20 lat Gmaila – The Verge


Kiedy Gmail został uruchomiony z głupi komunikat prasowy 20 lat temu w przyszłym tygodniu wielu uważało, że to mistyfikacja. Usługa obiecywała gigantyczną pojemność 1 gigabajta, co stanowiło nadmierną ilość w epoce 15-megabajtowych skrzynek odbiorczych. Twierdził, że jest całkowicie darmowy w czasach, gdy wiele skrzynek odbiorczych było płatnych. No i była data: nabożeństwo ogłoszono w Prima Aprilis, zwiastując jakiś żart.

Ale wkrótce zaczęły pojawiać się zaproszenia do bardzo prawdziwej wersji beta Gmaila — i stały się one koniecznością dla pewnego rodzaju zaznajomionych z technologią fanów. W moim kujonskim liceum posiadanie takiego było najszybszą przepustką do fajnego stolika dla dzieci. Pamiętam, że próbowałem sam coś wyśledzić. Nie wiedziałam, czy naprawdę potrzebuję Gmaila, ale wszyscy moi koledzy z klasy mówili, że Gmail zmieni moje życie na zawsze.

Nastolatki są notorycznie dramatyczne, ale Gmail zrewolucjonizował pocztę elektroniczną. Zmieniło to możliwości naszych skrzynek odbiorczych i stało się centralną częścią naszej tożsamości online. Z usługi tej korzysta obecnie około 1,2 miliarda użytkowników, co stanowi około 1/7 światowej populacji, a obecnie korzystanie z Internetu jest praktycznie koniecznością. Często wydaje się, że Gmail zawsze tu był i zawsze będzie.

Ale 20 lat później nie znam nikogo, kto miałby ochotę otworzyć Gmaila. Zarządzanie skrzynką odbiorczą jest często zadaniem, a inne aplikacje do przesyłania wiadomości, takie jak Slack i WhatsApp, zdominowały sposób, w jaki komunikujemy się online. To, co kiedyś było narzędziem zmieniającym zasady gry, czasami sprawia wrażenie, jakby zostało odsunięte na bok. Czy za kolejne 20 lat Gmail nadal będzie tak ważny w naszym życiu? A może to – i e-mail – będzie już przeszłością?

To, co większość ludzi najbardziej pamięta z premiery Gmaila, to bezpłatne miejsce na dane. Google zapamiętuje wyszukiwanie.

„Jeśli pomyślisz o propozycji wartości, którą Gmail przedstawił na początku, chodziło o błyskawiczne wyszukiwanie” – mówi Ilya Brown, wiceprezes Google ds. Gmaila. Brown mówi, że ludzie byli zmęczeni zarządzaniem pocztą e-mail. Spam był wszędzie, a pamięć w skrzynce odbiorczej była niewielka. Ciągle trzeba było usuwać e-maile, aby zrobić miejsce na nowe. Gigantyczny limit miejsca w Gmailu rozwiązał ten problem.

Reklama

Ale rozwiązanie Gmaila wprowadziło także nowy problem: teraz masz zdecydowanie za dużo e-maili. I tu z pomocą przychodzą możliwości wyszukiwania Google. Jeśli nigdy nie usuwasz e-maili, szybkie i niezawodne wyszukiwanie jest koniecznością.

Jeśli nigdy nie usuwasz e-maili, szybkie i niezawodne wyszukiwanie jest koniecznością

Z czasem Google udoskonaliło formułę Gmaila. W 2008 roku Google wprowadził motywy, dzięki którym skrzynka odbiorcza Gmaila stała się znacznie bardziej fantazyjna niż u konkurencji. (Od tego czasu jesteśmy kumplami z małym, pijącym herbatę liskiem.) Otrzymujesz teraz 15 GB bezpłatnej przestrzeni dyskowej. Gmail stał się mobilny w połowie 2000 roku. Firma Google wprowadziła także mniejsze zmiany, takie jak dodanie priorytetów e-maili, inteligentnych odpowiedzi, kart podsumowań i przycisku umożliwiającego jedno kliknięcie anulowanie subskrypcji biuletynu, na który na pewno nie pamiętasz, jak się rejestrowałeś.

Nawet po wszystkich zmianach Gmail działa w dużej mierze tak samo. (Chociaż gwarantuję, jeśli spojrzysz na stare zdjęcie Gmailabędziesz zaskoczony, jak bardzo ma Może to mieć związek z tym, jak niewiele dużych lub destrukcyjnych zmian dokonano w ciągu minionych lat. W chwili premiery Google mógł dowolnie modyfikować formułę poczty e-mail. Od kilkudziesięciu lat firma musi uważać, aby tego nie robić zakłócać najczęściej używaną usługę e-mail na świecie.

