14 lat iPada i „ciężarówki” nadal dominująSzaleństwem jest pomyśleć, że minęło 14 lat iPada. W tym momencie jestem pewien, że wielu z Was nie pamięta, że ​​nie był to nawet pierwszy tablet. Przez dziesięciolecia fantastyki naukowej marzyliśmy o koncepcji naprawdę przenośnego komputera, a wiele firm próbowało stworzyć taką wersję w latach 90., ale zakończyło się to niepowodzeniem. Moglibyśmy kredytować Microsoftu za wszystkie zasoby, jakie włożyła w wizję tabletu w 2002 roku, ale nawet ten ideał okazał się wyprzedzać swoje czasy.Po wielu latach plotek Apple wreszcie się tym zajął 3 kwietnia 2010 r., po prawdopodobnie jednym z naszych ulubionych przemówień Steve’a Jobsa z 27 stycznia. Pamiętam nawet moment, w którym wypowiedział słowa takie jak: „I ostatnio pojawiło się pytanie; czy na świecie jest miejsce na urządzenia trzeciej kategorii? Coś pomiędzy laptopem a smartfonem.


Pierwsza generacja iPada okazał się znacznie mniejszy, niż wielu się spodziewało, i być może w tym właśnie tkwił sekret jego początkowego sukcesu. Po latach plotek pierwszy tablet Apple był całkowitym przeciwieństwem tego, co Microsoft wypuścił na rynek ponad dekadę wcześniej. Wielu spodziewało się, że będzie to wersja Maca na tablety, ale zamiast tego okazało się, że bardziej przypomina większy iPhone. Oczywiście ten pomysł brzmi dziś absurdalnie, z iPhone’a 15 Pro Maxa może pochwalić się wyświetlaczem o przekątnej 6,7 cala, ale w 2010 roku iPhone 3GS zajmował zaledwie połowę tej powierzchni.

Reklama

Pamiętam dzień, kiedy Steve Jobs w słynny sposób bronił tego podejścia przed całą jego początkową krytyką. Podobnie jak iPhone, ten nowy tablet nie był tak potężny jak komputer, ale też nie próbował być. Miało to być lepsze rozwiązanie dla milionów ludzi, którzy tak naprawdę nie potrzebowali laptopa do podstawowych zadań, takich jak przeglądanie Internetu czy odpowiadanie na e-maile. Pomysł polegał na tym, aby po prostu przenieść całą wygodę iPhone’a na większe płótno. Później dowiedzieliśmy się nawet od samego Steve’a, że ​​pierwotnym projektem był iPad, dopóki nie zdał sobie sprawy, że znacznie lepszą strategią byłoby zacząć najpierw od telefonu.


Myślę nawet, że jego początkowa cena wyraźnie wskazywała, że ​​Apple nigdy nie było w stanie konkurować z pecetami. 499 dolarów to o wiele mniej pieniędzy, niż wielu przewidywało i znacznie poniżej ceny tabletu. Zamiast tego prawdziwym celem było zapewnienie użytkownikom lepszej alternatywy dla zmarłego już Netbooka, który, jak powiedział kiedyś Steve, nie był w niczym lepszy.

Pierwszy iPad pojawił się na rynku kilka miesięcy przed tym, jak wiedzieliśmy, czym będzie wyświetlacz Retina. Nie miał żadnych kamer, ponieważ FaceTime wystartował dopiero w czerwcu. Nawet Apple Pencil musiał poczekać kolejne sześć lat, ponieważ Steve Jobs był całkowicie przeciwny koncepcji rysika. Ta podstawowa cena startowa zapewniła skromne 16 GB pamięci, jeden podstawowy głośnik i 30-stykowe złącze, którego wielu z Was może nie pamiętać. Ogólnie rzecz biorąc, iPad był urządzeniem towarzyszącym, które mogło robić pewne rzeczy lepiej niż jego alternatywy, ale niekoniecznie był produktem, który miał je zastąpić.


W innym słynnym wywiadzie, w którym także zagłębiano się w ówczesną sytuację, Steve Jobs porównał komputery do ciężarówek i śmiało stwierdził, że w przyszłości rynek będzie w większym stopniu zależny od urządzeń post-PC, takich jak iPad czy iPhone. Podobnie jak ciężarówki, komputery osobiste nadal istniałyby, ale w miarę ewolucji bardziej wyspecjalizowanych urządzeń byłyby potrzebne do wykonywania znacznie mniej czynności.

