Asus ROG Zephyrus G14 2024 wygląda trochę zbyt dorosle.


[Editor’s note: Monica Chin is The Verge’s former senior laptop reviewer, currently taking a break from tech journalism. But some things are hard to quit.]

Dawno, dawno temu, w dawnych czasach, w marcu 2020 r., mała firma o nazwie Asus wypuściła żwawego laptopa do gier o nazwie ROG Zephyrus G14. Ważył nieco ponad 3,5 funta i był napędzany naprawdę potwornym procesorem AMD, jakiego nigdy wcześniej nie widziano w 14-calowej obudowie.

Wciąż pamiętam, jak recenzowałem ten laptop prawie cztery lata temu, jakby to było wczoraj. Pamiętam prowadzenie Red Dead Redemption 2 benchmark – ostateczny test w tamtym czasie – w kółko przeglądając ustawienia gry, desperacko próbując dowiedzieć się, co schrzaniłem, że wyjątkowo wysoka liczba klatek na sekundę Widziałem sens. (Pamiętajcie, że najlepszą firmą Intel, jaką miał wówczas do zaoferowania, był Comet Lake. No cóż, w tym domu nie mówimy o Comet Lake.)

G14 takim, jakie było.
Fot. Amelia Holowaty Krales / The Verge

A potem był projekt. G14 miał estetykę retro i charakter statku kosmicznego, z dużymi, luksusowo wygodnymi klawiszami i czcionką klawiatury, która przywodziła na myśl Johnny’ego Rocketsa. Pokrywka zrezygnowała z gładkiej i eleganckiej estetyki, wokół której laptopy dopiero zaczynały się skupiać, zdecydowała się zamiast tego pokryć dziwną, ale całkowicie unikalną matrycą punktową. Jeśli zapłaciłeś trochę (no dobra, dużo) dodatkowych pieniędzy, te kropki stały się animowanymi diodami LED, za pomocą których można robić różne fajne rzeczy, od podnoszenia wirtualne zwierzątko żeby zakręcić kolesiowi głowę nieustannie eksplodować. Od tego czasu istnieje model G14 służy również jako deck dla DJ-a i drugi pokryty niejasnymi kształtami z „CZARNYMI DZIURAMI W TERAZ” nabazgrane na dole. Nigdy nie był to laptop wymagający wtapiania się w otoczenie.

Nikt nie pomyli tego z MacBookiem.
Zdjęcie: Monica Chin / The Verge

Reklama

Pamiętam, jak wysłałem e-mail do Asusa z pytaniem, czy cena, którą mi przesłali, wynosząca 1449 dolarów, była literówką — czy coś tak wyjątkowego nie powinno kosztować o 1000 dolarów więcej? I doskonale pamiętam uczucie, jakie mi towarzyszyło, gdy przedstawiciel Asusa odpowiedział, że nie, wierzcie lub nie, ale to była prawdziwa cena. Było to uświadomienie sobie, że ten komputer był czymś nowym – że ten komputer był czymś różny.

W ciągu następnych kilku lat G14 stworzył zasadniczo nową kategorię laptopów do gier. Popularność produktu sprawiła, że ​​przez dłuższy czas był w zasadzie niemożliwy do zakupu. To był ogromny produkt dla Asusa, niemal niezmiennie obecna na listach bestsellerów Best Buy i, anegdotycznie, jeden z laptopów do gier, jakie najczęściej widywałem na wolności.

Obecnie dostępnych jest mnóstwo innowacyjnych zestawów 14-calowych. Asus nie był pierwszym ultraprzenośnym notebookiem do gier — ten zaszczyt oczywiście należy się Razera Blade’a — ale Zephyrus G14 i tak udowodnił wszystkim, że nie tylko wymagające gry mogą dobrze działać na 14-calowym laptopie z baterią wystarczającą na cały dzień i odlotowym, odważnym designem, ale także, że taka maszyna nie musi kosztować ramię i noga.

Innymi słowy, na nowo zdefiniował tę kategorię, będąc dokładnym przeciwieństwem MacBooka w zasadzie pod każdym względem.

RIP do eksplodującej głowy z matrycą punktową.
Zdjęcie: Antonio G. Di Benedetto / The Verge

Przejdź do przodu Targi CES 2024. Model G14, który od czasu premiery w dużej mierze zachował kopię podwozia z 2020 r., został zaprezentowany po gruntownym przeprojektowaniu. Jest znacznie cieńszy i znacznie lżejszy. Nie ma już atmosfery statku kosmicznego. Zniknęła matryca punktowa, podobnie jak eksplodujące głowy i stworzona przez nią wirtualna fauna. Pokrywka jest teraz elegancka i profesjonalna, z – nie wiem, czy to ukośnik? — w poprzek środka jako jedyna dekoracja. Wszystko w nim jest bardziej okrągłe, bardziej dopracowane i prestiżowe. Jak relacje z występu zauważyliśmy, nagle wygląda, czuje się i wydaje się bardzo podobny do MacBooka.

G14 nie jest jedyną wersją CES, która rażąco goni linię komputerów Mac pod względem wzornictwa. Firma Dell zamieniła swoje 15-calowe i 17-calowe konfiguracje XPS na 14-calowe i 16-calowe, odpowiednio (brzmią znajomo?). Modele straciły nie tylko pełnowymiarowy slot SD (westchnienie), ale także szereg fizycznych funkcji na rzecz haptycznych przycisków dotykowych (kolejna rzecz, której próbowała pewna firma z Cupertino). Wszyscy i ich matka są zrzędliwy z tego powodu. Jest to symbol szerszego trendu, jaki obserwujemy w ostatnich latach w przestrzeni obliczeniowej, zgodnie z którym 13- i 14-calowe komputery zbliżają się do estetyki sali konferencyjnej, a jednocześnie stają się cieńsze i lżejsze za wszelką cenę.

