ASUS ROG Ally vs Valve Steam Deck: Jak mają się do siebie?


 • Sojusznik ASUS ROG

  ASUS ROG Ally obiecuje podobne wrażenia jak Steam Deck, zapewniając wsparcie dla gier AAA. Urządzenie będzie podobno zasilane przez układ AMD Ryzen 7 i zapewni wciągające wrażenia z gry. Użytkownicy mogą już zarejestrować się w celu otrzymywania powiadomień o zamówieniach w przedsprzedaży w BestBuy.

  Zalety

  • Wyświetlacz FHD+ 120 Hz
  • Mocniejszy procesor AMD Z1 Extreme
  • Windows 11 pozwala na większą bibliotekę gier
  Cons

  • ASUS Armoury Crate może być bogatszy w funkcje
  • Wyższy koszt wejścia

 • pokład parowy pbi

  Pokład parowy Valve

  Steam Deck obsługuje ogromny katalog gier z biblioteki Steam i oferuje doskonałą wydajność i konkurencyjną rozgrywkę w małej obudowie. To jedno z najlepszych podręcznych, przenośnych urządzeń do gier dostępnych w 2023 roku.

  Zalety

  • Sprawdzony program do gier
  • Bardziej przystępne cenowo
  • SteamOS jest zoptymalizowany pod kątem użycia kontrolera
  Cons

  • Steam Deck może wydawać się nieporęczny do trzymania
  • Biblioteka gier jest ograniczona przez SteamOS

POCKETNOW WIDEO DNIAPRZEWIŃ, ABY KONTYNUOWAĆ TREŚĆ

Reklama

Koncepcja przenośnych komputerów do gier nie jest nowa, a marki takie jak GPD wyznaczają trendy, a AYA je kontynuuje! Ale udział głównych producentów był rzadkością, dopóki Valve nie dołączyło do walki ze Steam Deck — urządzeniem oferującym wyjątkową wartość i wygodę użytkownika za 400 USD.


W 2023 roku coraz więcej producentów dołącza do walki, a ROG Ally firmy ASUS jest jednym z najbardziej ekscytujących dodatków. Za 700 USD to urządzenie poprawia wiele z tego, co oferuje Steam Deck, i tutaj porównamy te dwa urządzenia, aby zrozumieć każdą różnicę między nimi.


ASUS ROG Ally kontra Valve Steam Deck: Dane techniczne

 • pbi ASUS ROG Sojusznik

  Sojusznik ASUS ROG

  ASUS ROG Ally obiecuje podobne wrażenia jak Steam Deck, zapewniając wsparcie dla gier AAA. Urządzenie będzie podobno zasilane przez układ AMD Ryzen 7 i zapewni wciągające wrażenia z gry. Użytkownicy mogą już zarejestrować się w celu otrzymywania powiadomień o zamówieniach w przedsprzedaży w BestBuy.

  Wymiary
  11,02 x 4,37 x 0,83-1,28 cala (280 x 111 x 21,2-32,4 mm)

  Czas odtwarzania
  8 godzin (deklarowane)

  Marka
  ASUS

  Waga
  1,34 funta (608 gramów)

  Chipset
  AMD Ryzen Z1/ AMD Ryzen Z1 Extreme (do 8 rdzeni, 16 wątków)

  Baran
  16 GB LPDDR5

  Składowanie
  Dysk SSD 512 GB (z możliwością rozbudowy za pomocą MicroSD)

  Połączenie bezprzewodowe
  Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2

  Kompatybilność zestawu słuchawkowego
  Tak

  Wyświetlacz
  7-calowy IPS, 1920×1080, częstotliwość odświeżania 120 Hz, dotykowy

  Rozdzielczość wyjściowa
  Do 4K 120 Hz (DisplayPort 1.4)

  Grafika
  Karta graficzna AMD RDNA 3, 4 CU (AMD Ryzen Z1) lub 12 CU (AMD Ryzen Z1 Extreme)

  Porty
  1x USB-C, 1x interfejs ROG Xg Mobile, gniazdo słuchawkowe 3,5 mm

 • pokład parowy pbi

  Pokład parowy Valve

  Steam Deck obsługuje ogromny katalog gier z biblioteki Steam i oferuje doskonałą wydajność i konkurencyjną rozgrywkę w małej obudowie. To jedno z najlepszych podręcznych, przenośnych urządzeń do gier dostępnych w 2023 roku.

