Amazon wstrzymuje swoje książki elektroniczne w bibliotekach, ponieważ woli, abyś zamiast tego płacił


Amazon wstrzymuje publikacje w wersjach ebook i audiobooków, które publikuje za pośrednictwem własnych oddziałów wydawniczych, z bibliotek w USA, zgodnie z nowy raport z The Washington Post. W rzeczywistości Amazon jest jedynym dużym wydawcą, który to robi, stwierdza raport. Dzieje się tak, ponieważ firma uważa, że ​​warunki związane ze sprzedażą cyfrowych wersji książek bibliotekom, które z kolei udostępniają je lokalnym mieszkańcom bezpłatnie za pośrednictwem platform wypożyczania e-booków, takich jak Libby, są niekorzystne.

„Nie jest dla nas jasne, czy obecne modele wypożyczania bibliotek cyfrowych w sprawiedliwy sposób równoważą interesy autorów i czytelników” – powiedziała Mikyla Bruder, dyrektor ds. Globalnego marketingu w Amazon Publishing The Washington Post– Geoffrey Fowler w oświadczeniu przesłanym pocztą elektroniczną. „Postrzegamy to jako okazję do wymyślenia nowego podejścia, które pomoże zwiększyć czytelnictwo i służyć patronom bibliotek, jednocześnie chroniąc interesy autora, w tym dochody i tantiemy”.

Sednem problemu jest debata na temat tego, czy biblioteki, które często płacą znacznie więcej niż cena detaliczna za egzemplarze fizyczne i e-booki, ostatecznie szkodzą sprzedaży wydawcom, pozwalając ludziom pobierać egzemplarze za darmo. W dobie aplikacji mobilnych i powszechnego używania Kindle, wypożyczanie e-booków jest teraz łatwiejsze niż kiedykolwiek – potrzebujesz karty bibliotecznej i aplikacji Libby, a następnie możesz zakładać blokady i ostatecznie sprawdzać e-booki, które można wysłać bezpośrednio do swojego Kindle e -czytelnik lub aplikacja, aby uzyskać dostęp przez ograniczony czas.

Jednak wydawcy, a nie autorzy, decydują o losie różnych umów dystrybucyjnych książki, a Amazon najwyraźniej nie chce, aby biblioteki wypożyczały jego książki elektroniczne, przynajmniej nie na warunkach, które zostały omówione. Oznacza to, że wielu autorów, których firma podpisała się pod swoimi wydawnictwami – jak Mindy Kaling, Trevor Noah, Andy Weir i Michael Pollan – jest dostępnych do czytania tylko wtedy, gdy zapłacisz pełną cenę detaliczną. To prawda, gdy ci sami autorzy wyrazili poparcie dla bibliotek i bezpłatnych wypożyczeń książek, tak jak musi to zrobić Pollan Poczta.

Amazon podobno negocjuje z organizacją non-profit, Digital Public Library of America, w celu koordynowania sprzedaży swoich e-booków do bibliotek, ale Poczta zauważa, że ​​umowa nie obejmowałaby żadnych opublikowanych samodzielnie utworów ani audiobooków Audible. Co gorsza, Amazon rzekomo nie negocjuje – i nie ma od lat – poważnej umowy z OverDrive, producentem aplikacji Libby, z której korzysta wiele bibliotek w całym kraju.

Zamiast tego mówi dyrektor generalny OverDrive, Steve Potash Poczta firma i Amazon mają ciągły dialog ”, w którym OverDerive wyraził swoją„ gotowość do wprowadzania innowacji w celu wspierania ich strategii biznesowej ”. Amazon nie odpowiedział od razu na prośbę o komentarz.

Reklama

Jak zauważa Fowler w swoim raporcie, sześć z 10 najpopularniejszych ebooków sprzedawanych na Amazon, dominującej platformie ebooków w USA, zostało opublikowanych przez Amazon, przez co nie kwalifikują się one do wypożyczeń bibliotecznych, ponieważ Amazon ich nie sprzedaje. Amazon sprzedaje fizyczne kopie książek, które publikuje, bibliotekom (kiedy nie prowadzi promocji wyłącznie dla e-booków), zauważa Fowler, ale pandemia koronawirusa sprawiła, że ​​Libby i ebook stały się ważnym źródłem dla osób zainteresowanych wypożyczaniem książek z bezpiecznego domu .

