Amazon chce zmapować Twój dom, więc kupił iRobot


Kiedy na początku lata rozmawiałem z Colinem Anglem z firmy iRobot, powiedział, że iRobot OS — najnowszy system operacyjny do robotów odkurzających i mopów — zapewni robotom domowym głębsze zrozumienie swojego domu i swoich nawyków. Nabiera to zupełnie nowego znaczenia dzięki dzisiejszym wiadomościom, które Amazon kupił iRobota za 1,7 miliarda dolarów.

Z perspektywy inteligentnego domu wydaje się jasne, że Amazon chce iRobot dla map, które generuje, aby zapewnić mu głębokie zrozumienie naszych domów. Firma próżniowa posiada szczegółową wiedzę na temat naszych planów pięter i, co najważniejsze, ich zmian. Wie, gdzie jest twoja kuchnia, które są pokoje twoich dzieci, gdzie jest twoja sofa (i jak nowa jest) i czy niedawno zamieniłeś pokój gościnny w żłobek.

Ten rodzaj danych jest cyfrowym złotem dla firmy, której głównym celem jest sprzedaż większej ilości rzeczy. Chociaż interesuje mnie, w jaki sposób Amazon może wykorzystać technologię iRobot do poprawy swoich ambicji związanych z inteligentnym domem, wiele osób ma rację, jeśli chodzi o konsekwencje dla prywatności. Ludzie chcą, aby automatyka domowa działała lepiej, ale nie chcą rezygnować z intymnych szczegółów ich życia dla większej wygody.

To zagadka w świecie technologii, ale w naszych domach jest to o wiele bardziej osobiste. Amazona historia udostępniania danych oddziałom policji poprzez swoją spółkę zależną Ring, w połączeniu z inteligentnymi głośnikami Echo „zawsze słuchającymi (dla słowa budzenia)”, a teraz dokładną znajomością planu piętra, dają mu całkiem kompletny obraz Twojego codziennego życia.

Reklama

Roomba j7 ma przednią kamerę zasilaną sztuczną inteligencją, która może identyfikować obiekty w domu.

Każda z podłączonych robotów Roomba firmy iRobot odkurza i mopuje wiele razy w tygodniu po domach, mapując i ponownie mapując przestrzenie. W swoim najnowszym modelu j7, iRobot dodał przednią kamerę zasilaną sztuczną inteligencją, która według Angle’a wykryła ponad 43 miliony obiektów w domach ludzi. Inne modele mają kamerę o niskiej rozdzielczości, która jest skierowana na sufit w celu nawigacji.

Wszystko to sprawia, że ​​prawdopodobnie ten zakup nie dotyczy robotyki; gdyby tego chciał Amazon, kupiłby iRobot lata temu. Zamiast tego prawdopodobnie odebrał firmę (dla względnej okazji — iRobot właśnie zgłosił 30-procentowy spadek przychodów w obliczu rosnąca konkurencja), aby dokładnie przyjrzeć się wnętrzom naszych domów. Czemu? Ponieważ znajomość planu piętra zapewnia kontekst. A w inteligentnym domu, w którym Amazon gra główną rolę, kontekst jest królem.

„Naprawdę wierzymy w inteligencję otoczenia — środowisko, w którym Twoje urządzenia są splecione ze sobą przez sztuczną inteligencję, dzięki czemu mogą zaoferować znacznie więcej niż jakiekolwiek urządzenie może zrobić samodzielnie” – powiedziała mi Marja Koopmans, dyrektor inteligentnego domu Alexa. wywiad w zeszłym miesiącu. Inteligencja otoczenia wymaga do działania wielu punktów danych. Dzięki szczegółowym mapom naszych domów i możliwości bezpośredniej komunikacji z bardziej inteligentnymi urządzeniami domowymi gdy nadejdzie Sprawawizja Amazona dotycząca inteligencji otoczenia w inteligentnym domu nagle staje się o wiele bardziej osiągalna.

Astro — Amazonka „kochany” domowy bot — prawdopodobnie była próbą zdobycia tych danych. Robot ma dobre możliwości mapowania, zasilany czujnikami i kamerami, które pozwalają mu wiedzieć wszystko, od lokalizacji lodówki do pomieszczenia, w którym aktualnie się znajdujesz. Oczywiście Amazon miał już możliwość robienia tego, co robi iRobot. Ale za tysiąc dolarów i przy ograniczonych możliwościach (nie może odkurzyć twojego domu) i bez ogólnej daty wydania, Astro nie otrzyma w najbliższym czasie tych informacji dla Amazona.

