20 książek science fiction i fantasy, w których nie możemy się doczekać tego lata


ten inny letni sezon kinowy jest na nas. Niektóre z największych tegorocznych książek science fiction i fantasy trafią na półki w ciągu najbliższych czterech miesięcy, w tym nowe tytuły Kena Liu, Holly Black i Ruthanny Emrys. Co więcej, powszechnie znani pisarze z różnych gatunków, tacy jak Akil Kumarasamy, Megan Giddings i Georgi Gospodinov, powracają z nowymi drapieżnikami i świeżymi debiutami autorów.

Niezależnie od tego, czy szukasz szybkiego rozwiązania do pożerania w jeden weekend, czy epickiego tomu, który będziesz studiować miesiącami, oto 20 najlepszych książek science fiction i fantasy, które pojawią się w maju, czerwcu, lipcu i sierpniu 2022 roku.


Reklama

Zdjęcie: Flatiron Books

Elektra Jennifer Saint (3 maja)

Fani Madeline Miller cyrk i Margaret Atwood Penelopiada zostanie przyciągnięty do tego ponownego wyobrażenia Iliada który przybliża siostrzenicę Helen z Troi, Elektrę. To kolejna porywająca fantazja historyczna w stylu debiutanckiej powieści Sainta, Ariadnaale tym razem rozszerza uwagę o dwie dodatkowe kobiety: matkę Elektry, Klitajmestrę i kochankę jej ojca Agamemnona, Cassandrę.


Okładka The Immortal King Rao, przedstawiająca grupę nierównych, koncentrycznych kręgów i sylwetkę skierowaną do góry.

Zdjęcie: WW Norton

Niewielu byłych reporterów technologicznych Wall Street Journal napisało powieść science fiction, ale Vauhini Vara właśnie to zrobił dzięki tej oszałamiającej, pełnej niuansów książce o pamięci, kapitalizmie i zmianach klimatycznych. To historia dziecka z południowych Indii, które dorasta, by stać się najpotężniejszym człowiekiem na świecie — najpierw jako dyrektor generalny firmy technologicznej, a potem jako lider międzynarodowej korporacji — i w desperackiej desperacji daje swojej córce dostęp do wspomnień. próbować uratować planetę.


Okładka Book of Night Holly Black, z półksiężycem na czarno-niebieskim tle.

Zdjęcie: Tor Books

Współautor Kroniki Spiderwicka powraca ze swoją pierwszą powieścią dla dorosłych, mroczną fantazją osadzoną w świecie, który mógłby być naszym własnym, gdyby nie „magia cienia” i „mroczniści”, którzy go studiują. Kiedy 28-letnia złodziejka imieniem Charlie Hall znajduje martwego mężczyznę, którego cień został rozdarty na strzępy, wyrusza na przygodę w poszukiwaniu brakującego magicznego tekstu — tytułowej Księgi Nocy.


Okładka Time Shelter Georgi Gospodinova w tłumaczeniu Angeli Rodel.  Obrazowe blokowanie kolorów w kształcie twarzy z okrągłymi galesami.

Obraz: Liveright

Schronienie czasu Georgi Gospodinov, przekład Angeli Rodel (10 maja)

Ta powieść Ballarda, trzecie tłumaczenie Gospodinowa z bułgarskiego na angielski, opowiada o szwajcarskiej klinice dla pacjentów z chorobą Alzheimera, gdzie każde piętro zaprojektowano tak, aby odtworzyć inną dekadę XX wieku. Sprawy zaczynają robić się dzikie, gdy całe kraje decydują się zacząć „żyć” w określonej dekadzie z przeszłości. (Francja oczywiście wybiera lata 80.)


Okładka Ukryte obrazy Jasona Rekulaka, przedstawiająca osobę przepychającą drogę przed zaparkowanym samochodem.

Zdjęcie: Flatiron Books

Ten współczesny spin on Obrót śruby opowiada o świeżo trzeźwej niani Mallory Quinn, która podejmuje pracę opiekując się 5-letnim chłopcem. Dzieciak na początku wydaje się słodki (czy nie zawsze?), dopóki nie rysuje obrazu mężczyzny ciągnącego ciało kobiety przez las. Gdy jego rysunki stają się coraz bardziej realistyczne, Mallory zastanawia się, czy przekazuje coś nadprzyrodzonego – coś, co może pomóc rozwiązać zimną sprawę.


Okładka The Stardust Thief autorstwa Chelsea Abdullah z amuletem na białym tle.

Obraz: Orbita

Loulie al-Nazari, kryminalna przemytniczka magii o godnym pozazdroszczenia pseudonimie „Midnight Merchant”, łączy siły ze swoim opiekunem dżinem, księciem i złodziejem w tej dynamicznej przygodzie fantasy inspirowanej wieloma historiami z Tysiąc i jedna noc. Fani trylogii Daevabad SA Chakraborty będą cieszyć się wyścigiem al-Nazari w poszukiwaniu starożytnego artefaktu, który ma moc unicestwienia wszystkich dżinów na świecie.