„To, co traktujemy bardzo poważnie, to budowanie z myślą o rzeczach, które [Gmail users] potrzebujemy” – mówi Maria Fernandez Guajardo, starszy dyrektor i menedżer produktu Gmail. Z produktem takim jak Gmail wiążą się duże oczekiwania co do niezawodności. Chociaż Google chętnie eksperymentuje, firma musi zachować szczególną ostrożność przy wdrażaniu nowych funkcji i wyjaśnianiu, jaki będą one miały wpływ na produkt.

W połowie 2000 roku firma Google wprowadziła Gmaila na urządzenia mobilne.
Zdjęcie: Fabian Sommer / Picture Alliance za pośrednictwem Getty Images

Być może dlatego Google wprowadził tak niewiele poważnych zmian na przestrzeni lat. Mimo że komunikacja online uległa przyspieszeniu dzięki DM, czatom grupowym i firmowym narzędziom do przesyłania wiadomości, większość z nich miała miejsce w Gmailu lub poza nim. E-mail nadal ma swoje miejsce, ale nie jest już głównym sposobem komunikacji. Kiedyś zostawiałem Gmaila otwartego w przeglądarce, aby rozmawiać z przyjaciółmi i współpracownikami za pośrednictwem Gchata. Teraz mieszkam w Slacku z Gmailem na boku.

Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca na dane, aby nigdy nie musieć niczego usuwać, możesz prowadzić nieskończony zapis swojego życia. Paczki, rachunki, plany poprzednich podróży, wiadomości od bliskich, zdjęcia, spotkania, dokumenty — możesz po prostu je oznaczyć, zarchiwizować i wyszukać później.

Wiele z tego to szczątki, ale są w nich wymieszane wyjątkowe momenty. Kiedy w wieku dwudziestu lat przeprowadziłem się za granicę, utrzymywałem kontakt z rodzicami za pośrednictwem poczty elektronicznej. Teraz, kiedy ich już nie ma, jestem wdzięczny, że mam zapis tej miłości w moim Gmailu. Gdy szukam tych e-maili, mam wrażenie, jakbym przeniosła się w czasie. Zobaczyłem stare podania o staż w college’u i skrzywiłem się, przeglądając moje stare CV. Były tam głupie e-kartki od moich kumpli ze szkoły średniej. Najbardziej przerażający e-mail o rozstaniu z mojego pierwszego prawdziwego złamanego serca. Cały plan bitwy z przyjaciółmi, aby pokonać Ticketmastera Hamiltona bilety. Małe rzeczy, które teleportowały mnie w inne miejsce w moim życiu.

Wtedy i teraz.
Obraz: Google

Większość tej komunikacji odbywa się obecnie za pośrednictwem wiadomości tekstowych lub czatów w mediach społecznościowych – zdecentralizowanej sieci komunikacji, która ma być znacznie łatwiejsza do wykorzystania. Przeszukiwanie wiadomości prywatnych nie jest tak łatwe, jak przeglądanie skrzynki odbiorczej. Slack wymaga zapłaty, jeśli chcesz uzyskać dostęp do starszych wiadomości. Przewijanie moich czatów TikTok w celu znalezienia filmu przesłanego przez znajomego jest nudne, jeśli nie miało to miejsca w ciągu ostatniego dnia lub dwóch. Często mam ochotę robić zrzuty ekranu z rozmów, które chcę zapamiętać – tylko po to, by zgubić się w rolce z aparatu. Możliwości Gmaila w zakresie archiwizacji są nadal niezrównane.

Ponieważ Gmail stał się zbyt powolny do codziennej komunikacji, e-mail stał się „oficjalnym” kanałem komunikacji — miejscem, w którym można przeszukiwać i namacalne zapisy rzeczy. To odebrało zabawę. Musiałem stworzyć dopięty adres e-mail, ponieważ mój licealny był zbyt krępujący. Często nowi rodzice twórz e-maile Dla ich nowonarodzone dziecizarówno w celu zabezpieczenia adresu, jak i jako rodzaj cyfrowej książeczki dla dzieci.

Gmail jest jak paszport do Internetu

„Zdecydowanie zdajemy sobie sprawę, że Gmail jest prawie jak tożsamość. To prawie tak, jakby był przedstawicielem Ciebie w świecie zewnętrznym” – mówi Brown. „Jak możemy pomóc tożsamości ewoluować [Gmail] użytkowników w miarę upływu czasu? Nie mamy jeszcze rozwiązania, ale myślimy o tym.”

