Asetek podaje wyniki finansowe za IV kwartał 2022 roku


Asetek odnotował przychody w czwartym kwartale w wysokości 9,5 mln USD w porównaniu z 18,1 mln USD w tym samym okresie 2021 r. Przychody w całym 2022 r. wyniosły 50,7 mln USD w porównaniu z 79,8 mln USD w tym samym okresie ubiegłego roku. Zmiana w stosunku do poprzedniego roku w obu okresach odzwierciedla spadek dostaw produktów do chłodzenia cieczą z powodu wciąż trudnego klimatu biznesowego.

Marża brutto wyniosła 41% w czwartym kwartale 2022 r. w porównaniu z 42% w analogicznym okresie 2021 r. Marża w czwartym kwartale 2022 r. odzwierciedla zmianę w asortymencie produktów częściowo skompensowaną mocniejszym dolarem amerykańskim w porównaniu z tym samym okresem okres roku poprzedniego. Marża brutto za cały rok 2022 wyniosła 41% w porównaniu z 42% w 2021 roku.

„Chociaż ogólny klimat biznesowy pozostaje trudny, obserwujemy oznaki stabilizacji naszych rynków wraz ze zwiększoną aktywnością naszych klientów korzystających z systemów chłodzenia cieczą. Znajduje to odzwierciedlenie w dużej liczbie planowanych na ten rok nowych produktów. Niedawno rozpoczęliśmy wysyłkę naszych innowacyjnych rozstawów osi i kierownice z bardzo silnymi opiniami użytkowników końcowych ze społeczności wyścigowej. Potwierdza to atrakcyjną propozycję wartości, jaką oferujemy graczom i entuzjastom, a dzięki obniżonej bazie kosztowej i sprawnej organizacji jesteśmy dobrze przygotowani, aby uchwycić długoterminową potencjał wzrostu w miarę normalizacji naszych rynków” – powiedział André Sloth Eriksen, dyrektor generalny Asetek.

Strata operacyjna wyniosła 1,9 mln USD, a skorygowana EBITDA wyniosła ujemną 0,6 mln USD w kwartale, w porównaniu ze stratą operacyjną 0,6 mln USD i skorygowaną EBITDA dodatnią 0,7 mln USD w czwartym kwartale 2021 r. W całym roku strata operacyjna wyniosła 5,4 mln USD, a skorygowana EBITDA wyniosła minus 0,8 mln USD w porównaniu z dochodem operacyjnym w wysokości 0,8 mln USD i skorygowaną EBITDA w wysokości 7,2 mln USD w 2021 r.

Koszty operacyjne w wysokości 5,8 mln USD były o 28% niższe niż w czwartym kwartale 2021 r. Oszczędności kosztów wynikały głównie z niższych kosztów osobowych związanych z redukcją zatrudnienia, mniejszą liczbą sporów sądowych i silniejszym dolarem amerykańskim, który miał korzystny wpływ w wysokości około 0,8 mln USD. Amortyzacja wyniosła 1,1 miliona USD, a wynagrodzenie w formie akcji wyniosło 150 tysięcy USD. Całoroczne koszty operacyjne wyniosły 26,2 mln USD, o 20% mniej niż w 2021 r.

W 2022 roku Spółka zainwestowała 22,2 mln USD w rzeczowy majątek i wyposażenie, w tym w budowę nowej siedziby, oraz 3,4 mln USD w skapitalizowane koszty rozwoju nowych produktów. W ciągu roku Spółka wykorzystała kredyt budowlany w wysokości 18,6 mln USD. W czwartym kwartale Spółka zwiększyła całkowitą linię kredytową dostępną w swoim głównym banku do 205 mln DKK (29,3 mln USD).

Na dzień 31 grudnia 2022 r. Spółka posiadała kapitał obrotowy ujemny w wysokości 6,3 mln USD oraz zobowiązania długoterminowe w wysokości 1,7 mln USD.

