk półprzewodnikowy/SSD), przy czym na sprzedaż przypada średnio 3,7 TB na dysk.

Chociaż analiza opiera się na cenach Amazon.com, ilość zebranych danych pokazuje trendy cenowe. Służy jako wskaźnik zastępczy cen dysków dostępnych dla mniejszych firm i konsumentów, których dostawcy pamięci masowej nie udostępniają.

Cena za gigabajt jest dla klientów głównym czynnikiem branym pod uwagę, ale ważny jest także całkowity koszt posiadania w całym cyklu życia dysku, a wśród nich najważniejsze są koszty zakupu, energii i konserwacji.

Nie udowodniono, czy dyski flash są zawsze bardziej energooszczędne. Obliczenia „Computer Weekly”. wydają się wskazywać, że tak naprawdę zależy to od wybranej marki dysku. Flash może jednak zwyciężyć, jeśli chodzi o gęstość przechowywania w miarę wzrostu pojemności.

Dysk SSD kosztuje więcej w przeliczeniu na dysk niż dysk wirujący, ale koszty konserwacji są często niższe. Dostawca usług przechowywania danych w chmurze Backblaze – który publikuje roczne dane dotyczące niezawodności setek tysięcy dysków w swojej ofercie – znalazł swój dysk SSD roczny wskaźnik awaryjności w połowie 2023 r. wyniesie 0,9% w porównaniu z 1,45% w przypadku dysków twardych.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Według doniesień Keanu Reeves wcieli się w Shadowa w filmie Sonic 3

Kiedy Sega nazwała rok 2024 rokiem rok Cienia Jeża, firma naprawdę nie żartowała. Teraz wygląda na to, że ukochany aktor...

CFPB chce powstrzymać brokerów danych

Biuro Ochrony Finansów Konsumentów chce zaproponować nowe regulacje, które nakładałyby na brokerów danych obowiązek przestrzegania ustawy o rzetelnej sprawozdawczości kredytowej. W przemówienie...

Oferta ograniczona czasowo zapewni Ci aż do 44% oszczędności na nowym inteligentnym głośniku

Zaczynamy ten tydzień od znakomite oferty dostępny na Amazon.com, gdzie obecnie można kupić nowy Echo Pop za jedyne 23 USD. ...
Advertisment