Apple ogłasza zmiany w iOS, Safari i App Store w Unii Europejskiej


Firma Apple ogłosiła dziś zmiany w iOS, Safari i App Store, które mają wpływ na aplikacje programistów w Unii Europejskiej (UE) w celu zapewnienia zgodności z ustawą o rynkach cyfrowych (DMA). Zmiany obejmują ponad 600 nowych interfejsów API, rozszerzoną analitykę aplikacji, funkcjonalność dla alternatywnych silników przeglądarek oraz opcje przetwarzania płatności za aplikacje i dystrybucji aplikacji na iOS. Przy każdej zmianie Apple wprowadza nowe zabezpieczenia, które zmniejszają, ale nie eliminują, nowe ryzyko, jakie DMA stwarza dla użytkowników w UE. Dzięki tym krokom Apple będzie w dalszym ciągu zapewniać użytkownikom z UE najlepsze i najbezpieczniejsze możliwe rozwiązania.

Nowe opcje przetwarzania płatności i pobierania aplikacji na iOS otwierają nowe możliwości dla złośliwego oprogramowania, oszustw i oszustw, nielegalnych i szkodliwych treści oraz innych zagrożeń prywatności i bezpieczeństwa. Właśnie dlatego Apple wprowadza zabezpieczenia — w tym notarialne poświadczenie dla aplikacji na iOS, autoryzację dla twórców platformy handlowej i ujawnianie informacji na temat alternatywnych płatności — aby zmniejszyć ryzyko i zapewnić użytkownikom w UE możliwie najlepsze i najbezpieczniejsze doświadczenia. Nawet przy zastosowaniu tych zabezpieczeń istnieje wiele zagrożeń.

Programiści mogą dowiedzieć się o tych zmianach na stronie wsparcia dla programistów Apple i już dziś mogą rozpocząć testowanie nowych możliwości w wersji beta systemu iOS 17.4. Nowe możliwości będą dostępne dla użytkowników w 27 krajach UE od marca 2024 r.

„Zmiany, które dzisiaj ogłaszamy, są zgodne z wymogami ustawy o rynkach cyfrowych w Unii Europejskiej, pomagając jednocześnie chronić użytkowników w UE przed nieuniknionymi zwiększonymi zagrożeniami dla prywatności i bezpieczeństwa, jakie niesie to rozporządzenie. Naszym priorytetem pozostaje zapewnienie najlepszego i najbezpieczniejszego możliwego doświadczenia dla naszych użytkowników w UE i na całym świecie” – powiedział Phil Schiller, Apple Fellow. „Programiści mogą teraz poznać nowe narzędzia i warunki dostępne w zakresie alternatywnej dystrybucji aplikacji i alternatywnego przetwarzania płatności, nowe możliwości alternatywnych silników przeglądarek i płatności zbliżeniowych i nie tylko. Co ważne, programiści mogą zdecydować się na utrzymanie tych samych obecnych warunków biznesowych, jeśli oni wolą.”

Zmiany dotyczące aplikacji UE odzwierciedlają oznaczenie przez Komisję Europejską systemów iOS, Safari i App Store jako „podstawowych usług platformowych” zgodnie z ustawą o rynkach cyfrowych. W marcu Apple udostępni nowe zasoby, które pomogą użytkownikom w UE zrozumieć zmiany, których mogą się spodziewać. Obejmuje to wytyczne, które pomogą użytkownikom z UE radzić sobie ze złożonymi zmianami, jakie niosą ze sobą zmiany DMA – w tym mniej intuicyjną obsługą użytkownika – oraz najlepszymi praktykami dotyczącymi podejścia do nowych zagrożeń związanych z pobieraniem aplikacji i przetwarzaniem płatności poza App Store.

Dostępne dla aplikacji deweloperów na całym świecie Apple ogłosiło także nowe opcje przesyłania strumieniowego gier, a także ponad 50 nadchodzących raportów w obszarach takich jak zaangażowanie, handel, korzystanie z aplikacji i nie tylko.

