Apple blokuje aplikacje internetowe w Europie – prawdopodobne dochodzenie antymonopolowe


Jako pierwsi zauważyliśmy oznaki Apple blokuje aplikacje internetowe w iOS 17.4 w Europie, co nastąpiło później potwierdzone i wyjaśnione przez firmę.

Ale choć Apple twierdzi, że wykonał ten ruch, aby spełnić wymagania antymonopolowe ustawodawstwa, może to zamiast tego skutkować koniecznością wszczęcia przez spółkę nowego dochodzenia antymonopolowego…

Krótka historia aplikacji internetowych na iPhone’a

Kiedy iPhone został wprowadzony na rynek w 2007 roku, tak zwane progresywne aplikacje internetowe były jedynym sposobem na uruchomienie aplikacji przez zewnętrznego programistę. Współzałożyciel Apple’a Steve Jobs wychwalał ich zalety wtedy:

Pełny silnik Safari znajduje się w iPhonie. Dzięki temu możesz pisać niesamowite aplikacje Web 2.0 i Ajax, które wyglądają i zachowują się dokładnie tak samo, jak aplikacje na iPhone’a. Aplikacje te można doskonale zintegrować z usługami iPhone’a. Mogą wykonać połączenie telefoniczne, wysłać e-mail, wyszukać lokalizację w Mapach Google.

I zgadnij co? Nie potrzebujesz żadnego pakietu SDK! Masz wszystko, czego potrzebujesz, jeśli wiesz, jak pisać aplikacje przy użyciu najnowocześniejszych standardów sieciowych, aby dziś pisać niesamowite aplikacje na iPhone’a. Deweloperzy, uważamy, że mamy dla Was bardzo słodką historię. Już dziś możesz rozpocząć tworzenie aplikacji na iPhone’a.

To oczywiście szybko się zmieniło, gdy Steve przekonał się, że aplikacje natywne zapewnią znacznie lepsze wrażenia.

Tak czy inaczej, aplikacje internetowe były pierwszą linię obrony firmy jeśli chodzi o skargi dotyczące monopolistycznej kontroli App Store nad aplikacjami na iPhone’a.

Przeglądarki internetowe służą nie tylko jako portal dystrybucyjny, ale także same w sobie jako platformy hostujące „progresywne aplikacje internetowe” (PWA), które w ogóle eliminują potrzebę pobierania aplikacji dewelopera za pośrednictwem App Store (lub w inny sposób).

Reklama

Apple blokuje aplikacje internetowe w Europie

Apple później zablokował korzystanie z aplikacji internetowych w Europiei stwierdził, że ma to być zgodne z ustawą o rynkach cyfrowych (DMA).

Jednym z elementów tej sytuacji było to, że Apple nie mógł już nalegać, aby konkurencyjne przeglądarki korzystały z WebKit (co uniemożliwiało im działanie szybsze i wydajniejsze niż Safari). Apple stwierdził, że z tego wynika, że ​​musi blokować także aplikacje internetowe, ponieważ te domyślnie korzystają z WebKit.

Teraz grozi w związku z tym dochodzenie antymonopolowe

Nie wszyscy byli przekonani co do motywów Apple, wierząc, że zamiast tego firma chciała zrobić wszystko, co możliwe, aby ukarać Unię Europejską za DMA. The „Financial Times”. informuje, że wobec firmy toczy się obecnie dochodzenie w związku z tym posunięciem.

UE podjęła pierwsze kroki w kierunku formalnego śledztwa w sprawie Apple w związku z decyzją o odcięciu dostępu do niektórych aplikacji, które omijają jego sklep z aplikacjami, w związku z wzmożeniem przez Brukselę kontroli działalności producenta iPhone’a.

Organy regulacyjne ds. konkurencji w ramach bloku wysłały w zeszłym tygodniu pytania do programistów, starając się określić wpływ decyzji Apple o wyłączeniu tak zwanych „progresywnych aplikacji internetowych” w UE, co jest postrzegane jako wstęp do dogłębnego dochodzenia […]

Apple odmówił komentarza, ale wskazał na wcześniejsze oświadczenie, w którym napisano: „Oczekujemy, że ta zmiana wpłynie na niewielką liczbę użytkowników. Mimo to żałujemy, że ta zmiana miała jakikolwiek wpływ – została wprowadzona w ramach prac mających na celu zapewnienie zgodności z DMA, które mogą mieć twórcy aplikacji internetowych na ekranie głównym i nasi użytkownicy.

Ogólna odpowiedź Apple na DMA wygląda na to, że sprawa zakończy się w sądzie.

Zdjęcie: Feliks Wong/CC4.0

FTC: Korzystamy z automatycznych linków partnerskich generujących dochód. Więcej.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Aplikacja kalkulatora języka naturalnego Soulver 3 jest dostępna na iPhone’a

Jak napisałem w przeszłości, Soulver jest jednym z moich niezbędne aplikacje na komputerze Mac i iPadzie. Zasadniczo jest to inteligentny kalkulator w...

Twórca Star Trek: Lower Decks zamienia Golden Axe firmy Sega w widowisko

Zręcznościowa bijatyka typu hack-and-slash firmy Sega Złota siekiera jest adaptowany dla telewizji. W dość nieoczekiwany sposób ten serial telewizyjny będzie...

Dziewięciu pracowników Google aresztowanych po protestach okupacyjnych dotyczących Projektu Nimbus

Dziewięciu pracowników Google, którzy zajmowali biura firmy w Nowym Jorku i Kalifornii, zostało aresztowanych we wtorek wieczorem po ośmiogodzinnym napadzie.Pracownicy protestowali przeciwko zaangażowaniu...
Advertisment