Akcja Acolyte rozgrywa się w High Republic z Gwiezdnych Wojen – oto, co to oznacza


Akolita jest najnowsza seria Gwiezdnych Wojen Do wystartować w Disney Plus. W odróżnieniu od poprzednich serii, jak np Ahsoki (Po Powrót Jedi) I Andor (zanim Nowa nadzieja), dzieje się to w wyjątkowa i w dużej mierze niezbadana epoka galaktyki Gwiezdnych Wojen (przynajmniej w akcji na żywo). Stworzony przez Leslye Headland, samozwańczą fankę Gwiezdnych Wojen, z Lee Jung-jae, Amandla Stenberg i Carrie-Anne Moss w rolach głównych. Akolita ma być jak najbardziej przyjazny nowym widzom.

To powiedziawszy, jest kilka pytań, które widzowie mogą mieć przed premierą dwuczęściowego serialu, a my mamy na nie odpowiedzi!

Czym jest Wysoka Republika?

Uruchomiony w styczniu 2021 r., Wysoka Republika zaczynała jako subfranczyza inicjatywa wydawnicza Lucasfilm, oparta na różnorodnych opowiadaniach, powieściach i komiksach. Nazwane na cześć epoki galaktycznej historii wszechświata, która wyznacza względny kulturowy i polityczny szczyt dla Republiki w ogóle, a konkretnie dla Jedi, historie osadzone w Erze Wysokiej Republiki mają miejsce pomiędzy 500 a 100 lat przed wydarzeniami z dziewięć filmów składających się na kinową sagę Skywalkerów. Dla każdego, kto zna epoki Starej Republiki dzięki serii niezwykle popularnych gier wideo osadzonych w tamtej epoce, Era Wysokiej Republiki przypada dokładnie pomiędzy tym czasem a czasem „głównych” filmów.

Historie zazwyczaj stanowią kronikę konfliktu pomiędzy Jedi a Nihilem, grupą bezwzględnych kosmicznych piratów, którzy wykorzystują swoją tajemną wiedzę na temat podróży nadprzestrzennych do przeprowadzania niszczycielskich ataków na Republikę. Ale jedną z rzeczy, która odróżnia High Republic od podobnych wysiłków wydawniczych charakterystycznych dla epoki, jest jej szeroki zakres. Dzięki historiom opowiadanym we wszystkim, od książek dla młodych czytelników, przez powieści dla młodych czytelników, po tradycyjne powieści dla dorosłych, od komiksów po słuchowiska, dostępne są różne odcienie i smaki dla najróżniejszych gustów. Nihil to nie jedyne zagrożenie stojące przed galaktyką, które obejmuje także Dregniry – gatunek mięsożernych, czujących roślin – a także kulty składające się z innych użytkowników Mocy niebędących Jedi. Jedi radzący sobie z zagrożeniem ze strony Nihil w epoce dobrobytu stanowią narracyjny szkielet subfranczyzy, ale nawet w obliczu krótkiego istnienia Wysokiej Republiki jako inicjatywy opowiadania historii, sama ilość i szerokość opublikowanych historii stwarza wiele zakamarków do zwiedzania.

Kiedy rozgrywa się akcja Akolity?

Reklama

Zdjęcie: Lucasfilm

Akolita przedstawia pierwszą ekranową wyprawę do Ery Wysokiej Republiki. Wyznacza także najnowszy moment w epoce Wysokiej Republiki – czyli moment najbliższy wcześniej ustalonym wydarzeniom z filmów. Konkretnie, Akolita Akcja rozgrywa się około 100 lat przed powstaniem Cesarstwa, co oznacza koniec ery Wysokiej Republiki.

Ten punkt na osi czasu jest w dużym stopniu zamierzony. Według showrunnera Leslye Headlanda„Jeśli w Gwiezdnych Wojnach chodzi o słabszego w porównaniu z instytucją, [in The Acolyte] Jedi są instytucją. Bardzo podobała mi się fabuła, w której Jedi byli u szczytu swojej potęgi – i nie mam na myśli tego Widmowe zagrożenie, ponieważ w tym momencie w Senacie jest Lord Sithów, którego nie zauważają. Headland wyraża także chęć zbadania, „co poszło nie tak”, co doprowadziło Zakon Jedi z wyżyn Wysokiej Republiki do widocznej stagnacji i ignorancji podczas trylogii prequelw którym Jedi zostają oszukani, by pomóc sobie w upadku przez zagrożenie czające się tuż pod ich zbiorowymi nosami.

Ustawienie Akolita u schyłku świetności Jedi ma zatem kluczowe znaczenie dla tego badania. Pozwala Headland i jej zespołowi na osiągnięcie punktu chronologicznego najbliższego prequelom, wytyczenie możliwie najbardziej bezpośredniej linii od Jedi w zenicie do Jedi w najgorszym momencie.

W tym celu warto również zauważyć, że Jedi z Wysokiej Republiki na swój sposób różnią się nieco od Jedi z trylogii prequel. Niektóre różnice są po prostu estetyczne; Oprócz „typowego” wyglądu prostych szat, podobnych do tych noszonych przez rolników wilgoci i pustynnych pustelników, Jedi Wysokiej Republiki noszą także bardziej olśniewające szaty wyjściowe w połyskującej bieli i złocie. Ich miecze świetlne są bardziej ozdobne (a czasami bardziej biczowaty), z wyraźnymi fizycznymi rękojeściami i noszone są w skórzanych kaburach, a nie po prostu zwisają z pasów. Strój misyjny Jedi Wysokiej Republiki obejmuje skórzane rękawice i zbroję.

