Brytyjski Arkivum za 4,8 mln euro dotyczący unijnego projektu archiwum danych naukowych


Firma Arkivum z siedzibą w Wielkiej Brytanii, zajmująca się archiwizacją cyfrową, jest jednym z trzech dostawców wybranych do drugiego etapu prototypowania o wartości 4,8 mln EUR w ramach europejskiego przedsiębiorstwa międzynarodowego Archiwizator projekt, którego celem jest zapewnienie skali petabajtów archiwizacja danych i zachowanie dla swoich partnerów naukowych.

Projekt jest prowadzony przez CERN – siedziba Wielkiego Zderzacza Hadronów niedaleko Genewy – a także obejmuje DESY (Niemiecki synchrotron elektronów), EMBL-EBI (Europejski Instytut Bioinformatyki) i PIC (Port Informacji Naukowej).

Projekt Archiver ma na celu zapewnienie pamięci masowej w skali petabajtów dla szerokiej gamy badań i analityczne przypadki użycia dla zaangażowanych partnerów naukowych – powiedział João Fernandes, kierownik projektu Archiver z działu IT CERN.

Skalowalność technologii ma wysoki priorytet, ponieważ oczekiwana ostateczna pojemność będzie wynosić dziesiątki petabajtów. W fazie prototypowej projektu system będzie pobierał dane z szybkością do 100 TB dziennie.

Ta druga faza jest warta 4,8 mln euro i potrwa osiem miesięcy. Archiver jest współfinansowany przez Unię Europejską Horyzont 2020 program badań i innowacji.

„Nie chodzi tylko o przechowywanie bitów, ale także o kontrolę danych, a więc zachowanie tego, co zostało zrobione z danymi wcześniej, kto był przez i przechowywał dokumentację i oprogramowanie” – powiedział Fernandes.

Reklama

Te wymagania są podsumowane w zasadach FAIR – Findable, Accessible, Interoperable and Reusable – tak, aby w razie potrzeby eksperymenty mogły być odtwarzane i kontynuowane długo po ich ostatniej pracy.

Czas między eksperymentami może być długi, więc dane mają znaczną wartość długoterminową i muszą pozostać aktywne i dostępne w archiwum przez prawdopodobnie dekady po zakończeniu projektu badawczego. Obecnie bazy danych tworzone na zamówienie do obsługi złożonych i czasami wrażliwych zbiorów danych stanowią przeszkody dla naukowców w zakresie przesyłania i pobierania danych.

„Mamy około 10 głównych przypadków użycia” – powiedział Fernandes. „Niektóre dotyczą wyłącznie ochrony danych. Niektórzy chcą zachować drugą kopię, ale także odtworzyć analizę. Inne, takie jak te związane z pracą nad genomem, dotyczą danych, które rosną o 50% rocznie i trzeba będzie podjąć decyzje o tym, gdzie dane są przechowywane w pamięci podręcznej, aby umożliwić dostęp do nich. ”

Fernandes opisał również protokoły, które wymagałyby wsparcia, jako inne niż te opracowane przez same instytucje – takie jak CERN / Stanford xrootd – do szerszych standardowych metod branżowych, takich jak Magazyn obiektów S3.

Trzy projekty wybrane do drugiego etapu prototypowania to: Archiwum z zarządzaną warstwą magazynu jako usługi, która korzysta z Google Cloud Platform; Libnova, który Fernandes opisał jako „podobny do Arkivum”, ale korzystający z AWS i jest „bardziej zastrzeżony” pod względem używanego oprogramowania; oraz Onedata, który jest dostarczany przez Deutsche Telekom / T-Systems i jest oparty na oprogramowaniu open source.

Każdy z trzech projektów zostanie poddany ocenie w ograniczonych projektach prototypowych, zanim projekt przejdzie do następnej fazy i do skali wielu petabajtów w 2022 r.

Arkivum to spinout z Centrum Innowacji IT Uniwersytetu w Southampton. Pomyślnie zakończyła wstępną fazę projektowania trzyletniego projektu w październiku 2020 roku.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

CrowdStrike ma nowe centrum porad dotyczące radzenia sobie z awarią systemu Windows

Na stronie znajdują się informacje techniczne dotyczące przyczyny awarii, systemów, których ona dotyczy, oraz Oświadczenie dyrektora generalnego George’a KurtzaZawiera linki do procesów odzyskiwania...

Popierając Trumpa, Elon Musk ryzykuje przyszłością Tesli

W ciągu 30 minut od próby zamachu na byłego prezydenta Donalda Trumpa Elon Musk zrobił to, czego wcześniej obiecał nie robić. „Całkowicie popieram...

Promocja Apple Card zapewnia zwiększony zwrot gotówki w wysokości 6% na stacjach ładowania Exxon, Mobil i EV

Firma Apple niedawno wprowadziła na rynek nowy Oferta Apple Cardumożliwiając posiadaczom kart zarobienie dodatkowej gotówki podczas tankowania lub ładowania samochodów. Oferta trwa do...
Advertisment