  Wymiary
  11,7 x 4,6 x 1,9 cala (298 x 117 x 49 mm)

  Czas odtwarzania
  8 godzin (deklarowane)

  Marka
  Zawór

  Waga
  1,48 funta (669 gramów)

  Chipset
  Niestandardowy procesor AMD Zen 2 (4 rdzenie, 8 wątków, do 3,5 GHz)

  Baran
  16 GB LPDDR5

  Składowanie
  Do 512 GB

  Połączenie bezprzewodowe
  Wi Fi 5, Bluetooth 5.0

  Kompatybilność zestawu słuchawkowego
  Tak

  Wyświetlacz
  7-calowy IPS, 1280×800, ekran dotykowy, opcjonalna powłoka szklana odporna na zarysowania

  Rozdzielczość wyjściowa
  Do 8K przy 60Hz, 4K przy 120Hz

  Grafika
  Karta graficzna AMD RDNA 2, 8 jednostek CU

  Porty
  1x USB-C 3.2 Gen 2 (tryb alternatywny DP), gniazdo słuchawkowe 3,5 mm

ASUS ROG Ally kontra Valve Steam Deck: cena i dostępność

Valve zaprezentowało Steam Deck w 2021 roku i zaczęło dostarczać jednostki na początku 2022 roku po otwarciu zamówień przedpremierowych na trzy różne modele w swojej witrynie sklepowej. Model podstawowy z pamięcią eMMC 64 GB kosztuje 400 USD, model średniej klasy z dyskiem SSD 256 GB kosztuje 530 USD, a zaawansowana wersja z dyskiem SSD 512 GB kosztuje 650 USD. Pamięć RAM pozostaje taka sama 16 GB LPDDR5 we wszystkich modelach.

Wraz z ROG Ally, ASUS współpracuje z Best Buy, aby zaoferować urządzenie, choć mówi, że użytkownicy w innych krajach na całym świecie również będą mogli kupić urządzenie. Urządzenie będzie sprzedawane w dwóch wersjach, jedna z waniliowym procesorem AMD Z1, a druga z AMD Z1 Extreme – każda z 512 GB pamięci i 16 GB pamięci RAM LPDDR5 – odpowiednio za 600 USD i 700 USD. Chociaż tylko ten ostatni będzie dostępny od 13 czerwca 2023 r. Tańsza wersja trafi na rynek w późniejszym terminie.

Urządzenie

Składowanie

Sojusznik ASUS ROG

Pokład parowy Valve

ASUS ROG Ally kontra Valve Steam Deck: Wyświetlacz

Sprzymierzeniec ASUS ROG w dłoni
Źródło obrazu: ASUS

Jeśli chodzi o ceny, ROG Ally i Steam Deck są porównywalne, jeśli spojrzeć na oferowane ceny i pamięć, ale jeśli chodzi o inne komponenty sprzętowe, ROG Ally ma wyraźne zalety.

Oba modele są dostarczane z 7-calowym wyświetlaczem, choć o różnych proporcjach; ROG ma standardową konstrukcję 16: 9 w porównaniu do 16:10 na Steam Deck. Niezależnie od tego ROG Ally ma panel o wyższej rozdzielczości, który staje się jaśniejszy (500 nitów w porównaniu z 400 nitami na Steam Deck) i odświeża się z częstotliwością 120 Hz w porównaniu do 60 Hz na Steam Deck. Nie tylko to, ale także ogólna jakość panelu ROG prawdopodobnie będzie lepsza.

Możesz uaktualnić do najdroższego modelu Steam Deck, aby uzyskać lepsze i bardziej przyjazne dla graczy wykończenie szyby wyświetlacza — 512 GB oferuje szkło trawione z powłoką przeciwodblaskową — ale ROG Ally ma wyraźną przewagę.

ASUS ROG Ally kontra Valve Steam Deck: wydajność

Jeśli chodzi o wydajność, nowość ROG Ally daje mu także kolejną zaletę, czyli dostęp do nowego sprzętu przetwarzającego od AMD. ROG Ally za 700 USD jest napędzany przez AMD Z1 Extreme, który wykorzystuje niestandardowe rdzenie procesora Zen 4 i procesor graficzny RDNA 3. Na Steam Deck zobaczysz starsze rdzenie procesora Zen 2 i procesor graficzny oparty na RDNA 2.

ROG Ally za 600 USD będzie miał podstawowy procesor AMD Z1 z mniejszymi jednostkami obliczeniowymi grafiki, ale nie sądzimy, że będzie znacznie w tyle.

Recenzje obu urządzeń pokazały, że ROG Ally może przewyższyć Steam Deck, utrzymując jednocześnie wytrzymałość baterii na akceptowalnym poziomie — obaj producenci urządzeń twierdzą, że 8 godzin użytkowania na jednym ładowaniu. Chociaż mówimy, powinieneś wziąć to twierdzenie z przymrużeniem oka.

Różne czynniki, takie jak używane ustawienia graficzne, gry, w które grasz i profil wydajności ustawiony dla urządzenia przenośnego, będą decydować o żywotności baterii. W związku z tym możesz doświadczyć znacznie mniejszego podtrzymania baterii niż deklarowano.