Zdjęcie na okładce Garden of Earthly Bodies autorstwa Sally Oliver, przedstawia kobietę z odsłoniętymi plecami i włosami rosnącymi wzdłuż kręgosłupa.  Także potencjalnie macki!

Zdjęcie: The Overlook Press

W tej debiutanckiej powieści Sally Oliver kobietom po traumie zaczynają rosnąć gęste, ciemne włosy wzdłuż kręgosłupa. Marianne, opłakując śmierć swojej siostry, dołącza do innych cierpiących kobiet w eksperymentalnym ośrodku leczenia na walijskiej dziczy, gdzie jej przeszłość i teraźniejszość zaczynają się nakładać – i gdzie jej umysł zaczyna się rozpadać.


Zdjęcie na okładce filmu „Ordinary Monsters” JM Miro, przedstawiające czarnego ptaka lecącego na tle chmur i nocnego nieba.

Zdjęcie: Flatiron Books

Ponura fantazja historyczna osadzona w wiktoriańskim Londynie i Tokio z okresu Meiji, Zwykłe potwory opowiada o brytyjskim detektywie, którego zadaniem jest uchronienie dwojga dzieci obdarzonych nadprzyrodzonymi mocami przed człowiekiem z dymu. Na prawie 700 stronach jest to blokada drzwi z labiryntową historią i dużą obsadą postaci.


Zdjęcie na okładce The City Inside autorstwa Samita Basu, z kolorowym zdjęciem Delhi.

Zdjęcie: Tor Books

W niedalekiej przyszłości metaverse będzie moderowany przez kontrolerów rzeczywistości, takich jak Joey, który nadzoruje transmisje na żywo celebrytów z Azji Południowej. Kiedy zatrudnia asystenta o imieniu Rudra, wyobcowanego potomka bogatej rodziny z Delhi, odkrywają korporacyjny spisek, który niszczy wszystko, co myślą, że wiedzą.


Okładka „Speaking Bones” Kena Liu z rogiem obfitości przed czaszką garinafina.

Zdjęcie: Saga Press

Ken Liu powraca z czwartą i ostatnią książką ze swojej serii Dandelion Dynasty, najbardziej znanej z ustanowienia gatunku „silkpunk” w 2015 roku Łaska królów. Tym razem Pékyu Takval i księżniczka Théra muszą toczyć dwie wojny, aby rozstrzygnąć losy Siedmiu Wysp Dara.


Okładka utworu Drunk na albumie All Your Strange New Worlds Eddiego Robsona, z ciemnym tekstem na pastelowym tle, częściowo przesłoniętym efektem fali.

Zdjęcie: Tor Books

Wyjęte noże spotyka się Autostopem przez Galaktykę w tej tajemniczej zamkniętej sali, której akcja rozgrywa się w niedalekiej przyszłości, w której ludzki tłumacz obcego dyplomaty zostaje wplątany w śledztwo w sprawie morderstwa. Eddie Robson napisał dla brytyjskich seriali komediowych i Doktor Kto spin-offy, więc należy się spodziewać trochę suchego humoru.


Okładka What Moves the Dead T. Kingfishera, surrealistyczny obraz królika przeplatany szkieletem królika zrobionym z grzybów.

Zdjęcie: Tor Nightfire

Opowieść Kingfishera o „Upadku domu Usherów” Edgara Allana Poe to świetny sposób na ponowne zapoznanie się z wcześniejszą historią Nadchodząca adaptacja Netflixa Mike’a Flanagana oryginalnego tekstu. Ta wersja obejmuje grzyby, „opętaną dziką przyrodę” i grupę duchów, które w rzeczywistości mogą nie być duchami.


Zdjęcie na okładce A Half-Built Garden, w którym w oddali widać Ziemię otoczoną nasionami mniszka lekarskiego.

Zdjęcie: Tor Books

Pierwsza powieść Emrysa od czasów serii Innsmouth Legacy to historia pierwszego kontaktu napędzana zmianami klimatycznymi. Pod koniec XXI wieku, kiedy kosmici lądują w zatoce Chesapeake i oferują ludzkości ucieczkę z tego, co postrzegają jako skazaną na zagładę Ziemię, nasz gatunek musi zdecydować, czy opuścić dom, czy go trzymać.


Zdjęcie na okładce The Sleepless Victora Manibo, przedstawiające trzy pary oczu w neonowych światłach, które stopniowo się otwierają.

Zdjęcie: Erewhon

Bezsenni autor: Victor Manibo (2 sierpnia)

A co, jeśli nigdy więcej nie będziesz musiała spać? Brzmi świetnie, ale w debiutanckiej powieści Manibo nie układa się tak dobrze. „Bezsenny” dziennikarz Jamie Vega zostaje wplątany w śledztwo w sprawie morderstwa, a najgorsze jest to, że nie pamięta niczego z nocy zbrodni. Po rozpoczęciu własnego śledztwa odkrywa prawdę o bezsenności i cóż, nie może być dobrze.


