Adobe skarciło za udostępnianie obrazów w stylu Ansela Adamsa generowanych przez sztuczną inteligencję


W ten weekend Adobe znalazło się w trudnej sytuacji po tym, jak majątek Ansela Adamsa publicznie skarcił firmę za sprzedaż generatywnych imitacji AI prac zmarłego fotografa. W piątek posiadłość Adamsów wysłał zrzut ekranu do wątków pokazywanie obrazów wygenerowanych przez sztuczną inteligencję dostępnych w Adobe Stock i oznaczonych jako „w stylu Ansela Adamsa”, informując Adobe, że „oficjalnie byliśmy zdenerwowani takim zachowaniem”.

Chociaż firma Adobe zezwala na hostowanie i sprzedaż obrazów wygenerowanych przez sztuczną inteligencję na swojej platformie obrazów stockowych, użytkownicy muszą posiadać odpowiednie prawa lub własność do przesyłanych treści. Adobe Stocka Warunki współtwórcy w szczególności zabrania treści „tworzonych przy użyciu podpowiedzi zawierających nazwiska innych artystów lub utworzonych przy użyciu podpowiedzi mających w inny sposób kopiować innego artystę”.

Firma Adobe odpowiedziała na wezwanie, twierdząc, że usunęła obraźliwe treści i wysłała prywatną wiadomość do majątku Adamsów, aby skontaktować się bezpośrednio w przyszłości. Zarząd Adamsów stwierdził jednak, że od sierpnia 2023 r. wielokrotnie kontaktował się bezpośrednio z Adobe.

„Zakładając, że chcesz być traktowany poważnie w związku z: swoim rzekomym zaangażowaniem w etyczną, odpowiedzialną sztuczną inteligencję, okazując jednocześnie szacunek społeczności kreatywnej, zachęcamy Cię do aktywnego reagowania na skargi takie jak nasza i zaprzestania nakładania ciężaru na poszczególnych artystów/artystów Estates do ciągłego nadzorowania naszej własności intelektualnej na Twojej platformie i na Twoich warunkach” – powiedział Adams Estate na Wątkach. „Nadszedł czas, aby przestać marnować zasoby, które nie należą do ciebie”.

Wiceprezes Adobe Stock, Matthew Smith, powiedział wcześniej Krawędź że firma zazwyczaj moderuje wszystkie zasoby Adobe Stock „pozyskane w ramach crowdsourcingu”, zanim zostaną one udostępnione klientom, stosując „różne” metody, w tym „doświadczony zespół moderatorów przeglądających zgłoszenia”. Według Smitha od stycznia 2024 r. najsilniejszym działaniem, jakie firma może podjąć w celu egzekwowania zasad platformy, jest blokowanie użytkowników Adobe Stock, którzy je naruszają.

„Nie mamy problemu z tym, że ktokolwiek czerpie inspirację z fotografii firmy Ansel, jednak zdecydowanie sprzeciwiamy się nieuprawnionemu używaniu jego nazwiska do sprzedaży wszelkiego rodzaju produktów”

Reklama

„Nie mamy problemu, jeśli ktoś inspiruje się fotografią firmy Ansel” – – stwierdziła posiadłość Adamsów. „Zdecydowanie sprzeciwiamy się jednak nieuprawnionemu używaniu jego nazwiska do sprzedaży wszelkiego rodzaju produktów, w tym produktów cyfrowych, w tym produktów generowanych przez sztuczną inteligencję – niezależnie od tego, czy jego nazwisko zostało użyte po stronie wejściowej, czy też dany model został został przeszkolony w zakresie swojej pracy.”

– powiedział Bassil Elkadi, dyrektor ds. komunikacji i public relations w firmie Adobe Krawędź że Adobe „aktywnie kontaktuje się w tej sprawie z Anselem Adamsem” oraz że „podjęto odpowiednie kroki, ponieważ użytkownik naruszył warunki Stock”. Od tego czasu majątek Adamsów podziękował firmie Adobe za usunięcie obrazów i stwierdził, że spodziewa się, że „tym razem się utrzyma”.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

W najbliższym czasie korzystanie z RCS w wersji beta systemu iOS 18 może nie być możliwe

Jak ogłosił Apple na konferencji WWDC 2024, iOS 18 oficjalnie zapewnia obsługę RCS – lub Rich Communication Services – na iPhone’a. Jednakże,...

Studio gier współzałożone przez Dr Disrespecta „natychmiast” kończy współpracę ze streamerem

Midnight Society, studio gier, którego współzałożycielem jest Dr Disrespect, zakończyło współpracę ze streamerem. W poście na X, – napisało studio że w...

Avid Pro Tools zapewnia obsługę ARA 2 dla rozwiązań iZotope, Synchro Arts i Sound Radix oraz nowe wtyczki MIDI

Firma Avid ogłosiła aktualizację oprogramowania do produkcji dźwięku Pro Tools, która wprowadza obsługę ARA 2 dla rozwiązań firm iZotope, Synchro Arts i Sound...
Advertisment