Apple wprowadza chip M4Firma Apple ogłosiła dzisiaj M4, najnowszy chip zapewniający fenomenalną wydajność zupełnie nowemu iPadowi Pro. Zbudowany w technologii 3 nanometrów drugiej generacji, M4 to system na chipie (SoC), który zwiększa wiodącą w branży wydajność energetyczną krzemu Apple i umożliwia niewiarygodnie cienką konstrukcję iPada Pro. Zawiera także zupełnie nowy silnik wyświetlania, zapewniający oszałamiającą precyzję, kolory i jasność przełomowego wyświetlacza Ultra Retina XDR w iPadzie Pro. Nowy procesor ma do 10 rdzeni, podczas gdy nowy 10-rdzeniowy procesor graficzny opiera się na architekturze GPU nowej generacji wprowadzonej w M3 i po raz pierwszy udostępnia iPadowi dynamiczne buforowanie, przyspieszane sprzętowo śledzenie promieni i cieniowanie siatki przyspieszane sprzętowo. czas. M4 ma najszybszy w historii Apple silnik neuronowy, zdolny wykonać do 38 bilionów operacji na sekundę, czyli szybciej niż jednostka przetwarzania neuronowego dowolnego dzisiejszego komputera PC ze sztuczną inteligencją. W połączeniu z większą przepustowością pamięci, akceleratorami uczenia maszynowego (ML) nowej generacji w procesorze i wydajnym procesorem graficznym, M4 sprawia, że ​​nowy iPad Pro jest niesamowicie potężnym urządzeniem do sztucznej inteligencji.

„Nowy iPad Pro z M4 to doskonały przykład tego, jak budowanie najlepszych w swojej klasie, niestandardowych krzemów umożliwia osiągnięcie przełomowych produktów” – powiedział Johny Srouji, starszy wiceprezes Apple ds. technologii sprzętowych. „Energooszczędna wydajność M4 w połączeniu z nowym silnikiem wyświetlacza umożliwia stworzenie cienkiej konstrukcji i rewolucyjnego wyświetlacza iPada Pro, a fundamentalne ulepszenia procesora, karty graficznej, silnika neuronowego i systemu pamięci sprawiają, że M4 wyjątkowo dobrze nadaje się do do najnowszych aplikacji wykorzystujących sztuczną inteligencję. Podsumowując, ten nowy chip sprawia, że ​​iPad Pro jest najpotężniejszym urządzeniem w swoim rodzaju”.

Nowe technologie umożliwiające nowemu iPadowi Pro

Zapewniając ogromny skok wydajności w porównaniu z poprzednim iPadem Pro z M2, M4 składa się z 28 miliardów tranzystorów zbudowanych w 3-nanometrowej technologii drugiej generacji, która jeszcze bardziej zwiększa wydajność energetyczną krzemu Apple. M4 posiada także całkowicie nowy silnik wyświetlania zaprojektowany przy użyciu pionierskich technologii, zapewniający oszałamiającą precyzję, dokładność kolorów i jednolitość jasności wyświetlacza Ultra Retina XDR, najnowocześniejszego wyświetlacza powstałego poprzez połączenie światła dwóch paneli OLED.

Nowy 10-rdzeniowy procesor
M4 ma nowy, maksymalnie 10-rdzeniowy procesor, składający się z maksymalnie czterech rdzeni wydajnościowych, a teraz sześciu rdzeni wydajnościowych. Rdzenie nowej generacji charakteryzują się ulepszonym przewidywaniem rozgałęzień, z szerszymi silnikami dekodowania i wykonywania dla rdzeni wydajności oraz głębszym silnikiem wykonywania dla rdzeni wydajności. Obydwa typy rdzeni są także wyposażone w ulepszone akceleratory ML nowej generacji.

M4 zapewnia do 1,5 razy większą wydajność procesora w porównaniu z potężnym M2 w poprzednim iPadzie Pro. Niezależnie od tego, czy pracujesz ze złożonymi plikami muzyki orkiestrowej w Logic Pro, czy dodajesz bardzo wymagające efekty do wideo 4K w LumaFusion, M4 zwiększa wydajność w profesjonalnych przepływach pracy.

GPU zapewnia nowe możliwości iPadowi Pro
Nowy 10-rdzeniowy procesor graficzny M4 opiera się na architekturze graficznej nowej generacji rodziny chipów M3. Zawiera Dynamic Caching, innowację Apple, która dynamicznie przydziela pamięć lokalną sprzętowo i w czasie rzeczywistym, aby radykalnie zwiększyć średnie wykorzystanie procesora graficznego. Znacząco zwiększa to wydajność najbardziej wymagających profesjonalnych aplikacji i gier.

