Apple rozszerza kognitywną dostępność o funkcje oprogramowania Live Speech, Personal Voice oraz Point and Speak


Firma Apple zaprezentowała nowe funkcje oprogramowania ułatwiające funkcje poznawcze, wzrokowe, słuchowe i ruchowe, a także innowacyjne narzędzia dla osób niemówiących lub zagrożonych utratą zdolności mówienia. Aktualizacje te opierają się na postępach w sprzęcie i oprogramowaniu, obejmują uczenie maszynowe na urządzeniu w celu zapewnienia prywatności użytkowników i rozszerzają wieloletnie zaangażowanie Apple w tworzenie produktów dla wszystkich.

Firma Apple zaprezentowała nowe funkcje oprogramowania ułatwiające funkcje poznawcze, wzrokowe, słuchowe i ruchowe, a także innowacyjne narzędzia dla osób niemówiących lub zagrożonych utratą zdolności mówienia. Aktualizacje te opierają się na postępach w sprzęcie i oprogramowaniu, obejmują uczenie maszynowe na urządzeniu w celu zapewnienia prywatności użytkowników i rozszerzają wieloletnie zaangażowanie Apple w tworzenie produktów dla wszystkich.

Apple ściśle współpracuje z grupami społeczności reprezentującymi szerokie spektrum niepełnosprawnych użytkowników, aby opracowywać funkcje ułatwień dostępu, które mają realny wpływ na życie ludzi. Firma potwierdza teraz, że w 2023 roku użytkownicy z upośledzeniem funkcji poznawczych będą mogli z większą łatwością i niezależnością korzystać z urządzeń iPhone i iPad dzięki funkcji Assistive Access; osoby niemówiące mogą pisać, aby mówić podczas połączeń i rozmów za pomocą funkcji Live Speech; a osoby zagrożone utratą zdolności mówienia mogą użyć Personal Voice do stworzenia syntetycznego głosu, który brzmi jak oni, do łączenia się z rodziną i przyjaciółmi. Użytkownikom niewidomym lub niedowidzącym tryb wykrywania w Lupie oferuje funkcję Wskaż i mów, która identyfikuje tekst wskazywany przez użytkownika i odczytuje go na głos, aby ułatwić im interakcję z przedmiotami fizycznymi, takimi jak sprzęt gospodarstwa domowego.

„W Apple zawsze wierzyliśmy, że najlepsza technologia to technologia stworzona dla wszystkich” — mówi Tim Cook, dyrektor generalny Apple. „Dziś z radością udostępniamy niesamowite nowe funkcje, które opierają się na naszej długiej historii udostępniania technologii, dzięki czemu każdy ma możliwość tworzenia, komunikowania się i robienia tego, co kocha”.

„Ułatwienia dostępu są częścią wszystkiego, co robimy w Apple” — dodaje Sarah Herrlinger, starszy dyrektor Apple ds. globalnej polityki i inicjatyw w zakresie dostępności. „Te przełomowe funkcje zostały zaprojektowane na podstawie opinii członków społeczności osób niepełnosprawnych na każdym etapie, aby wspierać różnorodną grupę użytkowników i pomagać im łączyć się na nowe sposoby”.

Dostęp wspomagający

Reklama

Dostęp wspomagany wykorzystuje innowacje w projektowaniu, aby sprowadzić aplikacje i doświadczenia do ich podstawowych funkcji w celu zmniejszenia obciążenia poznawczego. Ta funkcja odzwierciedla opinie osób z upośledzeniem funkcji poznawczych i ich zaufanych zwolenników — koncentrując się na czynnościach, które sprawiają im przyjemność — i które są podstawą iPhone’a i iPada: łączenie się z bliskimi, robienie zdjęć i cieszenie się nimi oraz słuchanie muzyki.