Zmiany w iOS
W UE Apple wprowadza szereg zmian w systemie iOS, aby zachować zgodność z DMA. Dla programistów zmiany te obejmują nowe opcje dystrybucji aplikacji. Nadchodzące zmiany w iOS w UE obejmują:

Reklama
 • Nowe opcje dystrybucji aplikacji na iOS z alternatywnych rynków aplikacji — w tym nowe interfejsy API i narzędzia, które umożliwiają programistom oferowanie aplikacji na iOS do pobrania z alternatywnych rynków aplikacji.
 • Nowe ramy i interfejsy API do tworzenia alternatywnych rynków aplikacji — umożliwiające programistom marketplace instalowanie aplikacji i zarządzanie aktualizacjami w imieniu innych programistów z poziomu ich dedykowanej aplikacji marketplace.
 • Nowe struktury i interfejsy API dla alternatywnych silników przeglądarek — umożliwiające programistom korzystanie z silników przeglądarek innych niż WebKit w aplikacjach przeglądarkowych i aplikacjach z możliwością przeglądania w aplikacji.
 • Formularz wniosku o interoperacyjność — w którym programiści mogą przesyłać dodatkowe prośby o interoperacyjność ze sprzętem i oprogramowaniem iPhone’a i iOS.

Zgodnie z zapowiedzią Komisji Europejskiej Apple udostępnia także zmiany zgodne z DMA, mające wpływ na płatności zbliżeniowe. Obejmuje to nowe interfejsy API umożliwiające programistom korzystanie z technologii NFC w aplikacjach bankowych i portfelowych na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W UE Apple wprowadza nowe mechanizmy kontroli, które pozwalają użytkownikom wybrać aplikację do płatności zbliżeniowych innej firmy lub alternatywny rynek aplikacji jako domyślną.

Nieuchronnie nowe opcje dla aplikacji deweloperów z UE stwarzają nowe zagrożenia dla użytkowników Apple i ich urządzeń. Apple nie może wyeliminować tych zagrożeń, ale w ramach ograniczeń DMA podejmie kroki w celu ich ograniczenia. Zabezpieczenia te będą obowiązywać, gdy użytkownicy pobiorą system iOS 17.4 lub nowszy, począwszy od marca i będą obejmować:

 • Notarializacja aplikacji na iOS — przegląd bazowy mający zastosowanie do wszystkich aplikacji, niezależnie od kanału dystrybucji, skupiający się na integralności platformy i ochronie użytkowników. Notaryzacja obejmuje połączenie automatycznych kontroli i weryfikacji ręcznej.
 • Arkusze instalacji aplikacji — wykorzystują informacje z procesu notarialnego, aby zapewnić szybki opis aplikacji i ich funkcjonalności przed pobraniem, w tym informacje o deweloperze, zrzuty ekranu i inne istotne informacje.
 • Autoryzacja dla deweloperów platformy handlowej — aby zapewnić, że deweloperzy witryny internetowej zobowiążą się do ciągłych wymagań, które pomagają chronić użytkowników i programistów.
 • Dodatkowe zabezpieczenia przed złośliwym oprogramowaniem — uniemożliwiają uruchomienie aplikacji na iOS, jeśli po zainstalowaniu na urządzeniu użytkownika wykryją, że zawierają złośliwe oprogramowanie.

Zabezpieczenia te — w tym notarialność dla aplikacji na iOS i autoryzacja dla twórców platform handlowych — pomagają zmniejszyć niektóre zagrożenia dla prywatności i bezpieczeństwa użytkowników iOS w UE. Obejmuje to zagrożenia, takie jak złośliwe oprogramowanie lub złośliwy kod, a także ryzyko instalowania aplikacji, które fałszywie przedstawiają ich funkcjonalność lub odpowiedzialnego programistę.

Jednak Apple ma mniejsze możliwości zapobiegania innym zagrożeniom — w tym aplikacjom zawierającym oszustwa, oszustwa i nadużycia lub narażającym użytkowników na nielegalne, niewłaściwe lub szkodliwe treści. Ponadto aplikacje korzystające z alternatywnych silników przeglądarek — innych niż WebKit firmy Apple — mogą negatywnie wpływać na wygodę użytkownika, w tym na wydajność systemu i czas pracy baterii.

W ramach ograniczeń DMA firma Apple dokłada wszelkich starań, aby w jak największym stopniu chronić prywatność, bezpieczeństwo i jakość doświadczeń użytkowników systemu iOS w UE. Na przykład funkcja przejrzystości śledzenia aplikacji będzie nadal działać w przypadku aplikacji dystrybuowanych poza App Store — prosząc użytkownika o zgodę, zanim programista będzie mógł śledzić jego dane w aplikacjach lub witrynach internetowych. Jednak wymagania DMA oznaczają, że funkcje App Store — w tym udostępnianie zakupów rodzinnych i Poproś o zakup — nie będą kompatybilne z aplikacjami pobranymi spoza App Store.