Reklama

Sprzętowo przyspieszany ray tracing pojawia się na iPadzie po raz pierwszy i umożliwia jeszcze bardziej realistyczne cienie i odbicia w grach i innych bogatych graficznie doświadczeniach. W procesorze graficznym wbudowane jest także wspomagane sprzętowo cieniowanie siatkowe, które zapewnia większe możliwości i efektywność przetwarzania geometrii, umożliwiając tworzenie bardziej złożonych wizualnie scen w grach i aplikacjach intensywnie korzystających z grafiki. Wydajność renderowania profesjonalnego w aplikacjach takich jak Octane znacznie wzrasta dzięki M4 i jest teraz nawet czterokrotnie szybsza niż w M2. Dzięki tym ulepszeniom procesora i karty graficznej M4 utrzymuje wiodącą w branży wydajność krzemową Apple w przeliczeniu na wat. M4 może zapewnić taką samą wydajność jak M2, zużywając tylko połowę mocy. W porównaniu z najnowszym chipem PC zawartym w cienkim i lekkim laptopie, M4 może zapewnić tę samą wydajność, zużywając zaledwie jedną czwartą mocy.

Najpotężniejszy silnik neuronowy w historii
M4 ma niesamowicie szybki silnik neuronowy – blok IP w chipie przeznaczony do przyspieszania obciążeń AI. To najpotężniejszy silnik neuronowy firmy Apple w historii, zdolny wykonać zdumiewające 38 bilionów operacji na sekundę — zapierające dech w piersiach 60 razy szybciej niż pierwszy silnik neuronowy w A11 Bionic. Wraz z akceleratorami ML nowej generacji w procesorze, wysokowydajnym procesorem graficznym i zunifikowaną pamięcią o większej przepustowości, silnik neuronowy sprawia, że ​​M4 jest niesamowicie potężnym chipem dla sztucznej inteligencji. Dzięki funkcjom sztucznej inteligencji w iPadOS, takim jak napisy na żywo do napisów dźwiękowych w czasie rzeczywistym oraz funkcja Visual Look Up, która identyfikuje obiekty na wideo i zdjęciach, nowy iPad Pro umożliwia użytkownikom szybkie wykonywanie niesamowitych zadań AI na urządzeniu.

iPad Pro z M4 może z łatwością oddzielić obiekt od tła w całym filmie 4K w Final Cut Pro jednym dotknięciem, a także może automatycznie tworzyć zapis muzyczny w czasie rzeczywistym w StaffPad, po prostu słuchając, jak ktoś gra na pianinie. Obciążenia wnioskowania można wykonywać wydajnie i prywatnie, minimalizując wpływ na pamięć aplikacji, jej responsywność i czas pracy baterii. Silnik neuronowy w M4 jest najpotężniejszym jak dotąd silnikiem Apple i ma większą moc niż jakakolwiek jednostka przetwarzania neuronowego w dowolnym dzisiejszym komputerze PC ze sztuczną inteligencją.

Zaawansowany silnik multimediów zapewniający płynne i wydajne przesyłanie strumieniowe
Media Engine w M4 jest najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem dostępnym w iPadzie. Oprócz obsługi najpopularniejszych kodeków wideo, takich jak H.264, HEVC i ProRes, po raz pierwszy zapewnia akcelerację sprzętową AV1 na iPadzie. Zapewnia to bardziej energooszczędne odtwarzanie materiałów wideo o wysokiej rozdzielczości z usług przesyłania strumieniowego.
Lepiej dla środowiska

Energooszczędna wydajność M4 sprawia, że ​​nowy iPad Pro spełnia wysokie standardy Apple w zakresie efektywności energetycznej i zapewnia całodzienną pracę na baterii. Skutkuje to krótszym czasem potrzebnym na podłączenie do prądu i mniejszym zużyciem energii w całym okresie użytkowania.
Obecnie Apple jest neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla w globalnych operacjach korporacyjnych, a do 2030 r. planuje osiągnąć neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla w całym łańcuchu dostaw i cyklu życia każdego produktu.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Cała dzisiejsza generatywna sztuczna inteligencja jest w wersji beta – nie tylko iOS 18

Sugeruje to najnowszy biuletyn Marka Gurmana Jabłko może zdecydować się na oznaczenie sztuczna inteligencja cechy w iOS 18 Jak wersja beta lub podglądpodobnie...

SonicFi wprowadza produkty sieciowe dla małych i średnich firm

SonicFi Inc., zupełnie nowa firma, której celem jest dostarczanie rozwiązań dla małych i średnich firm, debiutuje dziś swoją serią produktów sieciowych w chmurze...

Oferty z okazji Dnia Pamięci Apple 9to5Mac

Oferty Apple z okazji Dnia Pamięci są już dostępne. Zbliża się weekend z okazji Dnia Pamięci, a to oznacza, że ​​śledzimy więcej...
Advertisment