Apple być może wkrótce będzie musiał zapłacić za dane z Wikipedii, których używa


Informacje z Wikipedii są wykorzystywane w różnych miejscach na iPhonie, iPadzie i Macu i zasilają wiele danych, które są przesyłane przez wirtualnego asystenta Siri. Obecnie nie ma powiązań finansowych między Wikipedią a Apple w zakresie tych informacji, ale może to wkrótce ulec zmianie.

Nowy raport z Przewodowy dziś wyjaśnia, że ​​Fundacja Wikimedia, która obsługuje Wikipedię i powiązane projekty, wprowadziła nowy projekt komercyjny, Wikimedia Enterprise. Ta nowa inicjatywa zostanie uruchomiona później w 2021 roku:

Wikimedia Enterprise to nowy produkt Wikimedia Foundation, organizacji non-profit, która obsługuje Wikipedię i inne projekty Wikimedia. Wikimedia Enterprise zapewnia płatne narzędzia i usługi programistyczne, które ułatwiają firmom i organizacjom konsumowanie i ponowne wykorzystywanie danych Wikimedia.

Według raportu rozmowy między nowym oddziałem a dużymi firmami technologicznymi „już trwają”, a porozumienia mogą zostać zawarte już w czerwcu. Raport nie precyzuje, czy Apple jest jedną z tych firm, które rozmawiają z Wikipedią na temat partnerstwa.

„Po raz pierwszy fundacja stwierdziła, że ​​użytkownicy komercyjni są użytkownikami naszych usług” – mówi Lane Becker, starszy dyrektor fundacji, który z małym zespołem rozwija projekt Enterprise. „Wiedzieliśmy, że tam są, ale nigdy tak naprawdę nie traktowaliśmy ich jako bazy użytkowników”.

Raport wskazuje również, że bezpłatna opcja, z której obecnie korzystają duże firmy technologiczne, pozostanie w jakiejś formie, ale dla wielu okazało się to nieefektywne. Może nawet mieć większy sens finansowy, aby zmienić płatny projekt przedsiębiorstwa.

„Wszyscy mają zespoły zajmujące się zarządzaniem Wikipedią – duże” – powiedział Becker, dodając, że sprawianie, by różne treści przemawiały do ​​siebie, wymagały „dużo pracy na niskim poziomie – sprzątanie i zarządzanie – co jest bardzo kosztowne”.

Uruchomienie Wikimedia Enterprise nastąpiło po tym, jak dyrektor finansowy Wikipedii, Lisa Seitz-Gruwell, skrytykował Apple w wywiadzie z 2018 roku za korzystanie z Wikipedii bez oddawania. Czas pokaże, czy Apple i Wikipedia ostatecznie dojdą do porozumienia.

Pełny raport o godz Przewodowy warto przeczytać i można znaleźć tutaj.

Reklama

FTC: Używamy automatycznych linków partnerskich przynoszących dochód. Jeszcze.


Sprawdź 9to5Mac na YouTube, aby uzyskać więcej wiadomości Apple:Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Osoby posiadające starsze konta Workspace otrzymają bezpłatne dodatkowe miejsce na dane

Dawanie ludziom coś za darmo a potem powoli popychając ich w stronę płatnej subskrypcji to opowieść techniczna stara jak świat. Jednak grupie...

W przypadku inteligentnych pierścionków odpowiedni rozmiar ma znaczenie

Zakup inteligentnego pierścionka jest nieco bardziej skomplikowany niż zakup smartwatcha. Aby go kupić, musisz zaopatrzyć się w zestaw do wymiarowania, przymierzyć kilka...

Francesca ma najbardziej romantyczną fabułę w Bridgerton

Podczas gdy jej rodzeństwo staje się ogromne, rozległe historie miłosneWłaściwie Francesca Bridgerton (Hannah Dodd) po cichu wygrywa grę w związku. Szósta...
Advertisment