Dostęp wspomagający obejmuje spersonalizowaną obsługę Telefonu i FaceTime, które zostały połączone w jedną aplikację Połączenia, a także Wiadomości, Aparat, Zdjęcia i Muzykę. Ta funkcja oferuje wyróżniający się interfejs z przyciskami o wysokim kontraście i dużymi etykietami tekstowymi, a także narzędzia pomagające zaufanym osobom wspierającym w dostosowaniu obsługi do osoby, którą wspierają. Na przykład dla użytkowników, którzy preferują komunikację wizualną, Wiadomości zawierają klawiaturę zawierającą tylko emotikony oraz opcję nagrania wiadomości wideo, aby podzielić się nią z bliskimi. Użytkownicy i zaufani pomocnicy mogą również wybierać między bardziej wizualnym, opartym na siatce układem ekranu głównego i aplikacji lub układem opartym na wierszach dla użytkowników preferujących tekst.

„Społeczność osób z niepełnosprawnością intelektualną i rozwojową pęka w szwach od kreatywności, ale technologia często stwarza dla tych osób bariery fizyczne, wizualne lub w zakresie wiedzy” — mówi Katy Schmid, starszy dyrektor National Program Initiatives w The Arc of the United States. „Posiadanie funkcji, która zapewnia dostępne poznawczo doświadczenie na iPhonie lub iPadzie — oznacza bardziej otwarte drzwi do edukacji, zatrudnienia, bezpieczeństwa i autonomii. Oznacza to poszerzenie światów i zwiększenie potencjału”.

Mowa na żywo i osobisty głos
Dzięki usłudze Live Speech na iPhonie, iPadzie i komputerze Mac użytkownicy mogą wpisywać to, co chcą powiedzieć, aby było to wypowiadane na głos podczas rozmów telefonicznych i FaceTime, a także rozmów osobistych (dostępne w języku angielskim). Użytkownicy mogą również zapisywać często używane zwroty, aby szybko włączać się podczas ożywionej rozmowy z rodziną, przyjaciółmi i współpracownikami. Usługa Live Speech została zaprojektowana z myślą o wspieraniu milionów ludzi na całym świecie, którzy nie mogą mówić lub utracili mowę z biegiem czasu.

Dla użytkowników zagrożonych utratą zdolności mówienia — na przykład tych, u których niedawno zdiagnozowano ALS (stwardnienie zanikowe boczne) lub inne schorzenia, które mogą stopniowo wpływać na zdolność mówienia — Personal Voice to prosty i bezpieczny sposób na stworzenie głosu, który brzmi jak ich.

Użytkownicy mogą stworzyć osobisty głos, czytając wraz z losowym zestawem monitów tekstowych, aby nagrać 15 minut dźwięku na iPhonie lub iPadzie. Ta funkcja ułatwień dostępu mowy wykorzystuje uczenie maszynowe na urządzeniu, aby zapewnić prywatność i bezpieczeństwo informacji użytkowników, oraz bezproblemowo integruje się z funkcją Live Speech, dzięki czemu użytkownicy mogą rozmawiać za pomocą osobistego głosu podczas łączenia się z bliskimi.

„Na koniec dnia najważniejsza jest możliwość komunikowania się z przyjaciółmi i rodziną” — mówi Philip Green, członek zarządu i rzecznik ALS w organizacji non-profit Team Gleason, który doświadczył znacznych zmian w swoim głosie od czasu otrzymania ALS diagnoza w 2018 roku. „Jeśli możesz powiedzieć im, że je kochasz, głosem, który brzmi jak ty, robi to wielką różnicę – a możliwość stworzenia swojego syntetycznego głosu na iPhonie w zaledwie 15 minut jest niezwykła”.