Co ciekawe, w początkowej fazie proces myślowy Steve’a okazał się słuszny. iPad znacznie przekroczył oczekiwania sprzedażowe do tego stopnia, że ​​zupełnie nie na miejscu Apple wypuściło iPada 2 zaledwie 11 miesięcy po pierwszym. Wygoda, jaką zapewniał ten prostszy tablet, była tak duża, że ​​szybko widzieliśmy, jak Motorola wypuściła na rynek pierwszy tablet z Androidem i tak dalej, i tak dalej.


Można by pomyśleć, że do tej pory będziemy światem pełnym samochodów i mniej ciężarówek, ale rzeczywistość jest taka, że ​​ideał nie przetrwał. Sprzedaż iPadów zaczęła spadać wiele lat później i nawet nie chcę zaczynać od tego, jak źle wypadły tablety z Androidem. W tym momencie nie jestem pewien, czy Steve był gotowy na sukces Phableta z urządzeniami takimi jak Galaxy Note, do tego stopnia, że ​​kilka lat później nawet Apple musiało podążać za tym trendem. Kiedy weźmiesz pod uwagę ten aspekt posiadania dużego telefonu, który może wykonywać funkcje tabletu, a tablet nie jest na tyle wydajny, aby we wszystkim zastąpić komputer, sytuacja się komplikuje.

Powiedziawszy to wszystko, ostatnią rzeczą, jakiej bym się spodziewał, jest to, że chip A4, którego pionierem był Apple w pierwszym iPadzie, stał się najlepszą długoterminową strategią firmy w historii, ponieważ silikon Apple stał się zmianą paradygmatu, która odmłodziła komputer Mac. Być może niekoniecznie żyjemy w epoce post-PC, jaką wyobrażał sobie Steve, ale silikon firmy Apple popchnął rynek w kierunku, który w końcu zapewnił konsumentom cienkie, lekkie i przenośne komputery, którym tradycyjne komputery PC nigdy nie byłyby w stanie sprostać. Spędziliśmy lata zastanawiając się, dlaczego Apple nadal wyposaża iPady w tak potężne chipy A, aż do czasu, gdy zdaliśmy sobie sprawę, że iPad jest poligonem doświadczalnym dla dzisiejszej rzeczywistości M.


Rok 2023 był jednak interesujący, ponieważ po raz pierwszy Apple w ogóle nie wypuścił na rynek żadnego iPada – choć niektórzy spodziewane jest wprowadzenie na rynek nowych modeli jeszcze w tym miesiącu — i gdzie, jak spodziewamy się, firma w końcu przeprowadzi gruntowny remont, którego ta kategoria potrzebowała od pierwszego dnia. Przez 14 lat iPada ta linia ewoluowała na wiele sposobów, aż do tego stopnia, że ​​naprawdę chcesz zadać sobie pytanie, czy naprawdę potrzebujesz komputera. Obecnie mamy więcej odmian iPada niż kiedykolwiek wcześniej, ale nadal uważam, że iPadOS jest tym, co stoi pomiędzy nowym pomysłem, abyśmy zgadzali się z reklamą Apple zatytułowaną „Co to jest komputer”.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Uzyskaj ograniczoną czasowo zniżkę na ten wielourządzeniowy power bank za 199,99 USD

Grafenowy power bank Flash Pro Plus potrafi po trochu wszystkiego. Ma akumulator o pojemności 25 000 mAh, porty USB-C i USB-A, bezprzewodowe...

Próbkowanie Kioxia Najnowsza generacja UFS Ver. Wbudowane urządzenia pamięci Flash 4.0

Kioxia Corporation, światowy lider w dziedzinie rozwiązań pamięciowych, ogłosiła dzisiaj, że rozpoczęła próbkowanie najnowszej generacji pamięci Universal Flash Storage (UFS) wer. Urządzenia...

Czy Trubbish może być błyszczący w Pokémon Go?

Trubbish, Pokémon w worku na śmieci z Unovy, można znaleźć na wolności w Pokemon Go. Tak, Trubbish może się błyszczeć...
Advertisment