Robot Astro firmy Amazon jest w stanie mapować Twój dom.

Ring’s Always Home Cam ma podobne możliwości mapowania, dzięki czemu latająca kamera może bezpiecznie poruszać się po domu. Ten produkt ma większy zasięg niż Astro, ponieważ kosztuje tylko 250 USD i ma bardzo wyraźny nacisk na bezpieczeństwo. Ale nadal nie można go kupić.

Zatem to, co iRobot wnosi do Amazon, to kontekst na dużą skalę. Jak Angle powiedział mi w maju: „Barierą na następnym poziomie sztucznej inteligencji w robotyce nie jest lepsza sztuczna inteligencja. To kontekst” — mówi Angle. „Od dekady jesteśmy w stanie zrozumieć wypowiedź „idź do kuchni i przynieś mi piwo”. Ale jeśli nie wiem, gdzie jest kuchnia, nie wiem, gdzie jest lodówka i nie wiem, jak wygląda piwo, to naprawdę nie ma znaczenia, że ​​rozumiem twoje słowa. iRobot OS zapewnia część tego kontekstu, a ponieważ jest oparty na chmurze, może łatwo udostępniać informacje innym urządzeniom. (Obecnie użytkownicy mogą zrezygnować z funkcji inteligentnych map robota Roomba, która przechowuje dane map i udostępnia je między urządzeniami iRobot).

Widok mapy Roomby j7 i możliwości kamery zasilanej sztuczną inteligencją.

Dzięki kontekstowi inteligentny dom staje się mądrzejszy; urządzenia mogą działać lepiej i współpracować bez konieczności programowania ich przez właściciela domu lub nakłaniania go do tego. Angle posłużył się przykładem podłączonego oczyszczacza powietrza (iRobot, czyli teraz Amazon, jest właścicielem Oczyszczacze powietrza Aeris). Oczyszczacz powietrza mógł automatycznie wiedzieć, w którym pomieszczeniu się znajdował, korzystając z chmury iRobot OS. “Byłoby [know] ‘Jestem w kuchni. Można robić więcej hałasu. A tu jest wiele źródeł zanieczyszczeń”. W porównaniu z jego rolą w sypialni, która byłaby inna” – mówi Angle.

Amazon jest teraz właścicielem czterech marek inteligentnych domów (oprócz platformy Alexa, zakotwiczonej przez inteligentne głośniki i inteligentne wyświetlacze Echo): firmę Ring, firmę zajmującą się bezpieczeństwem w domu, firmę Blink i pionierów sieci Wi-Fi, Eero. Dodaj iRobot, a Amazon ma wiele elementów potrzebnych do stworzenia prawie czującego inteligentnego domu, takiego, który może przewidzieć, czego chcesz, i zrobić to bez pytania. To jest coś, co Amazon już zaczął robić dzięki funkcji Przeczucia.

Ale zaufanie konsumentów jest główną przeszkodą. Amazon będzie musiał zrobić o wiele więcej, aby udowodnić, że jest godny tego rodzaju nieskrępowanego dostępu do Twojego domu. Dzisiaj dla wielu osób większa wygoda po prostu nie jest warta kompromisu.

Fotografia Jennifer Pattison Tuohy / The VergeSource link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

MSI prezentuje karty graficzne GeForce RTX 4060 Gaming X i Ventus 2X

MSI na targach Computex 2023 zaprezentowało swoją nadchodzącą kartę graficzną GeForce RTX 4060 Gaming X. RTX 4060 jest już zapowiedziany, dlatego firma...

Hashflaga WWDC23 jest już dostępna na Twitterze

Już tylko kilka dni dzieli nas od WWDC 2023, które rozpocznie się 5 czerwca od wielkiego przemówienia otwierającego. Gdy firma przygotowuje się...

HYTE Nexus Portal NP50 integruje zarządzanie chłodzeniem, oświetleniem i akustyką w jednym urządzeniu

Nexus Portal NP50 firmy HYTE to nie tylko wentylator i kontroler oświetlenia. Jest to w pełni zintegrowane urządzenie zasilane procesorem ARM, które...
Advertisment