Wskaż i mów
Wskaż i mów w lupie ułatwia użytkownikom z wadami wzroku interakcję z fizycznymi obiektami, które mają kilka etykiet tekstowych. Na przykład podczas korzystania z urządzenia gospodarstwa domowego — takiego jak kuchenka mikrofalowa — Point and Speak łączy dane wejściowe z aplikacji Aparat, skanera LiDAR i uczenia maszynowego na urządzeniu, aby ogłaszać tekst na każdym przycisku, gdy użytkownik przesuwa palcem po klawiaturze. Wskaż i mów jest wbudowana w aplikację Lupa na iPhonie i iPadzie, doskonale współpracuje z VoiceOver i może być używana z innymi funkcjami Lupy, takimi jak Wykrywanie osób, Wykrywanie drzwi i Opisy obrazów, aby pomóc użytkownikom poruszać się po ich środowisku fizycznym. (Dostępne w języku angielskim, francuskim, włoskim, niemieckim, hiszpańskim, portugalskim, chińskim, kantońskim, koreańskim, japońskim i ukraińskim)

 

Dodatkowe funkcje

Użytkownicy niesłyszący lub niedosłyszący mogą sparować aparaty słuchowe Made for iPhone bezpośrednio z komputerem Mac i dostosować je do swoich potrzeb. Sterowanie głosowe dodaje sugestie fonetyczne dotyczące edycji tekstu, dzięki czemu użytkownicy piszący głosem mogą wybrać odpowiednie słowo spośród kilku, które mogą brzmieć podobnie, na przykład „do”, „należny” i „rosa”. Sugestie fonetyczne Voice Control będą dostępne w języku angielskim, hiszpańskim, francuskim i niemieckim.

Ponadto dzięki funkcji Voice Control Guide użytkownicy mogą poznać porady i wskazówki dotyczące używania poleceń głosowych jako alternatywy dla dotykania i pisania na iPhonie, iPadzie i komputerze Mac. Użytkownicy niepełnosprawni fizycznie i ruchowo, którzy używają funkcji Sterowanie przełącznikami, mogą zamienić dowolny przełącznik w wirtualny kontroler do gier, aby grać w swoje ulubione gry na iPhonie i iPadzie.

Użytkownicy niedowidzący mogą teraz łatwiej dostosować rozmiar tekstu w aplikacjach Mac, takich jak Finder, Wiadomości, Poczta, Kalendarz i Notatki. Użytkownicy wrażliwi na szybkie animacje mogą automatycznie wstrzymywać obrazy z ruchomymi elementami, takimi jak GIF-y, w Wiadomościach i Safari. Dla użytkowników VoiceOver głosy Siri brzmią naturalnie i ekspresyjnie, nawet przy dużej częstotliwości sprzężenia mowy; użytkownicy mogą również dostosować szybkość, z jaką Siri do nich mówi, z opcjami od 0,8x do 2x.

Aby promować te funkcje, wśród wielu różnych inicjatyw, Apple App Store zwróci uwagę trzech liderów społeczności osób niepełnosprawnych — Aloysiusa Gana, Jordyn Zimmerman i Bradleya Heaven — z których każdy podzieli się swoimi doświadczeniami jako niemówiącymi osobami oraz transformacyjnymi skutkami komunikacji wspomagającej i alternatywnej ( AAC) w ich życiu.

www.apple.plSource link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Windows 11 otrzymuje kilka przydatnych widżetów do monitorowania procesora, pamięci i GPU

Funkcja Windows Widgets wreszcie otrzymuje kilka przydatnych dodatków, które pozwalają monitorować użycie procesora, pamięci i GPU. Neowin zauważył że nowa wersja Microsoftu aplikacja...

Panasas dodaje obsługę S3 do przechowywania brzegowego i przenoszenia do chmury

Niedawne ogłoszenie firmy Panasas o dodaniu platformy brzegowej do rodziny platform skalowalny serwer NAS zbiegło się z planowanym znaczącym przejściem firmy w kierunku...

Security Think Tank: Krótka historia (bezpiecznego) kodowania

Ponieważ technologia rozwija się w coraz szybszym tempie, programiści stają przed większym niż kiedykolwiek wyzwaniem, aby nadążyć kod zabezpieczać i łagodzić stale rosnące...
Advertisment