Zasilany przez AMD Superkomputer El Capitanmieszczący się w Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL), jest obecnie najszybszym superkomputerem na świecie.
Zbudowany przez HPEsuperkomputer wykorzystuje jednostki przyspieszonego przetwarzania (APU) AMD Instinct MI300A. Osiągnął wynik High-Performance Linpack (HPL) na poziomie 1,742 exaflops w oparciu o najnowszą listę Top500.
LLNL wykorzystuje superkomputer do celów bezpieczeństwa nuklearnego. El Capitan to pierwsza maszyna klasy eksaskalowej dla Narodowej Administracji Bezpieczeństwa Jądrowego (NNSA), która będzie wykorzystywana do dokonywania postępów w odkryciach naukowych i zapewniania bezpieczeństwa narodowego, pod warunkiem, że – jak twierdzi AMD – „moc obliczeniowa niezbędna do zapewnienia bezpieczeństwa, ochrony i niezawodności narodowego środka odstraszania nuklearnego bez testów”.
Wykorzystuje się go do modelowania i symulacji w celu wsparcia programu zarządzania zapasami NNSA, który certyfikuje starzejące się zapasy broni jądrowej i wykonuje inne krytyczne misje związane z bezpieczeństwem jądrowym, takie jak nieproliferacja i zwalczanie terroryzmu.
„El Capitan ma kluczowe znaczenie dla podstawowej misji Narodowej Administracji Bezpieczeństwa Jądrowego i znacząco zwiększa naszą zdolność do wykonywania dużych zestawów wysokiej jakości symulacji 3D, które odpowiadają na skomplikowane wyzwania naukowe stojące przed misją” – powiedział Rob Neely, dyrektor zaawansowanego działu symulacji i obliczeń w LLNL program.
LLNL i inna NNSA w Los Alamos i Sandia National Laboratories również wykorzystują El Capitan i towarzyszący mu system Tuolumne do wspomagania analizy danych opartej na sztucznej inteligencji (AI) i uczeniu maszynowym. El Capitan zastosuje sztuczną inteligencję do problemów związanych z dużą gęstością energii, takich jak badania nad syntezą inercyjną w zamknięciu, natomiast Tuolumne będzie wykorzystywane do niesklasyfikowanych zastosowań otwartej nauki, w tym modelowania klimatu, bezpieczeństwa biologicznego/odkrywania leków i modelowania trzęsień ziemi.
Bronis R de Supiński, dyrektor ds. technologii w LLNL w Livermore Computing, powiedział: „W miarę jak sztuczna inteligencja staje się coraz bardziej powszechna w naszej dziedzinie, El Capitan pozwala nam integrować sztuczną inteligencję z naszymi tradycyjnymi obciążeniami związanymi z symulacją i modelowaniem, otwierając nowe możliwości odkryć w różnych dyscyplinach naukowych. ”
AMD twierdzi, że akceleratory Instinct MI300X i MI325X zapewniają wydajność sztucznej inteligencji i możliwości pamięci, podczas gdy procesor AMD Instinct MI300A APU łączy rdzenie jednostki centralnej (CPU) i jednostki przetwarzania graficznego (GPU) oraz pamięć stosową w jednym pakiecie, umożliwiając „nowy poziom efektywność i wydajność” w przypadku obciążeń obliczeniowych o wysokiej wydajności (HPC) i sztucznej inteligencji.
Jego Procesory EPYC i akceleratory Instinct są również wykorzystywane do zasilania wielu nowych projektów i wdrożeń w zakresie superkomputerów oraz sztucznej inteligencji, w tym włoska firma energetyczna Eni, której superkomputer HPC 6 jest napędzany procesorami AMD EPYC i procesorami graficznymi AMD Instinct. Uniwersytet w Paderborn ma także odebrać nowy superkomputer zasilany najnowszą technologią AMD Epyc piątej generacji.
Oddzielnie IBM i AMD ogłosiły współpracę w celu wdrożenia akceleratorów AMD Instinct MI300X jako usługi w chmurze IBM Cloud. Nowa usługa, dostępna w pierwszej połowie 2025 r., będzie dotyczyć wydajności i efektywności energetycznej modeli generatywnej sztucznej inteligencji. Dzięki tej współpracy w ramach IBM dostępna będzie obsługa akceleratorów AMD Instinct MI300X. Watsonx AI i platforma danycha także za pośrednictwem platformy wnioskowania AI Red Hat Enterprise Linux.