Belgijska policja dokonała nalotu na 200 lokali w trakcie operacji związanych z narkotykami w związku z naruszeniem zaszyfrowanej sieci telefonicznej


Belgijska policja dokonała dziś rano nalotu na 200 lokali, co prokuratorzy określają jako jedną z największych operacji policyjnych przeprowadzonych w kraju.

Naloty są następstwem powszechnych doniesień, że belgijskie organy ścigania włamały się do zaszyfrowanej sieci telefonii komórkowej.

Belgijscy prokuratorzy odmówili komentarza, czy uzyskali dostęp do sieci telefonicznej Sky ECC. „Nie potwierdzamy, nie zaprzeczamy. Nic o tym nie mówimy ”- powiedział w rozmowie z Computer Weekly rzecznik Prokuratury Federalnej.

Sky ECC nie odpowiedział na pytania z Computer Weekly. Belgijska witryna firmy była dziś niedostępna.

Prokuratura federalna podała, że ​​1600 belgijskich funkcjonariuszy organów ścigania wzięło dziś udział w skoordynowanych nalotach między godziną 5 a 11 rano.

Policja przejęła dowody i dokonała aresztowań, koncentrując się na regionie Antwerpii.

Reklama

Operacja następowała po dwóch i pół roku planowania, powiedział rzecznik. Rok temu belgijscy prokuratorzy wyrazili zgodę na operację.

Dochodzenia policyjne dotyczyły narkotyków, ale także prania pieniędzy i przekupstwa.

„Musimy zebrać wszystkie informacje, które otrzymamy dzisiaj, a to powoli potrwa miesiące, tygodnie lub dłużej – więc mamy dużo pracy” – powiedział rzecznik.

„Całkiem możliwe, że istnieją powiązania z innymi krajami, ale śledztwo jest wyłącznie belgijskie”.

Według raporty w Belgii śledztwo policyjne skupiło się na sieciach osób używających kryptofonów Sky ECC.

Sky ECC stało się preferowanym narzędziem komunikacji dla przestępczości zorganizowanej po tym, jak francuska i holenderska policja skompromitowała usługę szyfrowanego telefonu komórkowego EncroChat w zeszłym roku.

Brytyjska National Crime Agency, Metropolitan Police i Regionalne Jednostki ds. Przestępczości Zorganizowanej dokonały setek aresztowań w całej Wielkiej Brytanii po tym, jak francuska żandarmeria udostępniła przechwycone wiadomości z telefonów EncroChat brytyjskim organom ścigania.

Podobno belgijska federalna jednostka ds. Przestępczości komputerowej uzyskała dostęp do dziesiątek tysięcy wiadomości wymienianych przez gangi narkotykowe za pomocą Sky ECC.

Sky ECC rozlicza się jako „najbezpieczniejsza platforma przesyłania wiadomości, jaką można kupić”. Dostarcza telefony, które oferują wiadomości autodestrukcyjne, bezpieczne wiadomości audio, bezpieczny zaszyfrowany skarbiec oraz aplikację, która w „trybie ukrycia” może zamaskować się jako kalkulator.

Zmodyfikowane telefony, które są dostępne z Androidem i iOS, można kupić online lub u „autoryzowanych partnerów” w cenie od 900 do 2000 euro, w zależności od modelu.

Telefony są modyfikowane w celu usunięcia aparatu, mikrofonu i GPS, aby były bardziej bezpieczne. Użytkownicy mogą wyczyścić zawartość telefonu za pomocą hasła „paniki”.

Usługa kosztuje 2200 euro rocznie i można ją opłacić w bitcoinach, co utrudnia śledzenie własności telefonów.

Sky ECC jest sprzedawany przez Sky Global, prywatna firma z siedzibą w Vancouver w Kanadzie. Powiedział, że wypuścił swój telefon 10 lat temu.

Stwierdzono, że sieć telefonii komórkowej EncroChat ma 60 000 użytkowników na całym świecie i około 10 000 w Wielkiej Brytanii, co doprowadziło do setek aresztowań w Wielkiej Brytanii po tym, jak została naruszona przez francuską policję, która była w stanie zainfekować telefony implantem złośliwego oprogramowania.

Wynikające z tego śledztwa w Wielkiej Brytanii, nazwane Operacją Venetic, doprowadziły do ​​setek aresztowań, zajęcia dziesiątek milionów gotówki, nielegalnej broni palnej, w tym karabinów szturmowych AK-47, pistoletów maszynowych i granatów, ton narkotyków klasy A i B oraz nielegalnego valium. , luksusowe samochody i luksusowe zegarki.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Wszystkie lokalizacje ukrytych twarzy w Hellblade 2

Znajdziesz ukryte kamienne twarze rozsiane po całym terenie Saga Senuy: Hellblade 2. Znalezienie tych przedmiotów kolekcjonerskich i skupienie się na...

23 maja 2024 r. — MacBooki ze wszystkimi ekranami, aktywności na żywo w Shazam i nie tylko

Posłuchaj podsumowania najważniejszych artykułów dnia z 9 do 5Mac. Dostępny jest 9to5Mac Daily w iTunes i aplikacji Podcasty firmy Apple, Zszywacz, Dostroić,...

Czy możesz umieścić gry Steam w swoim testamencie?

Pewnego dnia umrzesz. Wszyscy to zrobimy. Ale co stanie się z Twoją biblioteką gier cyfrowych, gdy to zrobisz? ...
Advertisment