Maksymalna moc obliczeniowa platformy Steam Deck wynosi 15 W, podczas gdy ROG Ally to 30 W, co pokazuje różnicę w surowej wydajności dostępnej do użytku. Wreszcie, oba urządzenia mają również tryb zadokowany, aby cieszyć się grami na większym ekranie, ale dzięki ROG Ally możesz również uzyskać dostęp do zewnętrznych procesorów graficznych za pośrednictwem portu ROG Xg Mobile Interface. Pozwoli Ci połączyć się z kartą graficzną Nvidia GeForce RTX 4090 (możesz także użyć innych kart graficznych) i poprawić wrażenia z gry na większym ekranie.

ASUS ROG Ally kontra Valve Steam Deck: oprogramowanie

Gry Steam Deck firmy Valve

Kolejnym punktem styku dla tego porównania ROG Ally i Steam Deck jest oprogramowanie. ROG Ally trafi na rynki z systemem Windows 11 na pokładzie, podczas gdy Steam Deck jest sprzedawany ze SteamOS opartym na systemie LINUX. Różnica w wykorzystywanej platformie oznacza, że ​​istnieje kilka różnic podczas poruszania się po interfejsie użytkownika i kompatybilności z usługami gier.

Dzięki SteamOS na Steam Deck będziesz mógł grać we wszystkie tytuły dostępne w Bibliotece Steam, a nawet uzyskać dostęp do wielu zweryfikowanych tytułów, aby dobrze grać na urządzeniu. Jeśli jesteś typem, który uwielbia bawić się technologią, będziesz mógł uruchomić system Windows 11 na urządzeniu i otworzyć go także na tytuły Epic Games Store i Xbox Game Pass.

Interfejs oprogramowania ASUS ROG Ally
Źródło obrazu: ASUS

ROG Ally nie ma wielu problemów z kompatybilnością. Zamiast tego musi poradzić sobie z tym, że system Windows 11 jest podstawą jego oprogramowania. ASUS Armoury Crate próbuje uprościć obsługę, pokazując zainstalowane gry w jednym miejscu. Jeśli jednak chcesz dodać więcej tytułów do urządzenia, będziesz musiał przejść do nawigacji w systemie Windows 11. Niemniej jednak, jeśli dostęp do większej liczby tytułów ma większe znaczenie, ROG Ally ułatwia wybór.

ASUS ROG Ally vs. Valve Steam Deck: Który wybrać?

Jeśli nas zapytasz, nietrudno ocenić ROG Ally jako znacznie lepsze urządzenie w porównaniu do Steam Deck. Ma ładniejszy wyświetlacz, lepszą wydajność i pozwala grać w więcej tytułów bez zbytniej manipulacji oprogramowaniem. Jego jedyną wadą byłby wyższy koszt wejścia. Jego model za 600 USD nie jest dostępny w momencie premiery, a 700 USD może być zniechęcające dla wielu.

To sprawia, że ​​​​podstawowy Steam Deck o wartości 400 USD jest o wiele bardziej atrakcyjny. Jego marne 64 GB pamięci można zwiększyć za pomocą wbudowanego gniazda SSD (lub łatwo dostępnego gniazda kart microSD), a oprogramowanie jest otwarte na dodatki, które udostępnią więcej tytułów do gry.

Ale jeśli planujesz mieć więcej miejsca na pokładzie i jesteś skłonny kupić Steam Deck za 649 USD, zalecamy zamiast tego zakup ROG Ally.

 • pbi ASUS ROG Sojusznik

  Sojusznik ASUS ROG

  ASUS ROG Ally obiecuje podobne wrażenia jak Steam Deck, zapewniając wsparcie dla gier AAA. Urządzenie będzie podobno zasilane przez układ AMD Ryzen 7 i zapewni wciągające wrażenia z gry. Użytkownicy mogą już zarejestrować się w celu otrzymywania powiadomień o zamówieniach w przedsprzedaży w BestBuy.

 • pokład parowy pbi

  Pokład parowy Valve

  Steam Deck obsługuje ogromny katalog gier z biblioteki Steam i oferuje doskonałą wydajność i konkurencyjną rozgrywkę w małej obudowie. To jedno z najlepszych podręcznych, przenośnych urządzeń do gier dostępnych w 2023 roku.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Produkty pamięci masowych i pamięci ADATA XPG na targach Computex: Project Neonstorm, Legend 970, Caster RGB DDR5-9000

ADATA i XPG, jej submarka skupiona na graczach, zaprezentowały mnóstwo pamięci i produktów pamięci masowej na targach Computex 2023. Zaczynamy od pamięci...

Apple twierdzi, że „ekosystem” App Store przekroczył 1 bilion dolarów w 2022 roku, oto co to oznacza

Apple odpada z nowym raportem dzisiaj w którym ponownie reklamuje ekonomiczny wpływ App Store. Według badania przeprowadzonego przez ekonomistów z Analysis Group,...

Strajk pisarzy WGA nad sztuczną inteligencją, ChatGPT ma wyższą stawkę niż myślisz

Pierwszy z wielu z pewnością protestów pracowniczych przeciwko sztucznej inteligencji już się rozpoczął. Zaczęło się od hollywoodzcy pisarze którzy chcieli...
Advertisment