Badanie SIDS pokazuje ryzyko szumu naukowego


Zespół nagłej śmierci niemowląt, czyli SIDS, jest wyniszczającym stanem, który wciąż jest bardzo słabo poznany, więc kiedy pojawiają się nowe badania, może to wydawać się bardzo ważne — zwłaszcza jeśli te badania wydają się oferować sposób na uratowanie życia dzieci. Posty w mediach społecznościowych okrzyknęły jedno z takich nowych badań w tym tygodniu, zapowiadając, że badania wskazują, dlaczego setki dzieci umierają niespodziewanie każdego roku.

Eksperci twierdzą, że chociaż badanie wskazuje obiecujący kierunek przyszłych badań, nie jest to panaceum. „Nie ma w tym nic ostatecznego” – powiedziała Rachel Moon, badaczka badająca zespół nagłej śmierci łóżeczkowej na University of Virginia, w e-mailu do Pogranicze. Wzrost zainteresowania wokół badania jest zrozumiałe, powiedziała, ale nie jest uzasadnione.

SIDS odnosi się do nagła i często niewyjaśniona śmierć niemowlęcia w wieku jednego roku lub młodszego. Jest to w dużej mierze tajemnica, a lekarze nie mają dobrych odpowiedzi, dlaczego tak się dzieje. Rodzice niemowląt, które umierają z niewyjaśnionych przyczyn, są często w centrum podejrzeń, co może sprawić, że rodzice poczują się jeszcze bardziej winni i pogrążeni w żałobie niż dotychczas. Badania medyczne nad SIDS od kilkudziesięciu lat koncentruje się na profilaktyce: istnieje związek między sposobem usypiania niemowląt a SIDS, więc rodzice są zachęcani do układania dzieci na plecach i na twardych powierzchniach.

Ale nawet przy bezpiecznych kampaniach spania, które mają skutecznie zmniejszał liczbę zgonów niemowląt od późnych lat 80.wskaźniki zgonów z powodu SIDS utrzymały się wokół tego samego w Stanach Zjednoczonych od lat. Bez dobrego wyjaśnienia, dlaczego dochodzi do zgonów, rodzice małych dzieci często przez całe miesiące obawiają się, że to może przydarzyć się ich dziecku.

To prawdopodobnie dlatego nowe badanie trafiło tak akord w mediach społecznościowych. Jego odkrycia były również przereklamowane przez wczesne zasięg który twierdził, że pokazuje wyraźny powód SIDS. To jest powszechne z badaniami naukowymi, które czasami są przedstawiane w komunikatach prasowych, ich badaczach lub raportach z powierzchni jako bardziej sensacyjne niż w rzeczywistości. Jest to problem, który może wzbudzać nierealistyczne oczekiwania co do rozwiązań i ogólnie podważać zaufanie do nauki.

Przyjrzyjmy się bliżej temu badaniu SIDS, opublikowanemu w czasopiśmie EBioMedycyna w zeszłym tygodniu pokazuje, że była bardzo mała — zawierała próbki krwi od 67 niemowląt, które zmarły i 10, które przeżyły. Analiza wykazała, że ​​niemowlęta, które zmarły na SIDS, miały niższy poziom enzymu zwanego butyrylocholinesterazą, który naukowcy myśleć bierze udział w funkcji nerwowej. Nie musi to koniecznie oznaczać, że enzym jest odpowiedzialny za SIDS lub odgrywa rolę w śmierci niemowlęcia. I chociaż istniała statystyczna różnica między poziomami enzymu między dwiema grupami niemowląt, zachodziło między nimi nakładanie się. To utrudniłoby zaprojektowanie dokładnego badania krwi, aby sprawdzić, czy niemowlę ma poziom enzymu związanego z SIDS, powiedział Moon.

Reklama

Poszczególne badania naukowe rzadko dają jednoznaczne odpowiedzi, zwłaszcza na złożone problemy, takie jak SIDS. Nauka jest procesem iteracyjnym, a badania narastają z czasem. Badania nad bardziej podstawowymi, biologicznymi przyczynami wyniszczających problemów, takich jak SIDS, są ważne, aby pomóc usunąć piętno rodziców w żałobie i zaproponować potencjalne rozwiązania. Każde nowe odkrycie, które wskazuje obiecujący kierunek, jest pomocne. Ale ważne jest również, aby jasno określić, jakie są granice danych badań. W tym przypadku jest jeszcze długa droga, zanim będzie można przeprowadzić test przesiewowy w kierunku SIDS.

„To jest postęp i dlatego powinniśmy być optymistami, ale to nie jest cała odpowiedź” – powiedziała Alison Jacobson, dyrektor generalna organizacji non-profit First Candle, która skupia się na SIDS, w oświadczeniu. „Jako rodzice pogrążeni w żałobie rozumiemy, jak rodzice, których dzieci zmarły na tę tajemniczą chorobę, desperacko chcą odpowiedzi, a nowi rodzice chcą mieć pewność, że nie przydarzy się to ich dziecku. Modlimy się, aby pewnego dnia tak się stało, ale dzisiaj tak nie jest”.

Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Streaming muzyki jest sprawiedliwy zarówno dla konsumentów, jak i artystów – stróż

Kompozytorzy i muzycy od dawna twierdzą, że streaming muzyki traktuje ich niesprawiedliwie, a mniejsi artyści zarabiają niewielkie sumy. Ale brytyjski organ nadzorujący...

Idealna cena 700-800 USD za kartę GeForce RTX 4080: ankieta TechPowerUp przeprowadzona wśród 11 000 respondentów

Idealna cena karty graficznej NVIDIA GeForce RTX 4080 „Ada” wynosi od 700 do 800 USD, wynika z niedawnej ankiety przeprowadzonej przez TechPowerUp na...

Najlepsze zabezpieczenia ekranu dla Google Pixel 6a w 2022 roku

Google Pixel 6a jest bezsprzecznie jednym z najlepszych budżetowych smartfonów z Androidem, jakie możesz teraz kupić. Dzięki funkcjom takim jak Android 13,...
Advertisment

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Bardzo chcielibyśmy usłyszeć od Ciebie! Podaj swoje dane, a pozostaniemy w kontakcie. To takie proste!