Bezprzewodowe ładowanie Qi2 w stylu MagSafe jest już prawie dostępne


Qi2 — kolejna odsłona standardu ładowania bezprzewodowego, teraz z większą liczbą magnesów! — jest bardziej blisko niż kiedykolwiek. Konsorcjum ds. zasilania bezprzewodowego (WPC) ogłoszono dzisiaj że pierwsze urządzenia Qi v2.0 są już prawie na etapie certyfikacji, pierwsze będą dostępne „w okresie świątecznym”, a ponad 100 znajduje się w fazie testów certyfikacyjnych lub czeka w kolejce. Seria iPhone’ów 15 będą pierwszymi telefonami z certyfikatem Qi2.

Qi to otwarty standard ładowania bezprzewodowego, z którego korzysta prawie każdy. Jest dostępny na urządzeniach z Androidem i iPhone’ach, a na nim zbudowano MagSafe. Wersja 2.0 zawiera aktualizacje niemagnetycznego standardu Qi, do którego dojdziemy, ale wprowadza też Qi2.

Qi2 zapewnia szybsze i mniej wymagające ładowanie bezprzewodowe użycie pierścieni magnesów typu MagSafe zarówno w urządzeniu, jak i ładowarce, aby zapewnić prawidłowe ustawienie cewki. Kiedy mówię podobny do MagSafe, mam to na myśli Firma Apple wniosła wkład w technologię Magnetic Power Profile do nowego standardu.

Oprócz łatwiejszego dopasowania, Qi2 będzie oferować te same wyższe szybkości ładowania – do 15 W – wszystkim kompatybilnym urządzeniom. Obecnie iPhone’y można ładować jedynie z mocą do 7,5 W przy użyciu zwykłych ładowarek Qi (z magnesami lub bez); mogą zrobić 15W, ale tylko na droższych Ładowarki z certyfikatem MagSafe. Tymczasem telefony z Androidem mogą ładować do 15 W (ale realistycznie 9 lub 10 W) tymi samymi standardowymi ładowarkami Qi, w tym tymi z magnesami, ale ładują się tylko z mocą 5 W lub mniejszą w ładowarkach MagSafe.

Qi2 powinno sprawić, że stawki ładowania będą znacznie bardziej przewidywalne. Po pierwszej publikacji tego artykułu potwierdziła to rzeczniczka Apple, Jacqueline Roy Krawędź e-mailem, że iPhone 15 będzie ładowany mocą do 15 W przy użyciu certyfikowanej ładowarki Qi2. Ta sama ładowarka będzie także ładować inne urządzenia z certyfikatem Qi2, w tym przyszłe telefony z Androidem, z tą samą szybkością.

iPhone’y nie powinny być jedynymi telefonami, które można ładować za pomocą liliowych gadżetów przypominających puszki po napojach.
Zdjęcie: Antonio G. Di Benedetto / The Verge

Reklama

Tylko urządzenia Qi w wersji 2.0 z profilem mocy magnetycznej, czyli generyczny MagSafe, otrzymają markę Qi2. Według dzisiejszego komunikatu prasowego WPC druga część aktualizacji v2.0 obejmuje „ulepszenie istniejącego profilu Extended Power Profile (EPP) do ładowania bezprzewodowego, które nie zawiera magnesów, ale jest zgodne ze standardem Qi v 2.0”. Urządzenia Qi v2.0, które nie mają magnesów, nie otrzymają marki Qi2, ale zachowają istniejące logo Qi.

Paul Golden, dyrektor ds. marketingu WPC, powiedział, że wszystkie urządzenia Qi v2.0 „mają wspólną warstwę kompatybilności” i będą mogły ze sobą współpracować: ładowarka magnetyczna będzie nadal ładować niemagnetyczne urządzenie Qi v2.0 i odwrotnie odwrotnie. Zapytałem, czy Qi2 – wersję magnetyczną – można dodać do istniejących urządzeń Qi za pomocą akcesoriów innych firm, takich jak etui, a on odpowiedział: „Oczekujemy, że powinno to być możliwe w przyszłości”.

Kiedy ostatnio otrzymaliśmy wiadomość od WPC, mniej więcej w tym czasie wprowadzenie na rynek iPhone’a 15 z „przyszłym bezprzewodowym ładowaniem Qi2” jednostka normalizacyjna czekała na dostawę sprzętu certyfikującego. Kilka firm ogłosiło już ładowarki Qi2 – w tym Kotwica, BelkinaI Mophie, ale do uruchomienia te ładowarki wymagają certyfikatu. Pierwsi powinni wreszcie przejść certyfikację już pod koniec tego tygodnia i zostaną umieszczeni na liście Baza danych produktów Qi kiedy to robią.

Ta kula Anker to jedna z ładowarek Qi2 ogłoszonych na początku tego roku. Jasne, że jest orb!
Zdjęcie: Anker

Oprócz rodziny iPhone’ów 15 jedynymi innymi urządzeniami Qi2, o których do tej pory wiemy, są ładowarki i akumulatory. Nie wiemy nawet, czy wcześniejsze iPhone’y MagSafe są kompatybilne. Ale Qi2 dostępny tylko dla Apple przekreśla cały sens. Który producent telefonów z Androidem jako pierwszy wypuści telefon Qi2?

Google może nie być pierwszy, ale jestem prawie pewien, że umieści Qi2 w następnym Pixelu, a może i następnym. Kiedy we wtorek wieczorem szperałem po stronie internetowej WPC (jak to się robi), znalazłem ten wpis na blogu ogłoszenie nowego członka zarządu WPC. Liyu Yangnajnowszy członek zarządu, jest ekspertem ds. ładowania bezprzewodowego i starszym inżynierem sprzętu Google, który pracuje nad systemami bezprzewodowego ładowania telefonów Pixel od 2017 r. Jak wynika z postu, „Liyu kieruje obecnie badaniami i projektowaniem platform ładowania bezprzewodowego nowej generacji dla przyszłych produktów Pixel”.

Zaktualizowano 15 listopada o 13:12 ET: Po opublikowaniu tej historii rzeczniczka Apple Jacqueline Roy potwierdziła e-mailem, że telefony iPhone z serii 15 będą ładowane przy użyciu certyfikowanej ładowarki Qi2 mocą 15 W.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Dell współpracuje z Imbue w zakresie nowego klastra obliczeniowego AI wykorzystującego prawie 10 000 procesorów graficznych NVIDIA H100

Dell Technologies i Imbue, niezależna firma badawcza zajmująca się badaniami nad sztuczną inteligencją, zawarły umowę o wartości 150 milionów dolarów na budowę nowego,...

Renesas przedstawia pierwszą generację własnego 32-bitowego rdzenia procesora RISC-V przed konkurencją

Renesas Electronics Corporation, wiodący dostawca zaawansowanych rozwiązań półprzewodnikowych, ogłosiła dzisiaj, że zaprojektowała i przetestowała 32-bitowy rdzeń procesora oparty na otwartym standardzie architektury zestawu...

Apple ujawnia zwycięzców nagrody App Store Award 2023; nazywa generatywną sztuczną inteligencję „trendem roku”

Po dokuczanie finalistom na początku tego miesiąca Apple ujawniło pełną listę zwycięzców nagród App Store Award w roku 2023. AllTrails zdobyła koronę aplikacji...
Advertisment