Zdjęcie na okładce The Book Eaters autorstwa Sunyi Dean, przedstawiające dioramę przedstawiającą rodzica i dziecko oraz dom, wszystkie wykonane ze stron książki, stojące na książce.

Zdjęcie: Tor Books

Tytuł nie jest metaforą; ta powieść opowiada o ludziach jedzących książki. Nazywają siebie Rodziną, mieszkają na wrzosowiskach Yorkshire i karzą dzieci, zmuszając je do jedzenia słowników. Okazuje się, że faktycznie utrzymują się z zawartych w nich historii w ciągu książki, co staje się problemem, gdy jeden z nich zasmakuje w najlepszym naczyniu opowieści – ludzkim mózgu.


Obraz na okładce 40 autorstwa Alana Heathcocka, jasny obraz z czerwoną postacią przypominającą anioła wewnątrz cyfr 4 i 0.

Obraz: MCD

40 autor: Alan Heathcock (2 sierpnia)

Wojna domowa między rządem Stanów Zjednoczonych a frakcją rewolucyjnych fundamentalistów jest scenerią odważnej i dziwnej powieści Heathcocka o wierze, rodzinie i przyszłości. Kiedy młody żołnierz imieniem Mazzy Goodwin budzi się w kraterze, aby znaleźć skrzydła wyrastające z jej pleców, nie jest pewna, czy to cud, czy eksperyment biologiczny, ale daje jej to możliwość zostania przywódcą wojennym i odnalezienia zaginionej siostry.


Zdjęcie na okładce Face by Joma West, abstrakcyjne połączenie kolorów, które tworzy kształt twarzy pośrodku.

Zdjęcie: Tor Books

Twarz autor: Joma West (2 sierpnia)

Kolor skóry to wybór w debiutanckiej powieści Jomy Westa, dzięki uprzejmości niektórych Gattacatechnologia genetyczna na najwyższym poziomie, która pozwala każdemu (kogo na to stać) zaprojektować własne „idealne” twarze. Jednocześnie wszelki kontakt „skóra do skóry” jest uważany za nieprzyzwoity, a poszukiwanie szczęścia przez jedną zamożną rodzinę zamienia się w koszmar godny Czarne lustro epizod.


Zdjęcie na okładce filmu The Women Could Fly autorstwa Megan Giddings, żywego niebieskiego obrazu przedstawiającego drzewo i słońce.

Obraz: Amistad

Genialny autor Lakewood wyobraża sobie dystopię, w której czarownice są prawdziwe — fakt, który autorytarne państwo wykorzystuje do kryminalizacji stanu wolnego kobiet po 30 roku życia i postawienia przed sądem czarnych kobiet za najmniejsze podejrzenia. Kiedy Josephine Thomas wyrusza na wyprawę, by uhonorować ostatnie życzenie swojej matki, odkrywa społeczność żyjącą według zupełnie innych zasad.


Zdjęcie na okładce The First Bindin autorstwa RR Virdi, przedstawiające osobę wspinającą się na górę z fantastycznym tłem.

Zdjęcie: Tor Books

Pierwsze wiązanie to epicka fantazja inspirowana Azją Południową, porównywana do Patricka Rothfussa Imię wiatrui nie bez powodu: jest to 800-stronicowy starter serii opowiedziany w pierwszej osobie przez legendarnego wojownika o ostrym języku, który włada magią. Oszałamiająca okładka też nie boli!


Zdjęcie na okładce Meet Us by the Roaring Sea autorstwa Akila Kumarasamy'ego, siatka z tłem i różnymi obrazami geografii w każdej siatce.

Obraz: FSG

Ta wyzywająca gatunkowo powieść autora zbioru opowiadań z 2018 roku Półbogowie opowiada o trenerce AI w niedalekiej przyszłości, Ada, która w wolnym czasie tłumaczy tamilski rękopis napisany przez grupę studentek medycyny w latach 90. XX wieku. Fabuła toczy się na przemian z zetknięciami Ady z technologią przyszłości i próbami studentów medycyny, by jak najwięcej cierpieć, aby zrozumieć swoich pacjentów.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Śledź utwory, których chcesz posłuchać później za pomocą MusicBox

iOS ma wiele sposobów, aby pomóc Ci odkrywać nowe utwory, w tym wbudowana integracja z Shazam. Ale co, jeśli z jakiegoś powodu...

Nowa zasada Apple App Store dla łatwiejszego usuwania kont i danych trafi 30 czerwca

Podczas imprezy WWDC 2021 firma Apple wprowadziła szereg zmian zasad dotyczących App Store, dostosowanie zasad do wszystkiego od polowania na nagrody...

Twórcy Dream Daddy tworzą następny horror psychologiczny

Rogue Games i Game Grumps współpracowali przy tworzeniu wymarzony tato: Symulator randkowania z tatą w 2017 roku — gra, która początkowo...
Advertisment

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Bardzo chcielibyśmy usłyszeć od Ciebie! Podaj swoje dane, a pozostaniemy w kontakcie. To takie proste!