Teraz rozumiem chęć emulacji MacBooka. To fenomenalna linia komputerów. Znajduje się na czołowych stronach najlepszych laptopów w całym Internecie i nie ma żadnych sporów co do jego wartości.

Mam jednak nadzieję, że producenci będą mieli na uwadze kilka rzeczy, zastanawiając się, czy zrezygnować z projektów, które były unikalne i odmienne, w dążeniu do wyglądu i sposobu działania MacBooka. Po pierwsze, MacBook nie jest Tylko jego wygląd i styl. To znacznie więcej.

Twierdzę, że powodem, dla którego komputery Apple stały się maszyną, która: jak każdy profesjonalista jest przede wszystkim ich wydajność. To najwyższa w swojej kategorii moc ich chipów i żywotność baterii – to połączenie siły i wydajności, które oferują. Przecież MacBook Pro 13 z początku 2020 r i MacBook Pro 13 z końca 2020 r miał bardzo podobną obudowę, ale tylko ten ostatni miał najwyższą w swojej kategorii wydajność i najlepszą w swojej kategorii żywotność baterii, i to zajęło tylko kilka miesięcy całkowicie przyćmić sprzedaż swojego odpowiednika Intela. Nawiasem mówiąc, najwyższa w swojej kategorii wydajność i najlepsza w tej kategorii żywotność baterii, to także G14, który ma od kilku lat.

Nie chcę przez to powiedzieć, że design jest nieważny. I jestem mówiąc, że pogoń za szczupłością, elegancją, uprzejmością, jakkolwiek by to nazwać, często wiąże się z kosztami.

Wielokrotnie widzieliśmy tę grę. Możesz przyjrzeć się przejściu z Dell XPS 13wszechstronnego, wyjątkowego laptopa, który zajmował czołowe miejsca w rankingach najlepszych w epoce przed wprowadzeniem modelu M1, do firmy Dell XPS13 Plusa, płonąca kula ognia ultrabooka z około pięciominutowym czasem pracy na baterii, płytkim touchpadem, rozczarowującą wydajnością i frustrującą klawiaturą, która zebrała średnie recenzje od prawie wszystkich. (Przewodnik Tomaodnotowany fani linii XPSokreślił to jako „oszałamiający krok wstecz”).

Możesz przyjrzeć się ThinkPadowi z serii Z, w którym większość funkcji musiała zostać pominięta dzięki którym ThinkPady są znane na całym świecie w celu utrzymania smukłej sylwetki. The Razera Blade’a od lat robi cienkie i eleganckie rzeczy i konsekwentnie jest głośniejszy, cieplejszy, droższy i gorszy pod względem żywotności baterii niż G14. Cholera, możesz nawet spojrzeć na Apple. W końcu nastawienie na „cienkie za wszelką cenę” poddało nas pięciu latom klawiatury motylkowej.

Mam nadzieję, że to nie to samo dzieje się z G14, XPS 13 i innymi głównymi laptopami, które zostały przeprojektowane na tegorocznych targach CES. Ale widzę pewne znaki ostrzegawcze. Zeszłoroczny G14 mógł pomieścić aż do RTX 4090 – najlepsze modele Nvidii – podczas gdy tegoroczne limity dotyczyły RTX 4070. Nie jestem pewien, czy jest to spowodowane zmniejszoną wydajnością chłodzenia cieńszej obudowy, ale wydaje się to prawdopodobne wyjaśnienie.

Do tego dochodzi żywotność baterii, która od dawna jest jedną z najbardziej wyjątkowych cech G14. G14 2024 ma nie tylko mniejszą baterię niż jego poprzednik, ale ma także ekran OLED o wyższej rozdzielczości. Nie zrozumcie mnie źle: uwielbiam ekrany OLED, szczególnie do gier, a Zephyrus wygląda świetnie. Jednak zeszłoroczny panel QHD Mini LED już był oszałamiający, a niektórzy recenzenci twierdzili, że rzeczywiście tak było w zasadzie tak dobry jak OLED. A ekrany OLED o wysokiej rozdzielczości w połączeniu z procesorami z serii H rzadko są receptą na wyjątkową żywotność baterii. Jeszcze raz wskażę Ci XPS 13 Plus. The Acera Swifta 3. The HP Pavilion Plus 14. The Asus Zenbook 14X OLED. The HP Spectre x360 13.5. Mam na myśli, dosłownie, po prostu wybierz.

Rozumiem impuls, by podążać za fajnymi dzieciakami do ich stolika w stołówce. Naprawdę. Ale Zephyrus G14 miał dobrą passę. Nie było to dla wszystkich, ale było całkowicie i bez przeprosin. Byłoby szkoda, gdyż maszyny z systemem Windows na całym rynku ścigają się w wyścigu o MacBooka, gdyby tak odważne produkty zniknęły.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Mocowanie Tesli przypominało pedały Cybertruck z tą instalacją nitów

Chwila Film Aarona Casha opublikowany w serwisie X twierdzi, że jest to „35-sekundowa naprawa wycofania” zademonstrowana podczas wydarzenia „Cyber ​​Takeover” w Long Beach,...

Następna era Home Assistant zaczyna się teraz

Jak rozwiązać problem przekształcenia popularnej platformy inteligentnego domu, opartej na ideałach open source i otwartych standardów, w coś większego, co pozostanie wierne tym...

Dolphin wyjaśnia, dlaczego jego emulator GameCube i Wii nie będzie dostępny w App Store

Firma Apple niedawno zmieniła swoje zasady, zezwalając na korzystanie z emulatorów gier w App Store. Delta, jedna z podstawowych aplikacji do emulacji,...
Advertisment