Kiedy zmiany te wejdą w życie w marcu, Apple udostępni bardziej szczegółowe zasoby wyjaśniające opcje dostępne dla użytkowników, w tym najlepsze praktyki dotyczące ochrony ich prywatności i bezpieczeństwa.

Zmiany w Safari
Obecnie użytkownicy iOS mają już możliwość ustawienia przeglądarki internetowej innej firmy – innej niż Safari – jako domyślnej. Odzwierciedlając wymagania DMA, Apple wprowadza także nowy ekran wyboru, który pojawi się, gdy użytkownicy po raz pierwszy otworzą przeglądarkę Safari w systemie iOS 17.4 lub nowszym. Na tym ekranie użytkownicy z UE będą mogli wybrać domyślną przeglądarkę z listy opcji.

Zmiana ta wynika z wymagań DMA i oznacza, że ​​użytkownicy z UE zostaną skonfrontowani z listą domyślnych przeglądarek, zanim będą mieli okazję zapoznać się z dostępnymi dla nich opcjami. Ekran zakłóca także działanie użytkowników z UE, gdy po raz pierwszy otwierają przeglądarkę Safari w celu przejścia na stronę internetową.

Zmiany w App Store
W sklepie App Store firma Apple udostępnia programistom aplikacje w UE szereg zmian mających wpływ na aplikacje we wszystkich systemach operacyjnych Apple — w tym iOS, iPadOS, macOS, watchOS i tvOS. Zmiany obejmują także nowe ujawnienia informujące użytkowników z UE o ryzyku związanym z korzystaniem z alternatyw dla bezpiecznego przetwarzania płatności w App Store.

Dla programistów zmiany te obejmują:

 • Nowe możliwości korzystania z dostawców usług płatniczych (PSP) — w aplikacji dewelopera do przetwarzania płatności za towary i usługi cyfrowe.
 • Nowe możliwości przetwarzania płatności poprzez link-out — dzięki któremu użytkownicy mogą dokonać transakcji na cyfrowe towary i usługi na zewnętrznej stronie internetowej dewelopera. Programiści mogą również informować użytkowników z UE o promocjach, rabatach i innych ofertach dostępnych poza ich aplikacjami.
 • Narzędzia do planowania biznesowego — umożliwiające programistom szacowanie opłat i zrozumienie wskaźników związanych z nowymi warunkami biznesowymi Apple dotyczącymi aplikacji w UE.

Zmiany obejmują również nowe kroki mające na celu ochronę i informowanie użytkowników w UE, w tym:

 • Etykiety stron produktów w App Store — informują użytkowników, gdy pobierana przez nich aplikacja korzysta z alternatywnego przetwarzania płatności.
 • Arkusze informacyjne w aplikacji — informują użytkowników, kiedy nie dokonują już transakcji z Apple i kiedy programista poleca im dokonanie transakcji przy użyciu alternatywnego procesora płatności.
 • Nowe procesy przeglądu aplikacji — w celu sprawdzenia, czy programiści dokładnie przekazują informacje o transakcjach korzystających z alternatywnych procesorów płatności.
 • Rozszerzona możliwość przenoszenia danych w witrynie Apple dotyczącej danych i prywatności — gdzie użytkownicy z UE mogą pobierać nowe dane dotyczące korzystania przez nich z App Store i eksportować je do autoryzowanej strony trzeciej.

W przypadku aplikacji korzystających z alternatywnego przetwarzania płatności Apple nie będzie mógł zwracać środków i będzie miał mniejsze możliwości wspierania klientów napotykających problemy, oszustwa lub oszustwa. Przydatne funkcje App Store, takie jak Zgłoś problem, Chmura rodzinna i Poproś o zakup, również nie będą uwzględniać tych transakcji. Użytkownicy mogą być zmuszeni do udostępnienia swoich danych płatniczych dodatkowym stronom, co stwarza więcej okazji dla złych aktorów do kradzieży wrażliwych informacji finansowych. Natomiast w App Store historia zakupów użytkowników i zarządzanie subskrypcjami będą uwzględniać wyłącznie transakcje dokonane za pomocą systemu zakupów w aplikacji App Store.

