Bristol i Cambridge będą gospodarzami superkomputerów AI w 2024 r


Bristol i Cambridge staną się domem dla dwóch najnowszych i najpotężniejszych superkomputerów w Wielkiej Brytanii – Isambard-AI i Dawn.

Na początku tego roku rząd ogłosił inwestycję o wartości 225 milionów funtów w stworzenie najpotężniejszego w Wielkiej Brytanii superkomputera opartego na sztucznej inteligencji (AI) z procesorem Uniwersytet w Bristolu i Hewlett Packard Enterprise (HPE). Finansowanie stanowi część pakietu o wartości 300 milionów funtów mającego na celu utworzenie krajowych zasobów badawczych nad sztuczną inteligencją (AIRR) dla kraju, co ogłoszono w tym tygodniu na rządowym szczycie dotyczącym bezpieczeństwa AI w Bletchley Park.

System zostanie skonfigurowany z 5448 superchipami Nvidia GH200 Grace Hopper, które łączą procesor Grace oparty na architekturze ARM firmy Nvidia z procesorem graficznym opartym na Hopperze, zoptymalizowanym pod kątem wydajności energetycznej i skali. Sprzęt wykorzystuje połączenie wzajemne HPE Slingshot 11 i prawie 25 PB (petabajtów) pamięci masowej przy użyciu Cray Clusterstor E1000 zoptymalizowanego pod kątem przepływów pracy AI.

The superkomputer o nazwie Isambard-AI, będzie wspierać brytyjskich naukowców i przemysł. Obszary zastosowań obejmują nowe technologie, takie jak uczenie dużych modeli językowych (LLM), duże zbiory danych i robotyka. HPE twierdzi, że obiekt superkomputerowy odegra również kluczową rolę w ważnych obszarach, takich jak przyspieszenie zautomatyzowanego odkrywania leków i badania klimatyczne.

Mówi się, że Isambard-AI jest 10 razy potężniejszy niż obecnie najszybszy superkomputer w Wielkiej Brytanii i będzie jednym z najpotężniejszych na świecie, kiedy zostanie otwarty w National Composites Center (NCC) latem 2024 r.

HPE buduje system w oparciu o superkomputery HPE Cray EX nowej generacji.

Reklama

Isambard-AI połączy się z nowym klastrem superkomputerów w Cambridge o nazwie Dawn, nad którym wspólnie projektują firmy Intel, Dell Technologies i Uniwersytet w Cambridge.

Dawn będzie gościć w Cambridge Open ZettaScale Lab. Zdaniem Dellabędzie to najpotężniejsza chmura superkomputerowa AI i będzie obsługiwać naukowe oprogramowanie chmurowe OpenStack opracowane we współpracy z brytyjskimi MŚP StackHPC. Sprzęt oparty jest na serwerach PowerEdge XE9640, procesorach Intel Xeon Scalable czwartej generacji i akceleratorach Intel Data Center GPU Max Series, które wykorzystują środowisko programistyczne Intel oneAPI.

Michelle Donelan, sekretarz stanu ds. nauki, innowacji i technologii, powiedziała: „Pogranicze modele sztucznej inteligencji stają się wykładniczo potężniejsze. Podczas naszego szczytu dotyczącego bezpieczeństwa sztucznej inteligencji w Bletchley Park wyjaśniliśmy, że Wielka Brytania wykorzystuje szansę, aby przewodzić światu w bezpiecznym wdrażaniu tej technologii, abyśmy mogli ją zastosować i prowadzić zdrowsze, łatwiejsze i dłuższe życie.

„Oznacza to zapewnienie czołowym brytyjskim badaczom i talentom naukowym dostępu do narzędzi, których potrzebują, aby dowiedzieć się, jak działa ta skomplikowana technologia. Dlatego inwestujemy w budowę superkomputerów w Wielkiej Brytanii, upewniając się, że umocnimy naszą pozycję światowego lidera w zakresie bezpieczeństwa sztucznej inteligencji”.

Simon McIntosh-Smith, dyrektor Isambard National Research Facility na Uniwersytecie w Bristolu, powiedział: „To niezwykle ekscytujące być na czele rewolucji sztucznej inteligencji i współpracować z liderami branży HPE i Nvidią w celu szybkiego tworzenia i wdrażania wielkoskalowych badają infrastrukturę obliczeniową, aby stworzyć jeden z najpotężniejszych superkomputerów na świecie. Isambard-AI zaoferuje naukowcom i przemysłowi niespotykane wcześniej w Wielkiej Brytanii możliwości wykorzystania ogromnego potencjału sztucznej inteligencji w takich dziedzinach, jak robotyka, duże zbiory danych, badania klimatyczne i odkrywanie leków”.

Paul Calleja, dyrektor ds. usług obliczeniowych badań na Uniwersytecie w Cambridge, powiedział: „Faza 1 Dawn stanowi ogromny krok naprzód w zakresie sztucznej inteligencji i możliwości symulacyjnych w Wielkiej Brytanii, ponieważ została wdrożona i gotowa do użycia już teraz. System odgrywa ważną rolę w szerszym kontekście, w którym celem wspólnego projektowania jest dostarczenie w 2024 r. superkomputera drugiej fazy, który będzie mógł pochwalić się 10-krotnie większą wydajnością. Jeśli będzie kontynuowana, druga faza Dawn znacznie zwiększy możliwości Wielkiej Brytanii w zakresie sztucznej inteligencji i będzie stanowić kontynuację udanego partnerstwa branżowego”.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Najlepsza podklasa myśliwca BG3, osiągnięcia i przewodnik po budowie

Baldurs Gate 3 ma 12 klas do wyboru podczas tworzenia swojej postaci. The Wojownik Jest the archetypowa klasa walcząca...

iOS 17.2 beta 4, data premiery Vision Pro, współpraca z Apple Card słabnie

Chance ma więcej przemyśleń na temat swojego nowego MacBooka Pro, potem on i Benjamin zagłębiają się w zmiany w iOS 17.2 beta 4,...

Najlepsza podklasa Mnicha BG3, atuty i przewodnik po budowie

Baldurs Gate 3 ma 12 klas do wyboru podczas tworzenia swojej postaci. The Mnich to klasa walcząca w zwarciu,...
Advertisment