Apple być może wkrótce będzie musiał zapłacić za dane z Wikipedii, których używa


Informacje z Wikipedii są wykorzystywane w różnych miejscach na iPhonie, iPadzie i Macu i zasilają wiele danych, które są przesyłane przez wirtualnego asystenta Siri. Obecnie nie ma powiązań finansowych między Wikipedią a Apple w zakresie tych informacji, ale może to wkrótce ulec zmianie.

Nowy raport z Przewodowy dziś wyjaśnia, że ​​Fundacja Wikimedia, która obsługuje Wikipedię i powiązane projekty, wprowadziła nowy projekt komercyjny, Wikimedia Enterprise. Ta nowa inicjatywa zostanie uruchomiona później w 2021 roku:

Wikimedia Enterprise to nowy produkt Wikimedia Foundation, organizacji non-profit, która obsługuje Wikipedię i inne projekty Wikimedia. Wikimedia Enterprise zapewnia płatne narzędzia i usługi programistyczne, które ułatwiają firmom i organizacjom konsumowanie i ponowne wykorzystywanie danych Wikimedia.

Według raportu rozmowy między nowym oddziałem a dużymi firmami technologicznymi „już trwają”, a porozumienia mogą zostać zawarte już w czerwcu. Raport nie precyzuje, czy Apple jest jedną z tych firm, które rozmawiają z Wikipedią na temat partnerstwa.

„Po raz pierwszy fundacja stwierdziła, że ​​użytkownicy komercyjni są użytkownikami naszych usług” – mówi Lane Becker, starszy dyrektor fundacji, który z małym zespołem rozwija projekt Enterprise. „Wiedzieliśmy, że tam są, ale nigdy tak naprawdę nie traktowaliśmy ich jako bazy użytkowników”.

Raport wskazuje również, że bezpłatna opcja, z której obecnie korzystają duże firmy technologiczne, pozostanie w jakiejś formie, ale dla wielu okazało się to nieefektywne. Może nawet mieć większy sens finansowy, aby zmienić płatny projekt przedsiębiorstwa.

„Wszyscy mają zespoły zajmujące się zarządzaniem Wikipedią – duże” – powiedział Becker, dodając, że sprawianie, by różne treści przemawiały do ​​siebie, wymagały „dużo pracy na niskim poziomie – sprzątanie i zarządzanie – co jest bardzo kosztowne”.

Uruchomienie Wikimedia Enterprise nastąpiło po tym, jak dyrektor finansowy Wikipedii, Lisa Seitz-Gruwell, skrytykował Apple w wywiadzie z 2018 roku za korzystanie z Wikipedii bez oddawania. Czas pokaże, czy Apple i Wikipedia ostatecznie dojdą do porozumienia.

Pełny raport o godz Przewodowy warto przeczytać i można znaleźć tutaj.

Reklama

FTC: Używamy automatycznych linków partnerskich przynoszących dochód. Jeszcze.


Sprawdź 9to5Mac na YouTube, aby uzyskać więcej wiadomości Apple:



Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Fallout 76 otrzyma nową ekspedycję w Atlantic City tej zimy

Fallouta 76 rozpoczęła się w Wirginii Zachodniej, ale Ekspedycje w grze pozwalają graczowi opuścić Appalachy i udać się do nowych miast...

Pobierz nowe tapety na iPhone’a 15 i 15 Pro tutaj

We wtorek Apple ogłosiło iPhone'a 15 i iPhone'a 15 Pro. Nowe urządzenia niosą ze sobą wiele zmian, takich jak odświeżony design, Dynamic...

Ochrona środowiska w Brazylii: więcej inwestycji, mniej „głupich decyzji”

W chwili, gdy przybyłem na brazylijski szczyt klimatyczny, poczułem się jak w domu. Kiedy otworzyłem drzwi do Forum na Uniwersytecie Columbia, usłyszałem,...
Advertisment