  • Przychody w czwartym kwartale na poziomie 9,5 mln USD w porównaniu z 18,1 mln USD w czwartym kwartale 2021 r
  • Marża brutto na poziomie 41% w porównaniu z 42% w IV kw. 2021 r
  • Przychody za cały rok w wysokości 50,7 mln USD i skorygowana EBITDA w wysokości minus 0,8 mln USD
  • Dodatnia EBITDA chłodnictwa cieczy w IV kwartale i za cały rok 2022
  • Kwartalne OPEX obniżone o 28% r/r dzięki upowaŜnieniu organizacji i zmniejszeniu liczby sporów sądowych
  • W pełni gwarantowana emisja praw poboru na kwotę 140 mln DKK (20 mln USD), która ma się rozpocząć w kwietniu 2023 r. w celu wzmocnienia pozycji finansowej
  • Rozpoczęto proces notowania akcji spółki na giełdzie Nasdaq w Kopenhadze, z planowanym wycofaniem z giełdy Euronext Oslo Børs w miarę upływu czasu
  • Oczekiwany wzrost przychodów w całym 2023 r. w przedziale od 5% do 15% w porównaniu z 2022 r., przy prognozowanym dochodzie operacyjnym między 2 a 4 mln USD
Reklama

Spółka uważa, że ​​jej pozycja gotówkowa i płynność dostępna z jej działalności operacyjnej, pożyczek zewnętrznych i innych dostępnych obecnie źródeł jest wystarczająca do zaspokojenia jej zapotrzebowania na kapitał obrotowy do około połowy maja 2023 r. Od tego momentu Spółka spodziewa się niedoboru środków pieniężnych głównie w wyniku przeznaczenia środków pieniężnych (w tym wpływów z działalności operacyjnej) na nakłady inwestycyjne związane z budową nowego obiektu centrali. Na tej podstawie główny bank kredytowy Spółki wystąpił o zastrzyk kapitałowy w celu kontynuacji linii kredytowych, które są niezbędne do obsługi zobowiązań płatniczych Spółki. W rezultacie Spółka planuje pozyskać wpływy brutto w wysokości około 140 mln DKK (20 mln USD), przy oczekiwanych wpływach netto w wysokości 115 mln DKK (16 mln USD), w ramach emisji z pełnym prawem poboru.

Oczekuje się, że oferta akcji rozpocznie się w kwietniu 2023 r., a wpływy netto będą dostępne około 15 maja 2023 r. Ponadto kierownictwo omówiło z bankiem krótkoterminowe finansowanie dłużne w celu zabezpieczenia finansowania w przypadku wystąpienia niedoboru przed finansowanie pochodzi z planowanej oferty akcji. Bank zadeklarował chęć udzielenia finansowania pomostowego na okres niedoboru. W pełni gwarantowana emisja praw poboru podlega pewnym zwyczajowym warunkom, w tym sfinalizowaniu zaciągniętej umowy pożyczki i zatwierdzeniu emisji praw poboru na nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu Asetek.

Akcje Spółki są dopuszczone do obrotu i oficjalnego notowania na Oslo Børs od 2013 roku. Rada Dyrektorów Asetek uważa, że ​​teraz jest odpowiedni czas na poszerzenie bazy akcjonariuszy. W związku z Emisją z Prawem Poboru Spółka zamierza w związku z tym ubiegać się o tymczasowy podwójny notowania akcji na Nasdaq Copenhagen A/S. Podwójne notowanie będzie tymczasowe, ponieważ Spółka zamierza zbadać możliwość wycofania się z Oslo Børs, co będzie, między innymi, podlegać zatwierdzeniu przez Oslo Børs i walne zgromadzenie Spółki.

Na dzień 31 grudnia 2022 r. aktywa ogółem wynosiły 78,6 mln USD (75,4 mln USD na dzień 31 grudnia 2021 r.), a kapitał własny ogółem 42,7 mln USD (48,4 mln USD). Głównymi czynnikami wpływającymi na zmianę aktywów były przyrosty netto rzeczowych aktywów trwałych w wysokości 19,4 mln USD, częściowo skompensowane spadkiem należności handlowych o 6,5 mln USD, związanym z niższym wolumenem sprzedaży. Firma wykorzystała również 15,9 miliona USD w gotówce i ekwiwalentach na sfinansowanie budowy siedziby głównej, straty operacyjnej i inwestycji w nowy biznes SimSports.

OPERACJE

W czwartym kwartale firma ogłosiła swoją ósmą generację i najbardziej zaawansowaną jak dotąd technologię chłodzenia cieczą, która po raz pierwszy została udostępniona w układach chłodzenia procesora ASUS ROG RYUO III ARGB. Asetek ogłosił również, że jego technologia napędza najbardziej wydajną jak dotąd serię chłodnic procesorów EVGA, EVGA CLX.

