Administratorom polecono podjąć działania w związku z wadami platformy F5 Big-IP


Dwie niedawno odkryte luki w platformie dostarczania aplikacji i bezpieczeństwa F5 Networks Big-IP są obecnie łączone i wykorzystywane przez cyberprzestępców, narażając na ryzyko tysiące użytkowników popularnej rodziny produktów.

Platforma została wprowadzona po raz pierwszy w 1997 r. i od tego czasu została rozszerzona szereg usług sieciowych i bezpieczeństwa obejmujący takie obszary, jak równoważenie obciążenia, odciążanie SSL, zapory aplikacji internetowych (WAF) i przyspieszanie aplikacji.

Dwie wady platformy – oznaczone oznaczeniami CVE-2023-46747 i CVE-2023-46748 – zostały ujawnione pod koniec października.

Pierwszy z nich to luka w zabezpieczeniach umożliwiająca nieuwierzytelnione zdalne wykonanie kodu (RCE) w narzędziu konfiguracyjnym Big-IP. W tych elementach rodziny produktów, do których się odnosi, ma wynik CVSSv3 wynoszący 9,8 i ma krytyczną wagę.

Drugi to luka w zabezpieczeniach umożliwiająca uwierzytelnienie polegające na wstrzyknięciu SQL, również w narzędziu konfiguracyjnym. W tych elementach rodziny produktów, których dotyczy, ma on wynik CVSSv3 na poziomie 8,8 i jest bardzo poważny.

Więcej szczegółów na temat zagrożonych elementów oraz dostępnych poprawek można znaleźć w powiązanych poradnikach, które zawierają również wytyczne dotyczące środków łagodzących i wskaźników naruszenia (IoC).

Reklama

W aktualizacji opublikowanej na początku tego tygodnia F5 stwierdziło, że obserwuje obecnie wykorzystywanie łańcucha luk w zabezpieczeniach w środowisku naturalnym.

„Informacje te opierają się na dowodach, które F5 zaobserwowała na temat skompromitowanych urządzeń, które wydają się być wiarygodnymi wskaźnikami” – zauważyła organizacja w swoich poradnikach.

„Należy pamiętać, że nie wszystkie wykorzystywane systemy mogą wykazywać te same wskaźniki i rzeczywiście doświadczony atakujący może być w stanie usunąć ślady swojej pracy. Nie można udowodnić, że bezpieczeństwo urządzenia nie zostało naruszone; jeśli istnieje jakakolwiek niepewność, należy uznać, że urządzenie zostało naruszone.”

Dalsze szczegóły techniczne luk zostały już opublikowane przez badaczy, którzy jako pierwsi zgłosili te luki, Michaela Webera i Thomasa Hendricksona z Praetorian, specjalistę ds. testów penetracyjnych i bezpieczeństwa ofensywnego. Udostępniono również weryfikację koncepcji (PoC), więc prawdopodobne jest, że w nadchodzących dniach wykorzystanie może zacząć się nasilać.

Colin Little, inżynier bezpieczeństwa w Dośrodkowydostawca usług wykrywania zagrożeń wspieranych przez sztuczną inteligencję, stwierdził, że fakt, że w dalszym ciągu wykrywane są poważne luki w zabezpieczeniach platform krytycznych, takich jak moduły równoważenia obciążenia, byłby źródłem frustracji ich użytkowników.

„Luki są ze sobą nieusuwalnie powiązane, jedna wymaga uwierzytelnienia, a druga obejścia uwierzytelnienia. Są one również obecne w tym samym narzędziu, co ujawnia strasznie miękkie dno i prawdopodobnie pewne zaniedbania lub niedopatrzenia w cyklu życia rozwoju” – powiedział.

„Wykwalifikowany atakujący może usunąć ślady swojej pracy i nie jest w stanie udowodnić, że urządzenie nie zostało naruszone. Fakty te są rzadkie i być może wyjątkowe, gdy patrzy się na nie wyłącznie, i absolutnie wyjątkowe, gdy patrzy się na nie łącznie. „Założenie naruszenia” nadaje zupełnie nowe znaczenie, gdy producent stwierdza to w swojej oficjalnej dokumentacji swojego produktu.

Little dodał: „Jeśli nie jest dostępna poprawiona wersja, wydaje się, że środki zaradcze dla CVE-2023-46747 obejmują złożony skrypt pełen ostrzeżeń, takich jak „nie można instalować w tej wersji” i „zachowuj szczególną ostrożność podczas edytowania tej sekcji… ‘. Łagodzenie wydaje się chaotyczne, a F5 w dużym stopniu polega na umiejętnościach administratora systemu przy ich stosowaniu.”Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

NVIDIA świętuje 500 gier i aplikacji dzięki technologiom DLSS i RTX

Firma NVIDIA ogłosiła dziś ważny kamień milowy w postaci udostępnienia 500 gier i aplikacji wykorzystujących technologię NVIDIA RTX, rewolucyjny zestaw technologii graficznych do...

Przewodnik po lokalizacjach Medalionów Towarzystwa w Fortnite Rozdział 5

Medaliony Towarzystwa są nowym elementem Fortnite jak w Rozdziale 5 Sezonu 1. Te przedmioty wzmacniające tarcze są trudne do złapania...

ExpressVPN jest teraz dostępny dla Apple TV

Jednym z głównych zastosowań VPN jest oglądanie treści zablokowanych regionalnie, ale do niedawna nie można było z nich korzystać na Apple TV. ...
Advertisment