Budżet 2023: Kanclerz potwierdza ulgę podatkową na inwestycje w IT


Jeremy Hunt, kanclerz skarbu, ogłosił w swoim wiosennym budżecie na 2023 r., że pieniądze wydane na sprzęt IT, instalacje lub maszyny mogą być odliczane od dochodu podlegającego opodatkowaniu przez następne trzy lata.

Zapowiedział również środki mające na celu wspieranie brytyjskiego przemysłu sztucznej inteligencji (AI), w którym, jak twierdził, mieści się jedna trzecia wszystkich europejskich firm zajmujących się sztuczną inteligencją.

Powiedział, że akceptuje „wszystkie dziewięć zaleceń dotyczących technologii cyfrowej przedstawionych przez Sir Patricka Vallance’a w [emerging technologies] recenzję, o którą go poprosiłem w jesiennym oświadczeniu”. Obejmują one „piaskownicę AI”, która pomaga firmom zajmującym się sztuczną inteligencją szybciej wprowadzać swoje produkty na rynek.

Hunt ogłosił coroczną nagrodę w wysokości 1 miliona funtów przez następne 10 lat dla osoby lub zespołu, który przeprowadzi najlepsze brytyjskie badania nad sztuczną inteligencją. Nazwał to „Nagrodą Manchesteru”, po pierwszy w historii komputer z zapisanym programem zbudowany na Uniwersytecie w Manchesterze w 1948 roku.

Wraz z budżetem rząd opublikował strategię obliczeń kwantowych, a kanclerz zadeklarował zamiar rządu, aby do 2033 r. stać się „wiodącą na świecie gospodarką kwantową” z finansowaniem w wysokości 2,5 miliarda funtów.

Nawiązując do promowania przez Michaela Heseltine’a Canary Wharf i Liverpool Docks jako projektów rewitalizacyjnych, w latach rządów Thatcher i głównych konserwatystów, Hunt ogłosił 12 stref inwestycyjnych, które będą zlokalizowane w West Midlands, Greater Manchester, północno-wschodnim Anglia, South Yorkshire, West Yorkshire, East Midlands, Teesside i Liverpool. Powiedział, że będzie też co najmniej jeden w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej. Powiedział, że każda strefa będzie miała uniwersytet współpracujący z władzami lokalnymi i będzie mogła uzyskać dostęp do 80 milionów funtów wsparcia rządu centralnego.

Reklama

Hunt ogłosił zobowiązanie do przekazania 900 milionów funtów na wprowadzenie w życie zaleceń zawartych w dokumencie Przyszłość przeglądu obliczeń na eksaskalowy superkomputer. The pełny wiosenny raport budżetowy – znany koneserom jako „czerwona księga” – zaznaczył, że „według niezależnego Przyszłość przeglądu obliczeń … najpotężniejszy komputer Wielkiej Brytanii zajmuje dopiero 28. miejsce na świecie”.

Czerwona księga mówi o rządowej strategii kwantowej: „[It] ustanawia nowy i ambitny program badań i innowacji w zakresie technologii kwantowych. Rząd zainwestuje łącznie 2,5 miliarda funtów w ciągu 10 lat, koncentrując się na realizacji czterech celów: zapewnieniu, że Wielka Brytania jest domem dla wiodącej na świecie nauki i inżynierii kwantowej; wspieranie przedsiębiorstw poprzez możliwości finansowania innowacji i zapewnianie dostępu do wiodących na świecie obiektów badawczo-rozwojowych; napędzanie wykorzystania technologii kwantowych w Wielkiej Brytanii; oraz tworzenie krajowych i międzynarodowych ram regulacyjnych”.

Gerard Grech, dyrektor ds naród technologiiz zadowoleniem przyjął zapowiedzi dotyczące budżetu. „Dzisiejszy budżet jest pozytywną oznaką zaangażowania rządu Wielkiej Brytanii w dążenie do zostania supermocarstwem naukowym i technologicznym. Z zadowoleniem przyjmujemy działania mające na celu wsparcie brytyjskiego przemysłu technologicznego, w tym wprowadzenie dodatkowego wsparcia podatkowego na badania i rozwój oraz zapowiedzi dotyczące piaskownicy AI i ambitnych inwestycji kwantowych” – powiedział.

Komentując pozycję Wielkiej Brytanii między dwiema potęgami gospodarczymi, USA i UE, Grech powiedział: „Musimy wykorzystać innowacyjne regulacje, które pozwolą nam rozwijać się jako międzynarodowy ośrodek i lider w dziedzinie sztucznej inteligencji, obliczeń kwantowych i głębokich technologii”.

„Dzisiejszy budżet jest pozytywną oznaką zaangażowania rządu Wielkiej Brytanii w dążenie do zostania supermocarstwem naukowym i technologicznym. Z zadowoleniem przyjmujemy środki mające na celu wsparcie brytyjskiego przemysłu technologicznego”

Gerard Grech, Tech Nation

Przewodniczący Komisji ds. Nauki i Technologii Parlamentu Wielkiej Brytanii, poseł Greg Clark, powiedział: „Z zadowoleniem przyjmuję duży nacisk na naukę i technologię w tym budżecie. Zrównoważone inwestycje w badania i rozwój są kluczem do pobudzenia wzrostu gospodarczego. Dlatego dzisiaj wezwałem do szybkiego rozwiązania kwestii stowarzyszenia Wielkiej Brytanii z programem „Horyzont Europa”.

„Cieszę się, że rząd zapowiedział dalsze wspieranie technologii kwantowych. Komitet ds. Nauki i Technologii rozpocznie jutro dochodzenie w celu zbadania skuteczności dotychczasowego rządowego planu kwantowego, a teraz obejmie ogłoszoną dziś inwestycję o wartości 2,5 miliarda funtów oraz porównanie Wielkiej Brytanii na świecie w tym strategicznie ważnym obszarze.

„Z zadowoleniem przyjmuję również publikację recenzji Sir Patricka Vallance’a na temat proinnowacyjnych regulacji wschodzących technologii. Moja komisja uważnie przyjrzy się wnioskom z przeglądu, zwłaszcza gdy będziemy kontynuować nasze dochodzenie w sprawie przepisów dotyczących sztucznej inteligencji. Mamy nadzieję zapytać Sir Patricka o jego wnioski i zalecenia, zanim odejdzie jako główny doradca naukowy”.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Bang & Olufsen przedstawia nową generację kultowych głośników domowych Beosound A9 i Beosound 2

Bang & Olufsen ogłosił nową generację głośników domowych Beosound A9 i Beosound 2. Te dwa głośniki są nie tylko dostępne w nowych...

Gra strategiczna Terra Nil jest już dostępna, powstała we współpracy Devolver Digital i Netflix

Terra Nil jest już dostępna! Terra Nil to gra o przekształcaniu jałowych, pozbawionych życia krajobrazów w kwitnące, tętniące życiem ekosystemy. Zamień martwą glebę...

Zaoszczędź do 35 procent na zestawie słuchawkowym do gier G PRO X firmy Logitech i nie tylko

Najnowsze oferty Amazon to doskonałe wieści dla każdego gracza zainteresowanego ulepszeniem swoich wrażeń dzięki nowemu zestawowi słuchawkowemu do gier. Istnieje wiele opcji,...
Advertisment

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Bardzo chcielibyśmy usłyszeć od Ciebie! Podaj swoje dane, a pozostaniemy w kontakcie. To takie proste!