Sześć nowych produktów rozpoczęło sprzedaż w czwartym kwartale, wszystkie chłodnice cieczy, z których dwa są wyposażone w nową technologię firmy 8. generacji. Oczekuje się, że w pierwszym kwartale rozpoczną się dostawy dwudziestu czterech nowych produktów do chłodzenia cieczą i ośmiu nowych produktów SimSports. W czwartym kwartale Asetek dostarczył 157 tysięcy lodówek z zamkniętą pętlą w porównaniu z 302 tysiącami w czwartym kwartale 2021 roku.

Firma zaprezentowała kilka nowych produktów SimSports, w tym rozstawy osi z napędem bezpośrednim Invicta i Forte, kierownice Forte Formula oraz pakiety produktów obejmujące pedały wyścigowe, rozstaw osi i kierownicę. Te nowe oferty, dostępne do wysyłki w pierwszym kwartale 2023 r., zapewnią pełne zanurzenie się w symulatorze wyścigów dla graczy na wszystkich poziomach. Obecny portfel zamówień na produkty SimSports mieści się w przedziale od 2 do 3 milionów dolarów. Aby przyspieszyć dostawy produktów SimSports do konsumentów i sprzedawców w Ameryce Północnej, firma Asetek założyła w czwartym kwartale centrum w Stanach Zjednoczonych.

PERSPEKTYWY

Wysoka inflacja, rosnące stopy procentowe i napięcia geopolityczne nadal będą miały wpływ na rok 2023. Jednocześnie pojawiają się wczesne oznaki stabilizacji rynku, ponieważ wpływ ograniczeń związanych z pandemią i zakłóceń w łańcuchach dostaw zaczyna słabnąć. Uznaniowe wydatki konsumpcyjne pozostają ograniczone, ale Spółka doświadcza zwiększonego popytu na produkty do chłodzenia cieczą i SimSports dla graczy i entuzjastów, co znajduje odzwierciedlenie również w prognozach dostarczonych przez klientów OEM. Jednak widoczność jest niska w obecnym środowisku, a Firma nadal koncentruje się na efektywności kosztowej i rozwoju produktów.

Biorąc pod uwagę utrzymującą się niestabilną sytuację globalną, oczekuje się, że wzrost przychodów w 2023 r. powróci do normalnego poziomu dla Spółki, w przedziale od 5% do 15% w porównaniu z 2022 r. Prognoza ta uwzględnia możliwość dalszych zakłóceń w łańcuchu dostaw, dalsze ogólne -napięcia polityczne, brak przychodów z centrum danych (4 mln USD za cały rok 2022), a także ogólne oczekiwanie, że klimat biznesowy unormuje się w ciągu roku. Przewiduje się, że dochód operacyjny wyniesie od 2 do 4 mln USD w 2023 r.

Roczny raport

Sprawozdanie roczne za 2022 r. zostanie opublikowane osobno jeszcze dzisiaj, w oczekiwaniu na zakończenie audytu tagowania ESEF.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Potrzebujemy Eternal Sunshine of the Spotless Mind dla Gmaila

Czy zaglądałeś ostatnio do swojej skrzynki e-mail? Oto sugestia: nie rób tego. Mogę ci powiedzieć, jak to wygląda, nawet go nie...

Mandalorianin daje Star Wars: Rebel’s Gazareb dużą scenę CGI

Odcinek z tego tygodnia Mandalorianin sezon 3, „Pirat”, był świadkiem powrotu Carona Tevy, kapitana New Republic Starfighter Paula Sun-Hyunga Lee,...

Pojawiają się wyniki Snapdragon 8cx Gen 4 SoC Geekbench, prawdopodobnie próbka inżynierska

Wyniki testów porównawczych dla Qualcomm Snapdragon 8cx Gen 4 SoC pojawił się w przeglądarce Geekbench wcześnie rano, pod oznaczeniem Snapdragon 8cx Next Gen....
Advertisment

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Bardzo chcielibyśmy usłyszeć od Ciebie! Podaj swoje dane, a pozostaniemy w kontakcie. To takie proste!