„Tytuły eBooków wydawane przez Amazon Publishing nie są dostępne dla bibliotek do wypożyczania za żadną cenę ani na żadnych warunkach. Z kolei konsumenci mogą kupować wszystkie te tytuły bezpośrednio od Amazona ”- argumentowało stowarzyszenie non-profit American Library Association w październiku 2019 r. zeznania kongresowe szczegółowo opisujące niebezpieczeństwa związane z coraz mocniejszym uściskiem wydawców przy dostępie do biblioteki. „Jest to szczególnie zgubna nowa forma przepaści cyfrowej; książki wydawnictwa Amazon Publishing są dostępne tylko dla osób, które mogą sobie na nie pozwolić, bez alternatywnej biblioteki wcześniej dostępnej dla pokoleń Amerykanów ”.

Wieloletnia decyzja Amazona, aby uniemożliwić bibliotekom wypożyczanie swoich e-booków, podkreśla ogromny wpływ firmy w świecie księgarstwa i wydawnictwa. Firma stała się dominującym sprzedawcą książek online w Stanach Zjednoczonych wiele lat temu i ugruntowała tę dominację dzięki linii czytników elektronicznych Kindle i ostatecznie stworzyła solidną, wieloaspektową platformę wydawniczą zarówno dla profesjonalnych pisarzy, jak i autorów publikujących samodzielnie, która zawiera liczne nadruki pod większy parasol wydawniczy Amazon Publishing.

Potęga Amazona w świecie książek i wydawnictw stworzyła kontrowersyjne relacje między firmą a autorami, tradycyjnymi wydawcami i różnymi innymi ogniwami w łańcuchu wydawniczym, zwłaszcza gdy Amazon zaangażowany w głośne i często gorzkie negocjacje licencyjne z głównym wydawcą książek Hachette.

Wiele z tych sporów można cofnąć do sporów o cyfrową dystrybucję e-booków – w szczególności do drażliwego bałaganu związanego z cenami e-booków, tantiemami i wtórną dystrybucją, taką jak wypożyczanie i odsprzedaż lub udostępnianie. Być może pamiętasz przełomowa sprawa antymonopolowa przeciwko Apple w 2010 roku i jej partnerzy wydawcy książek w sprawie ustalania cen. Doprowadziło to do oszałamiającego zwycięstwa Amazona i usankcjonowało jego strategię ustalania cen e-booków niższych niż w twardej i miękkiej oprawie, wbrew życzeniom wydawców, którzy uważali, że nie mają innego wyboru, jak tylko sprzedawać na dominującej amerykańskiej platformie handlu elektronicznego.

W tym przypadku Amazon ponownie ustala własne warunki i wykorzystuje swoją dominację jako główny sprzedawca i wydawca w USA, aby przełamać normy branżowe. Ale zamiast obniżać ceny dla klientów, co zapewne przyniosło publiczną przychylność Amazonowi w walce z Apple i głównymi wydawcami książek dziesięć lat temu, firma wstrzymuje książki z bibliotek. Są to często niedofinansowane instytucje publiczne, których celem jest zapewnienie dostępu do wiedzy i zasobów dzieciom, osobom ubogim i bezdomnym. Ale dla Amazona najwyraźniej istnieje lepsza oferta, pozostawiając użytkowników bibliotek w potrzebie.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Nowa aktualizacja Gran Turismo 7 w zabawny sposób łamie zasady fizyki

Gran Turismo 7 deweloper Polyphony Digital wypuściło dużą aktualizację do symulatora wyścigów w środę, udostępniając „zaktualizowany model symulacji fizyki” ...

OpenAI ogłasza SearchGPT, swoją wyszukiwarkę opartą na sztucznej inteligencji

OtwórzAI ogłasza długo oczekiwane wejście na rynek wyszukiwarek, WyszukajGPToparta na sztucznej inteligencji wyszukiwarka z dostępem do informacji w czasie rzeczywistym w całym internecie.Wyszukiwarka...

X ujawnia incydent bezpieczeństwa, który spowodował, że Twoje „prywatne” polubienia stały się publiczne

Xserwis społecznościowy Elona Muska, wcześniej znany jako Twitter, niedawno wprowadzono zmianę, która sprawiła, że ​​polubienia stały się prywatnetak aby tylko właściciel konta mógł...
Advertisment