Nowe warunki handlowe dotyczące aplikacji w UE
Również dzisiaj Apple udostępnia nowe warunki handlowe dostępne dla aplikacji deweloperów w Unii Europejskiej. Programiści mogą przyjąć nowe warunki handlowe lub pozostać przy istniejących warunkach Apple. Programiści muszą przyjąć nowe warunki handlowe dla aplikacji UE, aby móc korzystać z nowych możliwości alternatywnej dystrybucji lub alternatywnego przetwarzania płatności.

Nowe warunki handlowe dotyczące aplikacji w UE są niezbędne, aby spełnić wymagania DMA dotyczące alternatywnej dystrybucji i przetwarzania płatności. Obejmuje to strukturę opłat odzwierciedlającą wiele sposobów, w jakie Apple tworzy wartość dla firm programistów — w tym dystrybucję i odkrywanie w App Store, bezpieczne przetwarzanie płatności w App Store, zaufaną i bezpieczną platformę mobilną Apple oraz wszystkie narzędzia i technologie do tworzenia i udostępniaj innowacyjne aplikacje użytkownikom na całym świecie.
Programiści działający na podstawie dowolnego zestawu warunków biznesowych mogą nadal korzystać z bezpiecznego przetwarzania płatności w App Store i udostępniać swoje aplikacje w App Store w UE. Obydwa warunki handlowe odzwierciedlają długoletnią pracę Apple nad tym, aby ekosystem aplikacji stał się najlepszą szansą dla wszystkich programistów.

Programiści działający na nowych warunkach biznesowych będą mieli możliwość dystrybucji swoich aplikacji na iOS ze sklepu App Store i/lub alternatywnych rynków aplikacji. Deweloperzy ci mogą również zdecydować się na korzystanie z alternatywnych procesorów płatności w swoich aplikacjach UE w sklepie App Store i we wszystkich systemach operacyjnych Apple.

Nowe warunki handlowe dotyczące aplikacji na iOS w UE obejmują trzy elementy:

 • Obniżona prowizja — aplikacje na iOS w App Store będą płacić obniżoną prowizję w wysokości 10 procent (w przypadku zdecydowanej większości programistów i subskrypcji po pierwszym roku) lub 17 procent od transakcji dotyczących towarów i usług cyfrowych.
 • Opłata za przetwarzanie płatności — aplikacje na iOS w App Store mogą korzystać z przetwarzania płatności w App Store za dodatkową opłatą w wysokości 3%. Programiści mogą korzystać z usług dostawcy usług płatniczych w swojej aplikacji lub łączyć użytkowników ze swoją witryną internetową, aby przetwarzać płatności bez dodatkowych opłat na rzecz Apple.
 • Opłata za technologię podstawową — aplikacje na iOS dystrybuowane ze sklepu App Store i/lub alternatywnego rynku aplikacji będą płacić 0,50 EUR za każdą pierwszą roczną instalację powyżej progu 1 miliona.

W przypadku aplikacji na iPadOS, macOS, watchOS i tvOS w UE programiści przetwarzający płatności za pomocą systemu PSP lub łącząc się z ich witryną internetową otrzymają 3% zniżki na prowizję należną Apple.
Apple udostępnia także narzędzie do kalkulatora opłat i nowe raporty, które pomagają programistom oszacować potencjalny wpływ nowych warunków handlowych na ich działalność związaną z aplikacjami. Programiści mogą dowiedzieć się więcej o zmianach w aplikacjach UE na nowej stronie wsparcia dla programistów Apple i mogą już dziś rozpocząć testowanie tych możliwości w wersji beta systemu iOS 17.4.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Aplikacja Threads zapewnia szybki dostęp do aparatu i opcję zapisywania wersji roboczych

Niedawno o tym pisaliśmy Wątkiplatforma mikroblogowa Meta, wdrażamy funkcję Trendy. Chociaż jest to dostępne tylko dla niektórych użytkowników w USA, użytkownicy na...

Concept przewiduje, że Apple może wprowadzić nowe funkcje do systemu VisionOS 2

Chociaż Vision Pro pojawił się w sklepach zaledwie kilka tygodni temu, Apple ogłosiło nowe urządzenie w czerwcu ubiegłego roku na WWDC – i...

Vice porzuca Vice.com i zwalnia setki pracowników

Po niemal trzech dekadach Wice przestanie publikować artykuły na swojej stronie internetowej. Wiceprezes ds. mediów, Bruce Dixon, powiedział dzisiaj, że firma zamierza...
Advertisment