Brytyjski start-up mini-centrum danych chwali się oszczędnościami energii dzięki ponownemu wykorzystaniu ciepła w centrum rekreacji


Brytyjski startup Deep Green postawił sobie za cel przyspieszenie wdrożenia schematy ponownego wykorzystania ciepła w centrach danych w całym kraju, po wdrożeniu pierwszej instalacji odzysku ciepła w centrum rekreacji w Exmouth w hrabstwie Devon.

Firma specjalizuje się w dostarczaniu minicentrów danych, zwanych „kotłami cyfrowymi”, składających się z serwerów, w których ciepło odpadowe jest przetwarzane na ciepłą wodę, z której mogą korzystać lokalni przedsiębiorcy.

Exmouth Leisure Centre jest teraz domem dla pierwszego wdrożenia cyfrowego kotła, a firma twierdzi, że konfiguracja zmniejszy zapotrzebowanie na gaz w obiekcie o 62%, zmniejszy emisję dwutlenku węgla o 25,8 ton i zaoszczędzi właścicielom ponad 20 000 funtów rocznie na kosztach energii.

Konfiguracja Exmouth składa się z 12 serwerów obsługujących energochłonną sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe i renderowanie wideo, a ciepło z tych serwerów jest wychwytywane za pomocą technologii chłodzenia zanurzeniowego i przesyłane bezpłatnie do istniejącego systemu ciepłej wody w obiekcie.

Oszczędność kosztów może być atrakcyjnym rozwiązaniem dla innych operatorów centrów rekreacji, stwierdziła firma, biorąc pod uwagę, że od 2019 r. koszty energii w wielu z nich wzrosły o 150 proc., a około 79 proc. stoi w obliczu zamknięcia.

Firma poinformowała, że ​​w nadchodzących tygodniach planuje kontynuować wdrożenie Exmouth podobnymi projektami w Bristolu i Manchesterze.

Reklama

Technologia ta może być również wykorzystywana przez inne rodzaje przedsiębiorstw, które mają stałe zapotrzebowanie na ciepło, takie jak piekarnie, gorzelnie i bloki mieszkalne. „Oprócz basenów, 30% zapotrzebowania na ciepło w przemyśle i handlu może być zaspokojone dzięki tej technologii” – podała firma w oświadczeniu.

Marka Bjornsgaarda, Dyrektor generalny Deep Green powiedział, że przy tak wielu firmach, które muszą zmagać się z rosnącymi kosztami energii, jego technologia może mieć ogromne znaczenie dla społeczeństwa.

„Obecna infrastruktura centrów danych jest nieefektywna, zużywa ogromne ilości energii i generuje ogromne ilości ciepła odpadowego” — powiedział. „Jednak w tym samym czasie istnieje wiele firm, które potrzebują ciepła i muszą stawić czoła rosnącym rachunkom za energię.

„Przenosząc centra danych z magazynów przemysłowych do serc społeczności, nasze „kotły cyfrowe” dobrze wykorzystują ciepło odpadowe, oszczędzając lokalnym firmom tysiące funtów na rachunkach za energię i zmniejszając ich ślad węglowy.

„Organizacje, które poważnie podchodzą do wspierania społeczeństwa i ograniczania emisji dwutlenku węgla, nie powinny zapominać o ogromnym wpływie swoich potrzeb w zakresie przetwarzania danych” — powiedział Bjornsgaard. „Deep Green dostarcza teraz odpowiedzi”.

Jane Nickerson, Dyrektor generalny Swim England powiedział, że to pokrzepiające, że miejsca takie jak Exmouth przyjmują innowacje, aby przetrwać kryzys cen energii.

„W czasie, gdy tak wiele basenów boryka się z ogromnymi rachunkami za energię, wspaniale jest widzieć, jak baseny przyjmują innowacyjne rozwiązania, takie jak to, które mają potencjał wspierania obiektów w bardziej zrównoważonym działaniu, zarówno środowiskowym, jak i ekonomicznym” – dodała.

Kwestie transportu

Koncepcja ponownego wykorzystania ciepła odpadowego z centrum danych nie jest nowa, ale jest to pomysł, który w przeszłości miał trudności ze zdobyciem popularności, ponieważ ilość ciepłego powietrza wytwarzanego przez te obiekty jest niezwykle trudna do przetransportowania na duże odległości.

Podejście stosowane przez Deep Green tam, gdzie znajdują się centra danych kolokowane z odbiorcami tego upału, jest jednym ze sposobów obejścia tej trudności i pomysłem, który przyjęli też inni.

Na przykład „Computer Weekly” donosił wcześniej o budowie niektórych centrów danych w Skandynawii, których ciepło odpadowe jest pompowane bezpośrednio do sąsiednich hodowli ryb i homarów, dzięki czemu temperatura otoczenia, której te stworzenia potrzebują do rozwoju, jest stale utrzymywana.

W tej kwestii kolokacyjny gigant Equinix niedawno rozpoczął podobną rozbudowę w jednym ze swoich centrów danych w Paryżu, w którym jego ciepło odpadowe jest wykorzystywane do zasilania miejskiej farmy na dachu.

Ten projekt, nadzorowany przez Reid Brewin Architects (RBA), jest pierwszym tego rodzaju budynkiem we Francji i składa się z klimatyzowanej szklarni o powierzchni 430 metrów kwadratowych, w której rosną sezonowe owoce i warzywa na szczycie centrum danych.

„Coraz ważniejsze jest, abyśmy zintensyfikowali nasze działania i złagodzili wpływ coraz bardziej cyfrowego świata na środowisko” — powiedział John Hutchinson, dyrektor w RBA. „Zrównoważony rozwój i ochrona środowiska leżą u podstaw wszystkiego, co robimy, a ta możliwość zainspirowała już dalsze inicjatywy w całej naszej bazie klientów”.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

NCSC uruchamia narzędzia do kontroli cybernetycznej dla MŚP

Wielkiej Brytanii Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa (NCSC) uruchamia dziś dwie nowe usługi dla 5,5 miliona małych firm w kraju, z których jedna trzecia była...

Szefowa Marvel Studios VFX, Victoria Alonso, odpadła

Za Reporter z Hollywood, po 17 latach pracy w Marvel Studios – początkowo jako wiceprezes wykonawczy ds. efektów wizualnych i postprodukcji, zanim został...

Zack Snyder tworzy grę RPG Rebel Moon na „śmieszną skalę”

Zack Snyder, znany m.in 300 i czterogodzinny „Snyder Cut” z Liga Sprawiedliwychpracuje nad grą RPG osadzoną w uniwersum swojego nadchodzącego filmu science-fiction Netflixa...
Advertisment

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Bardzo chcielibyśmy usłyszeć od Ciebie! Podaj swoje dane, a pozostaniemy w kontakcie. To takie proste!