Ale różnice sięgają głębiej. Chociaż Jedi z Wysokiej Republiki nadal nauczają o niebezpieczeństwach związanych z przywiązaniem, w mniejszym stopniu przypominają żyjących w celibacie mnichów z ery prequeli. Pomiędzy Jedi istnieją głębokie przyjaźnie, a nawet, w co najmniej jednym przypadku, fizyczna intymność (na co wciąż patrzy się z dezaprobatą, ale nikt nie został z tego powodu wyrzucony z Zakonu Jedi). Wydaje się, że Jedi Wysokiej Republiki również mają głębsze zrozumienie Mocy, a niektórzy Jedi poświęcają się badaniu określonych aspektów lub umiejętności związanych z Mocą, takich jak medytacja bojowa lub zdolność wzmacniania więzi Mocy pomiędzy grupą Jedi . Można to zobaczyć w Akolita poprzez Indarę Carrie-Anne Moss, Jedi biegłą w czymś podobnym do kung fu wspomaganego Mocą.

Wszystko to ma na celu podkreślenie różnicy pomiędzy Jedi Wysokiej Republiki a bardziej znanymi Jedi z sagi Skywalker. To z kolei podkreśla kwestię, którą Headland chętnie zgłębia, a przede wszystkim to, co spowodowało pojawienie się tych różnic.

A co z Sithami? Gdzie oni są w czasach Wysokiej Republiki?

Lord Sithów w Star Wars: Visions dzierży obrotowy miecz świetlny

Zdjęcie: Disney Plus/Lucasfilm

Ta odpowiedź jest nieco bardziej… skomplikowana. W Widmowe zagrożenie, członek rady Jedi Ki-Adi-Mundi (Jedi stożek) mówi Qui-Gon Jinnowi, że Sithowie wymarli „od tysiąclecia”. Oznaczałoby to, że Sithowie nie mogli się w to wczuć Akolita, biorąc pod uwagę, że miało to miejsce zaledwie 100 lat przed złożeniem oświadczenia przez Ki-Adi-Mundiego, czyli jeszcze w ciągu tego tysiąclecia. Ale oczywiście Ki-Adi-Mundi jest zło. Myli się, zanim jeszcze wypowie słowa; publiczność widziała już walkę Qui-Gona z Darthem Maulem na piaskach Tatooine i publiczność już wie, że Darth Maul jest Sithem, nawet jeśli Jedi tego nie wiedzą. I oczywiście cała sprawa Sithów to „Zasada dwóch”, zgodnie z którą grupa mistrzów i uczniów utrzymuje całe przedstawienie Sithów w działaniu, szczególnie z cienia.

Zatem drzwi z pewnością są otwarte dla pojawienia się Sithów Akolita (jak to się wydaje w pierwszych dwóch odcinkach), aczkolwiek w subtelny sposób (co i tak doprowadziłoby Ki-Adi-Mundiego do złożenia błędnej deklaracji i uniknięcia wyśmiania w salach rady). Headland porównał Sithów z tej epoki do… Welociraptor dla Jedi: „Jakby to była rzecz, o której słyszałem, ale nie jest to rzecz, z którą kiedykolwiek pomyślałbyś, że będziesz wchodził w interakcję”. Czas pokaże, czy są głównymi antagonistami, a jeśli tak, to w jaki sposób udaje im się utrzymać status wymarłych istot z mitów i legend.

Coś jeszcze musisz wiedzieć?

Mistrz Jedi Kelnacca (Joonas Suotamo) spoglądający w dół na las

Zdjęcie: Lucasfilm

Szczerze mówiąc, niezupełnie. Wszyscy zaangażowani bardzo na to nalegali Akolita nie jest serialem wymagającym pracy domowej. Jest przeznaczona dla każdego, kto chociaż przelotnie zna Gwiezdne Wojny, aby mógł ją pobrać i cieszyć się nią.

Jedną rzeczą wartą odnotowania jest obecność Vernestry Rwoh, jedynego wymienionego członka obsady, który jak dotąd pojawił się w Wysokiej Republice. Vernestra, cudowna nastolatka Jedi, kilkakrotnie pojawiała się w wydawnictwach. Ale jak AkolitaAkcja rozgrywa się na osi czasu Wysokiej Republiki, a jej pojawienie się w serialu następuje później na jej osobistej osi czasu, gdy ma ponad 100 lat. W rezultacie, choć imię będzie znane czytelnikom Wysokiej Republiki, nawet oni będą mogli się o niej wiele dowiedzieć wraz z nowicjuszami.

Także każdy, kto widział Powrót Jedi wie, że Yoda w chwili śmierci ma ponad 900 lat, co oznacza, że ​​był bardzo aktywny w epoce Wysokiej Republiki. Nie ma jednak jeszcze informacji, czy się pojawi Akolita.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Meze Audio przedstawia uniwersalne słuchawki douszne ALBA z adapterem USB-C

Meze Audio rozszerzyło swoją imponującą ofertę słuchawek o ALBA, nowy model douszny klasy podstawowej. Estetycznie wyrafinowane, z pięknym białym wykończeniem, nowe słuchawki...

W najbliższym czasie korzystanie z RCS w wersji beta systemu iOS 18 może nie być możliwe

Jak ogłosił Apple na konferencji WWDC 2024, iOS 18 oficjalnie zapewnia obsługę RCS – lub Rich Communication Services – na iPhone’a. Jednakże,...

Studio gier współzałożone przez Dr Disrespecta „natychmiast” kończy współpracę ze streamerem

Midnight Society, studio gier, którego współzałożycielem jest Dr Disrespect, zakończyło współpracę ze streamerem. W poście na X, – napisało studio że w...
Advertisment