Apple nie będzie zmuszone do otwarcia iMessage przez UE


Usługa iMessage firmy Apple nie jest uznawana za „podstawową usługę platformy” w rozumieniu unijnej ustawy o rynkach cyfrowych (DMA), Komisja Europejska ogłosiła dzisiaj. Decyzja ta oznacza, że ​​na usługę nie zostaną nałożone nowe, trudne obowiązki, w tym wymóg zapewnienia interoperacyjności z innymi usługami przesyłania wiadomości. Komisja nie zgodziła się również na uznanie przeglądarki Edge, wyszukiwarki Bing i działalności reklamowej firmy Microsoft za podstawowe usługi platformy.

„Po dokładnej ocenie wszystkich argumentów, uwzględnieniu uwag odpowiednich zainteresowanych stron i po wysłuchaniu Komitetu Doradczego ds. Rynków Cyfrowych Komisja stwierdziła, że ​​iMessage, Bing, Edge i Microsoft Advertising nie kwalifikują się jako usługi gatekeepera” – komunikat prasowy UE czyta, mimo że spełniają one progi ilościowe wyznaczenia usługi platformy podstawowej.

Decyzja ta stanowi zwieńczenie pięciomiesięcznego dochodzenia, które Komisja wszczęła po opublikowaniu swojej decyzji listę 22 usług regulowanych we wrześniu ubiegłego roku. Chociaż uznała App Store firmy Apple, przeglądarkę Safari i system operacyjny iOS za podstawowe usługi platformy, wstrzymała się z podjęciem ostatecznej decyzji w sprawie iMessage do czasu zakończenia dochodzenia. Podobne dochodzenie w sprawie iPadOS jest w toku.

Tymczasem Meta widziała dwie ze swoich platform komunikacyjnych, WhatsApp I Posłaniec, wyznaczone jako podstawowe usługi platformy w ramach DMA, i pracuje nad zapewnieniem ich interoperacyjności z usługami stron trzecich. Firma niedawno przedstawiła jak będzie działać interoperacyjność WhatsApp, wyjaśniając, w jaki sposób użytkownicy będą musieli wyrazić zgodę na otrzymywanie wiadomości od zewnętrznych aplikacji do przesyłania wiadomości i że wiadomości te będą następnie wyświetlane w osobnej skrzynce odbiorczej. Firmy chcące współpracować z WhatsApp będą musiały podpisać umowę z Meta i przestrzegać jej warunków.

Chociaż iMessage uniknął ciężaru przestrzegania zasad związanych z oficjalnym oznaczeniem DMA, okres kontroli regulacyjnej zbiegł się z ogłoszeniem przez Apple wsparcia dla wieloplatformowy standard przesyłania wiadomości RCS na iPhone’achKtóry Google nalegało. Co wydaje się mało prawdopodobne, Apple ogłosiło ogłoszenie RCS 16 listopada, czyli w ostatecznym terminie odwołania się od wyznaczenia przez Komisję Europejską DMA.

Apple jasno dał do zrozumienia, że ​​wraz z iMessage będzie obsługiwał standard wieloplatformowy; nie zastępuje ona firmowej usługi przesyłania wiadomości. „[RCS] będzie współpracować z iMessage, który w dalszym ciągu pozostanie najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem przesyłania wiadomości dla użytkowników Apple” – powiedziała wówczas rzeczniczka Apple, Jacqueline Roy. Rozróżnienie między niebieskimi i zielonymi bąbelkami pozostanie, z tą różnicą, że zielone bąbelki będą oznaczać wiadomości wysyłane za pośrednictwem bogatego w funkcje RCS, a nie SMS-y.

Reklama

Przeglądarka Safari firmy Apple, system operacyjny iOS i App Store nadal będą musiały spełniać najsurowsze wymagania rozporządzenia, gdy DMA zacznie w pełni obowiązywać 7 marca. Firma Apple ogłosiła niedawno szereg zmian, które wprowadza w celu zapewnienia zgodności z rozporządzeniem, m.in zezwalanie na alternatywne sklepy z aplikacjami I silniki przeglądarek inne niż WebKit.

Krytycy byli jednak niezadowoleni ze sposobu, w jaki Apple zamierza przestrzegać przepisów DMA, w szczególności dotyczących: Opłata za technologię podstawową, za którą będą pobierani programiści 0,50 euro za pobranie rocznie, nawet w przypadku dystrybucji aplikacji w alternatywnych sklepach z aplikacjami (chociaż pierwszy milion pobrań jest zwolniony). Dyrektor generalny Epic Games, Tim Sweeney, nazwał plany Apple „gorące śmieci” i „nowy przypadek złośliwego przestrzegania przepisów”, natomiast Spotify stwierdziło, że nowa opłata to „wymuszenie, jasne i proste”, a plan zapewnienia zgodności stanowi „kompletną i totalną farsę”.

Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

The best Netflix TV series of 2024 so far

The streaming landscape may be on the cusp of change, but in this kingdom of content, Netflix is still the supreme...

Nowe słuchawki Suunto w końcu pozwoliły mi docenić przewodnictwo kostne

Jako biegacz miejski nigdy nie zastanawiałem się zbytnio nad noszeniem słuchawek z redukcją szumów. W przeszłości eksperymentowałem z otwartymi słuchawkami, ale biegałem głównie...

Notion Calendar i Claude AI trafiają na Androida

Cześć, przyjaciele! Witamy w Instalator Nr 46, Twój przewodnik po najlepszych i Skraj-najlepsze rzeczy na świecie. (Jeśli jesteś tu nowy, witaj, mam nadzieję,...
Advertisment