Apple, Meta i Alphabet pod kontrolą UE


Komisja Europejska (KE) rozpoczęła dochodzenie w sprawie trzech wiodących dostawców platform technologicznych w ramach Ustawa o rynkach cyfrowych (DMA)sprawdzając, czy środki wprowadzone przez Alphabet, Apple i Meta nie zapewniają skutecznego wywiązania się z ich obowiązków wynikających z prawa.

Dochodzenie obejmie zasady Alphabet dotyczące sterowania w Google Play i własnych preferencji w wyszukiwarce Google; zasady Apple dotyczące sterowania w App Store i ekranu wyboru dla Safari; oraz model „zapłać lub zgoda” Meta.

Thierry Breton, komisarz ds. rynku wewnętrznego Komisji Europejskiej, powiedział: „Nie jesteśmy przekonani, czy rozwiązania Alphabet, Apple i Meta respektują ich zobowiązania na rzecz bardziej sprawiedliwej i bardziej otwartej przestrzeni cyfrowej dla europejskich obywateli i przedsiębiorstw. Jeżeli z naszego dochodzenia wynika, że ​​doszło do braku pełnej zgodności z DMA, strażnikom groziłyby wysokie kary”.

Ustawa o rynkach cyfrowych, która weszła w życie 7 marca, określa zestaw kryteriów dla głównych platform internetowych – nazywanych „strażnikami” – w celu wspierania interoperacyjności ze stronami trzecimi i zabraniania tym dostawcom usług preferencyjnego traktowania ich własnych produktów ofiary.

Komisja Europejska stwierdziła, że ​​jest tym zaniepokojona Alfabet i miary Apple mogą nie być w pełni zgodne z DMA, gdyż nakładają różne obostrzenia i ograniczenia, które ograniczają twórcom oprogramowania możliwość swobodnego komunikowania się i promowania ofert oraz bezpośredniego zawierania umów, w tym poprzez nakładanie różnych opłat.

Artykuł 5 ust. 4 ustawy nakłada na gatekeeperów obowiązek umożliwienia twórcom aplikacji bezpłatnego „kierowania” konsumentów do ofert poza sklepami z aplikacjami gatekeeperów. Komisja stwierdziła, że ​​wszczęła postępowanie w celu oceny, czy środki wdrożone przez Alphabet i Apple w związku z ich obowiązkami dotyczącymi sklepów z aplikacjami naruszają DMA.

Reklama

Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca wykonawcza Komisji Europejskiej odpowiedzialna za politykę konkurencji, powiedziała: „Podejrzewamy, że rozwiązania zaproponowane przez trzy firmy nie są w pełni zgodne z DMA. Teraz zbadamy, czy firmy przestrzegają DMA, aby zapewnić otwarte i konkurencyjne rynki cyfrowe w Europie.

Komisja wszczęła również czynności dochodzeniowe dotyczące nowej struktury opłat Apple dla alternatywnych sklepów z aplikacjami oraz praktyk Amazona w zakresie rankingu na swoim rynku. Nakazała strażnikom zachowanie określonych dokumentów w celu monitorowania skutecznego wdrażania i przestrzegania ich obowiązków.

Jeśli chodzi o MetaKomisja sprawdza, czy nowy model Facebooka „zapłać lub zgoda” dla użytkowników w Unii Europejskiej jest zgodny z art. 5 ust. 2 ustawy DMA, który nakłada na administratorów obowiązek uzyskania zgody użytkowników, którzy zamierzają połączyć lub krzyżowo wykorzystywać swoje konta danych osobowych w różnych usługach platformy podstawowej.

KE wyraziła obawy, że wybór binarny narzucony przez model „zapłać lub zgoda” Meta może nie stanowić realnej alternatywy w przypadku, gdy użytkownicy nie wyrażą zgody, tym samym nie osiągając celu, jakim jest zapobieganie gromadzeniu danych osobowych przez strażników.

„Fakt, że Komisja zdecydowała się już rozważyć podjęcie działań egzekucyjnych, pokazuje, jak poważnie traktuje nowy system”

Alex Haffner, Flaggate

Alex Haffner, partner ds. konkurencji w brytyjskiej kancelarii prawnej Fladgate, powiedział: „Ogłoszenie tych sond jest bardzo ważnym wydarzeniem, które nastąpi wkrótce po wejściu w życie DMA. Zwykle można by oczekiwać, że prawodawcy dadzą przełomowemu aktowi prawnemu, takiemu jak ten, czas na przespanie się przed wykonaniem jakichkolwiek uprawnień w zakresie nadzoru/przeglądu.

„Fakt, że Komisja zdecydowała się już rozważyć podjęcie działań w zakresie egzekwowania prawa, pokazuje, jak poważnie traktuje nowy system, a także jego absolutny nacisk na podejmowanie działań wyprzedzających w celu uregulowania dużych technologii, zamiast czekać, aż skargi dotyczące ich zachowania odbiją się”.

Jednak niektórzy eksperci branżowi uważają, że DMA osłabi ochronę konsumentów, na przykład bezpieczeństwo aplikacji w Apple App Store.

„Duże firmy technologiczne często mają trudną reputację w społeczeństwie, ale warto na przykład zauważyć, że Apple App Store jest obecnie wolny od żadnego złośliwego oprogramowania. Rzeczywiście, duże firmy technologiczne na ogół dobrze radzą sobie z zapewnianiem bezpieczeństwa swoich platform dla użytkowników” – powiedział Sebastian Gierlinger, wiceprezes ds. doświadczenia programistów w firmie Storyblok, dostawcy usług zarządzania treścią dla przedsiębiorstw.

„Jednak DMA może spowodować znaczny spadek standardów, ponieważ istniejące kontrole bezpieczeństwa nie będą możliwe w przypadku wszystkich kanałów bocznych. Mniejsze firmy będą również mogły łatwiej zakładać własne platformy – takie jak konkurencyjne sklepy z aplikacjami – co jest oczywiście dobre, ale wiąże się z ryzykiem, że użytkownicy nie będą w pełni chronieni, ponieważ te startupy nie mają odpowiednich zasobów.” on dodał.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Unijna ustawa o sztucznej inteligencji nie chroni praworządności i przestrzeni obywatelskiej

Unia Europejska (UE) Ustawa o sztucznej inteligencji (AI). Jak wynika z oceny Europejskiego Centrum Prawa Non-Profit (ECNL), „nie chroni skutecznie praworządności i przestrzeni...

57-calowy Predator Z57 firmy Acer trafia do sprzedaży detalicznej

Dla tych, którzy nie są zadowoleni z rozdzielczości większości ultraszerokokątnych wyświetlaczy dostępnych na rynku, nowy dodatek firmy Acer do linii Predator powinien zadowolić...

Emulator iPhone’a „iGBA” został usunięty z App Store, ale nie jesteśmy pewni dlaczego

W weekend pierwszy emulator gier na konsolę przenośną trafić do App Storepo złagodzeniu wytycznych dotyczących recenzji App Store tydzień wcześniej. Przewiń do przodu o...
Advertisment