Gmail jest jak paszport do Internetu. Ilekroć tworzę nowe konto w witrynie lub usłudze, jest ono powiązane z moim Gmailem. Często pełni także funkcję mojej nazwy użytkownika. Mój Gmail to mój bilet do wszystkich aplikacji, opieki zdrowotnej, podatków i kont bankowych — całego mojego cyfrowego życia. Jeśli coś mnie odblokuje, idę do Gmaila, żeby do niego wrócić. Może nie jestem już podekscytowany otwieraniem Gmaila, ale moje hasło do Gmaila jest nadal najważniejsze w moim życiu.

Czasami budzę się i widzę 100 biuletynów i e-maili marketingowych i mam ochotę spalić to wszystko i zacząć od nowa ze spokojną, anonimową skrzynką odbiorczą. Prawda jest jednak taka, że ​​jest za dużo do stracenia. W ciągu 10 lat przeprowadzałem się cztery razy, ale mój e-mail pozostał ten sam. Codziennie mam znajomego, który niszczy jego konto w mediach społecznościowych, ale nikt nigdy nie wstaje i nie ogłasza, że ​​rezygnuje z poczty elektronicznej. (Czy Slack i TikTok w ogóle będą tu za 20 lat?) Wyobrażam sobie, jaki ból głowy wywołałoby założenie nowego adresu e-mail, umożliwienie wszyscy wiedzieć, i ludzie, którzy wpadliby w szczelinę. Nie ma wątpliwości, że Gmail przetrwa; mniej jestem pewien, jaki będzie mój związek z tym.

Google wydaje się być świadomy tej dychotomii, twierdząc, że chce uczynić pocztę e-mail mniej pracochłonną i wrzucić odrobinę tej początkowej radości z powrotem do skrzynki odbiorczej.

Nikt nigdy nie wstaje i nie ogłasza, że ​​rezygnuje z poczty elektronicznej

„Wiesz, chcemy pomyśleć o różnych zachwycających chwilach, które nie zawsze kojarzą się z samym e-mailem” – mówi Brown. „Czasami są to rzeczy, których nie musiałeś robić, lub rzeczy, które pomagają ci zrobić coś szybciej”.

Na przykład, jeśli wyślesz współpracownikowi e-mail w sprawie kawy, być może sztuczna inteligencja Gmaila wyświetli rekomendację lokalnej kawiarni i umieści ją w Twoim Kalendarzu Google. Dla mnie brzmi to jak przekształcenie Gmaila w osobistego asystenta lub bibliotekarza cyfrowego na całe życie. To wciąż jakaś forma zarządzania niekończącym się archiwum mojego życia, ale może właśnie tym jest teraz e-mail. Być może nie możemy wymyślić skrzynki odbiorczej na nowo — po prostu sprawić, by zarządzanie nią było mniej straszne.

Ale faktem jest, że w naszych skrzynkach odbiorczych panuje bałagan, bo w życiu jest bałagan. I choć wyobrażenie sobie nowych, powtarzalnych funkcji Gmaila może nie być tak zabawne jak przyszłość, w której rakiety lecą na Marsa, a błyskotliwe gadżety AI zastąpią smartfon, to jednak stanowią one wsparcie dla technologii, która od dawna odgrywa kluczową rolę w naszym życiu w Internecie. dziesięciolecia.

Gmail ma 20 lat i najprawdopodobniej będzie dostępny przez kolejne 20.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Uzyskaj ograniczoną czasowo zniżkę na ten wielourządzeniowy power bank za 199,99 USD

Grafenowy power bank Flash Pro Plus potrafi po trochu wszystkiego. Ma akumulator o pojemności 25 000 mAh, porty USB-C i USB-A, bezprzewodowe...

Próbkowanie Kioxia Najnowsza generacja UFS Ver. Wbudowane urządzenia pamięci Flash 4.0

Kioxia Corporation, światowy lider w dziedzinie rozwiązań pamięciowych, ogłosiła dzisiaj, że rozpoczęła próbkowanie najnowszej generacji pamięci Universal Flash Storage (UFS) wer. Urządzenia...

Czy Trubbish może być błyszczący w Pokémon Go?

Trubbish, Pokémon w worku na śmieci z Unovy, można znaleźć na wolności w Pokemon Go. Tak, Trubbish może się błyszczeć...
Advertisment